Herec Vlasta Burian, veľký priaznivec pražskej Slavie, spolu s jej hráčom Štefanom Čambalom. FOTO - ČTK |
Na Slovensku ešte profesionálne kluby neexistovali, I. ČsŠK Bratislava (dnešný Slovan) bol viackrát amatérskym majstrom republiky, do najvyššej profesionálnej súťaže sa dostal až v roku 1935.
Zo súčasného pohľadu režisér hry, záložník rovnako dobrý v ofenzíve ako v obrane, začal v nemeckom klube SC Donaustadt v rodnej Bratislave. Roku 1923 prestúpil do SC Ligeti, teda medzi Maďarov.
V I. ČsŠK však čoskoro vypátrali jeho slovenský pôvod a roku 1927 sa objavil v jeho útoku. Vzápätí prispel k prvému titulu amatérskeho majstra ČSR. V strede útoku či na ľavej strane priam žiaril. Slávnemu Newcastle United dal v máji 1929 pri senzačnom výsledku 8:1 tri góly.
V profiloch hráčov v knihe o bratislavskom Slovane z pera Jozefa Kšiňana sa možno dozvedieť:
V roku 1929 ho povolali na vojenčinu do Litoměříc, ale hrával za Teplitzer FK. Tam sa stal natrvalo stredným záložníkom. Po necelých dvoch ročníkoch sa sťahoval do SK Slavie Praha, kde dosiahol svoj vrchol.
Za štyri roky 21-krát reprezentoval ČSR a mal striebro z MS 1934, keď hral s najslávnejšími českými hráčmi vrátane finále. Objavil sa aj v najlepšej jedenástke MS. Pamätníci spomínajú, že bol všadeprítomný a neúnavný, dôstojný nástupca legendárneho Káďu.
"Čambal má schopnosť na ihrisku robiť z chaosu poriadok," písali vtedy popredné české denníky.
Bol to muž silných nôh i vôle, patrilo mu celé ihrisko a každá lopta. Futbalový mysliteľ a neobyčajne elegantný hráč. Natrvalo sa usadil v Čechách, ale v rokoch vojny bol na Slovensku a trénoval aj ŠK Baťovany, ktoré priviedol do ligy. Ostal pri futbale do konca života. Trénoval Vítkovice, Tankistu Praha, Lokomotívu Košice, v berlínskom Vorwärste získal titul, do FC Praque Sydney pritiahol zo Slovana Moravčíka, P. Molnára i Schrojfa, pôsobil aj v Trenčíne a pražskej Sparte. Viedol aj československú reprezentáciu.