Podľa lekárov aj vedcov už 500 - 600 gramov ovocia a zeleniny denne nás chráni pred nádorovými a kardiovaskulárnymi chorobami. Tento príjem možno dosiahnuť 3 porciami zeleniny a 2 porciami ovocia denne.
MUDr. Mária Fulová, odborníčka na výživu, by bola najradšej, keby sme ju jedli v surovom stave: "Surová strava je nabitá enzýmami a pôsobí v našom organizme ako metla, ktorá čistí naše cievy a vlastne celé telo. Ideálne by bolo, keby ovocie a zelenina tvorili až 75 percent našej stravy a len 25 percent by malo tvoriť tepelne spracované jedlo." Ako na to? "Napríklad pred obedom je dobré zjesť menšie množstvo orechov, vypiť pohár slabého čaju alebo zeleninovej šťavy. Vzápätí by mal nasledovať zeleninový šalát a až po polhodine by sme mali zjesť prvé varené jedlo."
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Pripravte si dávky
Možno sa vám zdá nemožné zjesť tak veľa zeleniny a ovocia. Ing. Katarína Šramková z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre má zopár dobrých rád a trikov: "Toto množstvo možno rozdeliť napríklad na 1 porciu varenej zeleniny (cca 100 - 200 g), 1 porciu surovej zeleniny (cca 100 - 200 g), 1 porcia zeleninového šalátu (cca 100 g) a 2 porcie čerstvého ovocia (cca 125 - 150 g). Čerstvé ovocie možno zameniť napríklad za 25 g sušeného ovocia. Jednu porciu ovocia a zeleniny možno nahradiť pohárom (cca 200 ml) čerstvo vytlačenej zeleninovej alebo ovocnej šťavy, prípadne kvalitnej hotovej šťavy."
Päť porcií môže každý
Na prvý pohľad sa môže zdať ťažké, konzumovať denne päť porcií ovocia a zeleniny. Je to však ľahšie, ako sa zdá. Predstavte si na raňajky müsli s jablkom, potom pohár zeleninovej šťavy, na obed porciu zeleniny, ako dezert či olovrant ďalšie ovocie a na večeru zeleninový tanier alebo šalát. Aj deti by mohli mať na raňajky müsli s ovocím, cez prestávku v škole niekoľko mrkvičiek na chrumkanie, na obed cestoviny so zeleninovou prílohou, poobede puding s višňami a večer celozrnný chlieb s reďkovkami, paradajkou alebo uhorkou.
Jednoduché tipy pre "5-krát denne"
Jedzte denne najmenej 5 porcií rôznych druhov ovocia a zeleniny (spolu 500-600 g).
Jedzte viac zeleniny ako ovocia: 3 porcie zeleniny a 2 porcie ovocia denne.
5 porcií = 5 dlaní plných ovocia alebo zeleniny. Ako meradlo na určenie veľkosti jednej porcie možno použiť dlaň. Jedna porcia väčšiny ovocia a zeleniny sa zmestí do dlane. Veľké ruky veľké porcie a opačne. Keďže sú detské ruky menšie, deti podľa tejto zásady dostávajú aj menšie porcie. Presne toľko, koľko je pre nich primerané.
Z ovocia predstavuje jednu porciu jedno jablko, hruška, pomaranč, broskyňa veľkosti dlane.
Z čerstvej zeleniny predstavuje jednu porciu zelenina tiež veľkosti dlane. Z nakrájanej či inak mechanicky spracovanej i zmrazenej zeleniny tvoria jednu porciu 2 plné dlane.
Všeobecne je jedna porcia ovocia a zeleniny ľahko merateľná aj tak, že zodpovedá jednému plnému poháru (cca 200 ml).
Jednu z 5 porcií možno zameniť za pohár (0,2 l) zeleninovej alebo ovocnej 100%-nej šťavy či koncentrátu.
Čím pestrejšie, tým lepšie. Kombinujte rôzne druhy ovocia a zeleniny pri každej príležitosti.
Na spestrenie používajte čerstvé, ako aj spracované ovocie a zeleninu (zmrazenú, konzervovanú, sušenú), a, samozrejme, aj šťavy.
Uprednostňujte sezónne ovocie a zeleninu
(eh),
Rady:
Tip jedálnička:
- na raňajky ovocie, napríklad s müsli
- dopoludnia pohár šťavy
- na obed zeleninový šalát
- popoludní jednu porciu ovocia
- večer jednu porciu zeleniny
Čo robiť, keď nás nadúva zo surovej zeleniny:
- vypite zápar z rumančeka kamilkového
- uvarte biele víno so zázvorom a rascou. Na 2 decilitre vína dajte štipku ďumbiera a rovnako rasce, na panvici zohrejte ražné otruby, pokropte octom a teplé priložte v plátenom vrecku na brucho na celú noc
- nadúvanie zastaví aníz uvarený vo víne alebo vo vode, pite alebo z toho odvaru pripravte obklad na bolestivé miesto
- na zastavené vetry pomáha rozotretý strúčik cesnaku zmiešaný s mliekom, možno ho aj natrieť na chlieb a tak zjesť