u príjmov a životných podmienok domácností.
Najviac obyvateľov v riziku chudoby je medzi deťmi do 15 rokov, najmenej vďaka štátnej podpore medzi 65- a viacročnými, teda dôchodcami.
Nebyť najmä starobných a pozostalostných dôchodkov, pod hranicou chudoby by podľa Ľudmily Ivančíkovej zo Štatistického úradu bolo až 86 percent starších ako 65 rokov.
Vo veku nad 65 rokov je trikrát viac žien ako mužov. Muži zomierajú skôr, demografi tomu hovoria "nadúmrtnosť" mužov.
Chudoba najviac ohrozuje domácnosti, ktoré tvorí jeden dospelý a jedno od neho závislé dieťa. Takmer každý tretí človek z neúplnej rodiny je v riziku chudoby. Domácnosť s najmenej troma deťmi však ani druhý dospelý nemusí uchrániť. S deťmi "sa zvyšuje aj miera rizika chudoby", tvrdí Ivančíková.
Liekom proti chudobe je práca. Kým z pracujúcich je chudobou ohrozených ani nie 9 percent, z nezamestnaných vyše 38 percent ľudí.
Prieskum úrad urobil od 16. mája do 16. júna 2005 vo viac ako 5-tisíc náhodne vybraných domácnostiach v 306 obciach.
Výsledky prieskumu nemusia úplne zodpovedať skutočnosti. Niektoré odpovede, napríklad o finančnej situácii domácnosti, totiž predstavuje subjektívne hodnotenie opýtaných.
Každé štatistické zisťovanie má slabiny, mieni Luboš Vagač z Centra pre hospodársky rozvoj. Tento prieskum je však podľa neho na meranie peňažnej chudoby určite vhodnejší ako ten z roku 2003 (Mikrocenzus 2003), z ktorého vyšlo, že v chudobe žije 21 percent obyvateľov. Podľa Vagača je teda nový odhad chudoby na Slovensku "reálnejší".
JOZEF ČAVOJEC