BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda včera čelil piskotu zdravotníkov a výkrikom "fuj" v plnej sále nemocnice v bratislavskom Ružinove. Búrlivá diskusia trvala tri hodiny a premiér zachoval pokoj až do konca, keď sa väčšina zdvihla zo sedadiel so slovami: "To nemá zmysel."
Hovorilo sa o nízkych platoch a po včerajšku hrozí štrajk lekárov v apríli ešte viac ako doteraz.
Premiér ponúkol tri možnosti, ako zvýšiť platy. Reformu treba podľa neho vydržať a mať trpezlivosť, lebo ekonomika rastie a s ňou porastú aj platy. Ďalšie peniaze sa dajú získať znížením počtu lôžok a prepúšťaním zdravotníkov, treťou možnosťou je využiť eurofondy.
Ani jeden jeho návrh asi tisíc ľudí v sále neuspokojil a k nohám premiéra začali lietať biele plášte. Zdravotníci mu ich hádzali, aby ich dal ukrajinským lekárom, ktorí nahradia slovenských, keď tí odídu do zahraničia. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac totiž raz pripustil takéto riešenie. Ten medzi lekárov neprišiel.
Premiér nemenoval, pripustil jedinú chybu zdravotníckej reformy - že nebola dobre komunikovaná.
Premiér si musel vypočuť ďalší piskot, keď vytkol lekárskym odborom, že boli ticho, keď sa schvaľoval štátny rozpočet. Dnes už sa vraj s platmi nedá nič robiť.
Dzurinda nepriamo vyzval zamestnancov, aby sa zúčastnili na privatizácii zdravotníckych zariadení, hoci ju jeho vláda zastavila.
Lekári namietali, že nemocnice najmä v župách už znížili počty lôžok aj zamestnancov a platy sú stále nízke. V štátnych nemocniciach sú zasa lekári preťažení, zdravotných sestier je na počet pacientov takmer trikrát menej, ako je priemer v únii.
Podľa údajov lekárskych odborov odpracuje lekár za necelé dva mesiace riadnu 3-mesačnú pracovnú dobu. Aj s týmito nadčasmi dostane priemerne 27-tisíc, bez nadčasov je to 17-tisíc. Priemerný plat sestry aj s nadčasmi je necelých 14 500 korún. Priemerná mzda na Slovensku v roku 2005 bola 17 274 korún.
Lekári tvrdia, že hoci v minulosti nedotiahli žiaden štrajk do konca, ale tentoraz vydržia. (dro, iš)