BRATISLAVA - SDKÚ chce po voľbách obsadiť ministerstvá školstva, kultúry, novovytvorené kreslo podpredsedu vlády pre znalostnú ekonomiku a tiež funkciu premiéra. Podpredseda strany Ivan Mikloš podľa agentúry TASR povedal, že ide o rezorty, kde je "ešte najviac práce". SDKÚ ako prvá z parlamentných strán pomenovala rezorty, o ktoré má záujem.
Politikov tieto slová prekvapili a považujú ich za predčasné. Politológ Miroslav Kusý hovorí, že ide už o súčasť predvolebnej kampane a prejav sebavedomia strany. "Je to aj signalizácia možným partnerom, že SDKÚ je ochotná prepustiť svoje rezorty. Ak máte zámery, chopte sa toho."
Keď vznikala dnešná vláda, prioritou SDKÚ bolo získať ekonomické ministerstvá a rezort zahraničia. Po predstavení projektu vzdelanostnej ekonomiky sa však záujem strany stále viac sústreďuje na školstvo. Do rezortu kultúry zasa v posledných mesiacoch aktívne vstúpil samotný premiér Mikuláš Dzurinda a prejavil ústretovosť časti umeleckej obce, ktorá trvala na dostavbe novej budovy SND.
Šéfka SF Zuzana Martináková si myslí, že informácia, že by bol opäť premiérom človek z SDKÚ, a teda Dzurinda, môže "vystrašiť". Podľa nej je Dzurinda prekážkou dobrej spolupráce a bolo by nezdravé, aby ním SDKÚ tretíkrát obsadzovala kreslo premiéra. "Udivilo" ju, že
SDKÚ "dáva ruky preč od rezortov, za ktoré by mala niesť zodpovednosť". Za taký považuje rezort zdravotníctva, ktorý vedie Rudolf Zajac, pôvodne nominant ANO.
Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku hnutie nemá problém obsadiť ktorýkoľvek post vo vláde.
Hovorí ale, že je to vec povolebných dohôd s budúcimi partnermi. "Nechcel by som sadnúť na tento odštartovaný vagón SDKÚ, lebo to môže byť neskôr aj komické."
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič hovorí o Miklošovom "výkriku do tmy". "Veľmi sa toho obávam, lebo poznám ich dlhodobé prístupy k vzdelaniu a kultúre," povedal. Podľa neho treba školstvo a kultúru najskôr "zafinancovať" a až potom uskutočniť zmeny.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že ak chce SDKÚ školstvo a kultúru, "my sa nebojíme zobrať všetky ostatné rezorty".
Strany chcú preorganizovať vládu
BRATISLAVA - Viaceré parlamentné strany zamýšľajú zmeniť súčasnú štruktúru ministerstiev. Zmeny sa môžu dotknúť rezortov hospodárstva, školstva, kultúry i kresiel podpredsedov vlády. Zámery strán však môžu po voľbách naraziť na problém pomerného prerozdelenia ministerstiev medzi koaličných partnerov.
SDKÚ uvažuje, že by zaniklo ministerstvo hospodárstva a jeho agenda cestovného ruchu by prešla pod ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré by sa premenovalo na ministerstvo regionálneho rozvoja a cestovného ruchu. Informačné technológie by patrili pod rezort dopravy. SDKÚ chce tiež, aby vláda mala podpredsedu vlády pre znalostnú ekonomiku. Július Brocka z KDH považuje myšlienku zrušiť ministerstvo hospodárstva za zaujímavú. KDH navrhuje, aby viaceré ústredné orgány prešli práve pod ministerstvá.
SF zánik ministerstva hospodárstva neodmieta, chce dvoch podpredsedov vlády. Dušan Čaplovič zo Smeru povedal, že jeden z rezortov by sa mal venovať školstvu a vede a ďalší kultúre, športu a cestovnému ruchu. Je aj za ďalšieho podpredsedu vlády, ktorý by sa ale podľa neho mal venovať "znalostnej spoločnosti". Milan Urbáni z HZDS povedal, že je skoro tridsať organizácií pri vláde, ktoré treba zredukovať. Je aj za zlúčenie ministerstiev.
Prvá Dzurindova vláda mala 20 členov, druhá 16. Zaniklo ministerstvo privatizácie a traja podpredsedovia vlády riadili aj rezorty, okrem vicepremiéra Pála Csákyho. (sp, tasr)