Hoffmannovci prehrali spor o Becherovku

BRATISLAVA, PLZEŇ - Česká akciová spoločnosť Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) vyhrala začiatkom apríla dva súdne spory so Zdeňkom ...

Hoffmannovci tvrdili, že majú darovaciu listinu k právam k firme a ochranným známkam Karlovarskej Becherovky. Súd to neuznal. Jediným akcionárom firmy Jan Becher - Karlovarská Becherovka je francúzska firma Pernod Ricard (na snímke prezident spoločnosti Patrick Ricard). FOTO - ČTK

BRATISLAVA, PLZEŇ - Česká akciová spoločnosť Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) vyhrala začiatkom apríla dva súdne spory so Zdeňkom a s Jiřinou Hoffmannovcami. Spoločnosť sa domáhala ochrany proti porušeniu práv k svojim ochranným známkam a proti nečestnej súťaži zo strany Hoffmannovcov. Tí vyrábali od roku 1998 v Česku, na Slovensku a v Ruskej federácii napodobeniny chýrneho bylinkového likéru Becherovka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutie krajského súdu

Krajský súd v Plzni zakázal Zdeňkovi Hoffmannovi s matkou Jiřinou, aby používali alebo udeľovali tretím osobám licencie na používanie ochranných známok spoločnosti JBKB, ktorá sa viaže k likéru vyrábanému na báze byliniek. Ďalej nesmú pri výrobe likérov používať typicky zelenú fľašu, označenú Becher Bitter a Johann Becher, či typický pohárik s písmenami JB. Ako primerané zadosťučinenie súd prisúdil spoločnosti JBKB náhradu 5 miliónov českých korún, čo je v prepočte asi šesť a pol milióna slovenských korún. Náhradu musia Hoffmannovci zaplatiť za to, že svojím konaním spôsobili ujmu dobrej povesti podniku, obchodnej firme a ochranným známkam.

"Teší nás potvrdenie súdu, že existuje iba jediná originálna Becherovka, a to je tá naša," povedal generálny riaditeľ spoločnosti David Haworth.

SkryťVypnúť reklamu

Listina bola falošná

Hoffmannovci odvodzovali svoje práva z úradných potvrdení vydaných Okresným súdom Domažlice v roku 1998 v rámci dedičského konania po otcovi a starom otcovi Zdeňkovi Hoffmannovi. Súd sa však uzniesol, že nepreukázali, že oni alebo ich predkovia získali práva k obchodnej firme a ochranným známkam Johann Becher na základe údajnej darovacej zmluvy z 1. marca 1939. Podľa nej mal vraj starý otec Zdeňka Hoffmanna získať práva na označenie Johann Becher od Alfréda Bechera.

Súd potvrdil, že úradné potvrdenia nemajú konštitutívny charakter a že na nich nemôžu byť založené práva Hoffmannovcov k ochranným známkam JBKB alebo k označeniu Becher Bitter či Johann Becher. Podľa súdu Hoffmannovci nepreukázali, že by darovacia zmluva, ktorú pri týchto právnych konaniach predložili a ktorú spoločnosť JBKB označila v konaní za falzifikát, bola pravou listinou.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2005 potvrdil Krajský súd v Brne odvolací rozsudok Okresného súdu Břeclav, podľa ktorého bol podnikateľ Zdeňek Hoffmann odsúdený na 1 rok odňatia slobody za výrobu napodobeniny likéru z byliniek Becherovka a za porušovanie práv k ochranným známkam JBKB. V rovnakom konaní bola za ten istý trestný čin odsúdená na podmienečný trest odňatia slobody aj Jiřina Hoffmannová.

Dvestoročná tradícia

Chýrny likér Becherovka vytvorila v roku 1807 rodina Becherová. Ochranné známky, ktoré prináležia k likéru, sa datujú od roku 1919. Po druhej svetovej vojne, pred nástupom komunizmu v roku 1948, bola továreň spoločnosti JBKB v Karlových Varoch skonfiškovaná, potom znárodnená a následne v roku 1996 sprivatizovaná.

Súčasným stopercentným vlastníkom spoločnosti je francúzske konzorcium Pernod Ricard, druhý najväčší výrobca destilátov a vína na svete.

SkryťVypnúť reklamu

(tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 503
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 140
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 941
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 016
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 939
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 538
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu