Hoffmannovci tvrdili, že majú darovaciu listinu k právam k firme a ochranným známkam Karlovarskej Becherovky. Súd to neuznal. Jediným akcionárom firmy Jan Becher - Karlovarská Becherovka je francúzska firma Pernod Ricard (na snímke prezident spoločnosti Patrick Ricard). FOTO - ČTK
BRATISLAVA, PLZEŇ - Česká akciová spoločnosť Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) vyhrala začiatkom apríla dva súdne spory so Zdeňkom a s Jiřinou Hoffmannovcami. Spoločnosť sa domáhala ochrany proti porušeniu práv k svojim ochranným známkam a proti nečestnej súťaži zo strany Hoffmannovcov. Tí vyrábali od roku 1998 v Česku, na Slovensku a v Ruskej federácii napodobeniny chýrneho bylinkového likéru Becherovka.
Rozhodnutie krajského súdu
Krajský súd v Plzni zakázal Zdeňkovi Hoffmannovi s matkou Jiřinou, aby používali alebo udeľovali tretím osobám licencie na používanie ochranných známok spoločnosti JBKB, ktorá sa viaže k likéru vyrábanému na báze byliniek. Ďalej nesmú pri výrobe likérov používať typicky zelenú fľašu, označenú Becher Bitter a Johann Becher, či typický pohárik s písmenami JB. Ako primerané zadosťučinenie súd prisúdil spoločnosti JBKB náhradu 5 miliónov českých korún, čo je v prepočte asi šesť a pol milióna slovenských korún. Náhradu musia Hoffmannovci zaplatiť za to, že svojím konaním spôsobili ujmu dobrej povesti podniku, obchodnej firme a ochranným známkam.
"Teší nás potvrdenie súdu, že existuje iba jediná originálna Becherovka, a to je tá naša," povedal generálny riaditeľ spoločnosti David Haworth.
Listina bola falošná
Hoffmannovci odvodzovali svoje práva z úradných potvrdení vydaných Okresným súdom Domažlice v roku 1998 v rámci dedičského konania po otcovi a starom otcovi Zdeňkovi Hoffmannovi. Súd sa však uzniesol, že nepreukázali, že oni alebo ich predkovia získali práva k obchodnej firme a ochranným známkam Johann Becher na základe údajnej darovacej zmluvy z 1. marca 1939. Podľa nej mal vraj starý otec Zdeňka Hoffmanna získať práva na označenie Johann Becher od Alfréda Bechera.
Súd potvrdil, že úradné potvrdenia nemajú konštitutívny charakter a že na nich nemôžu byť založené práva Hoffmannovcov k ochranným známkam JBKB alebo k označeniu Becher Bitter či Johann Becher. Podľa súdu Hoffmannovci nepreukázali, že by darovacia zmluva, ktorú pri týchto právnych konaniach predložili a ktorú spoločnosť JBKB označila v konaní za falzifikát, bola pravou listinou.
V roku 2005 potvrdil Krajský súd v Brne odvolací rozsudok Okresného súdu Břeclav, podľa ktorého bol podnikateľ Zdeňek Hoffmann odsúdený na 1 rok odňatia slobody za výrobu napodobeniny likéru z byliniek Becherovka a za porušovanie práv k ochranným známkam JBKB. V rovnakom konaní bola za ten istý trestný čin odsúdená na podmienečný trest odňatia slobody aj Jiřina Hoffmannová.
Dvestoročná tradícia
Chýrny likér Becherovka vytvorila v roku 1807 rodina Becherová. Ochranné známky, ktoré prináležia k likéru, sa datujú od roku 1919. Po druhej svetovej vojne, pred nástupom komunizmu v roku 1948, bola továreň spoločnosti JBKB v Karlových Varoch skonfiškovaná, potom znárodnená a následne v roku 1996 sprivatizovaná.
Súčasným stopercentným vlastníkom spoločnosti je francúzske konzorcium Pernod Ricard, druhý najväčší výrobca destilátov a vína na svete.
(tasr)