Vodohospodári môžu do poldra napúšťať až 600 kubických metrov vody za sekundu. Škody, ktoré spôsobí vlastníkom pôdy, musí uhradiť štát. FOTO PRE SME - VILIAM TITKA |
Z večera do rána vzniklo pri obci Beša v okrese Trebišov jazero.
"To nie je nič, len také pľuvadlo. Čo to je, štrnásť miliónov kubíkov vody? Ani nie štvrtina obsahu. Pred šiestimi rokmi to vyzeralo ináč. Polder bol plný po okraj. Voda presiakla cez hrádzu a zaplavila nám pol dediny," spomína starosta Viliam Titka.
Suchá nádrž pri Beši je najväčším poldrom. Vodohospodári ho využívajú len v krajnom prípade, keď hladina v koryte Bodrogu stúpne na 936 centimetrov.
"V celej strednej Európe je to najväčší suchý polder, v ktorom sa dá manipulovať a regulovať napúštanie vody. Na ploche takmer 1600 hektárov dokáže zadržať až 53 miliónov metrov kubických vody," hovorí vedúci odboru prevádzky Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepného závodu v Košiciach, Ondrej Handzok.
Polder vybudovali na prelome 50. a 60. rokov v rámci komplexnej vodohospodárskej úpravy Východoslovenskej nížiny, popretkávanej riekami, riečkami, potokmi. "V tých časoch sa ľudia na jar a po výdatných zrážkach prepravovali na člnoch. Cesty jednoducho nejestvovali," hovorí Jandzok.
Od dobudovania hrádzí a ďalších objektov, ktoré umožňujú riadene napúšťať vodu do nádrže, ju využili päťkrát. Prvýkrát v októbri 1974, naposledy v apríli 2000.
Na napúšťanie musí dať podľa Handzoka súhlas ministerstvo životného prostredia ako najvyšší povodňový orgán v štáte. "Požiadali sme ho už v piatok, pretože hladina Bodrogu dosiahla popoludní výšku 926 centimetrov a naďalej stúpala. Na základe dvojstrannej zmluvy s Maďarskom musíme hladinu udržať na výške maximálne 936 centimetrov. Nebyť poldra, voda by napáchala u susedov obrovské škody."
Vodu do poldra Beša napúšťajú z Laborca. Tým odľahčia Latoricu, ktorá k nám priteká z Ukrajiny, a v konečnom dôsledku aj Bodrog, prítok Tisy.
V sobotu sa Bodrog, našťastie, upokojil a voda začala klesať. Napoludnie teda prerušili napúšťanie poldra.
Vodohospodári však s obavami sledujú hladinu Latorice a Tisy. V Karpatoch na Ukrajine je totiž stále dvojmetrová vrstva snehu. Na Tise v Maďarsku už včera vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.
"Bodrog ústi do Tisy v Tokaji. Tam ešte hladina nekulminovala. Nedajbože, aby prišli zrážky a stúpli hladiny riek aj u nás, aj na Ukrajine. Tisa by vody Bodrogu nepustila. Bola by to katastrofa."
Našťastie, polder má ešte rezervu.