Staršie Maďarky prišli do volebnej miestnosti vo Veresegyhazi neďaleko Budapešti v tradičných krojoch. FOTO - REUTERS |
BUDAPEŠŤ - Prvé kolo maďarských parlamentných volieb bolo veľmi tesné. Dve z troch agentúr, ktoré robia volebné odhahy, však za víťaza určili socialistov premiéra Ferenca Gyurcsánya. Iba jedna dala najmenší náskok národnekonzervatívnemu Fideszu Viktora Orbána.
Podľa agentúry Szonda Ipsos získali socialisti 46 percent, Fidesz 44 percent. Podľa agentúry Medián, ktorá bola pred štyrmi rokmi najpresnejšia, vyhral Gyurcsány tiež so 46 percentami, Orbánovci získali len 41 percent. Za víťaza prvého kola ich pasuje len Tárki Institute. Podľa jeho odhadov získal Fidesz 45 percent a socialisti 43 percent.
Volebná účasť dosiahla o piatej popoludní 66 percent. Volebné miestnosti sa otvárali ráno o šiestej, v oblastiach postihnutých záplavami ich však mohli otvoriť už o hodinu skôr, aby sa mohli voliči venovať ochranným prácam.
Strany si v prvom kole podelili väčšinu z 386 parlamentných mandátov. Druhé kolo bude nasledovať o dva týždne. V ňom sa už rozhodne iba o jednomandátových volebných obvodoch, v ktorých nikto z kandidátov nezískal v prvom kole viac ako 50 percent hlasov.
O skutočnom víťazovi volieb môže rozhodnúť, či sa do parlamentu okrem socialistov a Fideszu dostane aj jedna z menších strán. Najväčšie šance sa dávali liberálom, ktorí sú koaličným partnerom socialistov v tejto vláde. Podľa odhadov agentúry Szonda Ipsos a Medián sa liberáli do parlamentu tesne dostali. To by malo znamena, bude pokračovať súčasná koalícia.
Napriek tomu, že všetky strany pred voľbami svojich protivníkov obviňovali z prípravy rozsiahlych volebných podvodov, zaznamenali jediný incident, ktorý s tým mohol súvisieť. V obci Nára na západe krajiny si členovia volebnej komisie všimli, že chce muž z miestnosti vyniesť nepoužitý volebný lístok.
Pred voľbami sa strany podozrievali z prípravy takzvaného reťazového hlasovania. Pri ňom by volič do urny vhodil iba prázdnu obálku, nevyplnený volebný lístok by vyniesol z volebnej miestnosti a predal ho zástupcovi strany, ktorá vec organizovala. Ten by lístok vyplnil a poslal ho opäť dnu s ďalším voličom, ktorý by lístok hodil do urny vo vlastnej obálke a svoj lístok by opäť vyniesol z miestnosti.
Autor: Budapešť