Ekológovia dúfajú, že ľahko rozložiteľná flaša výrazne zníži objem plastového odpadu. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/EPA |
koniec haldám nahromadeného plastu, napísal britský list The Independent.
Bežná plastová fľaša sa rozloží až za 1000 rokov. Novú fľašu vyrobila nová spoločnosť Belu a jej vedenie verí, že sa v Británii zvýši dopyt po podobných výrobkoch. "Možnosti, ako pomôcť planéte, sú obrovské," povedal predstaviteľ firmy Mai Simonsen.
Fľaša s vodou od Belu sa predáva za zhruba 45 pencí (asi 20 korún). Výťažok z predaja pôjde na charitatívny projekt pre Afriku a Indiu. Jeden predaný kus údajne zaistí pitnú vodu pre jednu osobu v týchto oblastiach na mesiac.
Ochrancovia prírody síce podobné produkty vítajú, ale na druhej strane tvrdia, že odpadu bude stále veľa. Viacero výrobkov podľa nich vôbec netreba kupovať a balená voda vraj patrí medzi ne.
Nedávna štúdia amerických vedcov ukázala, že balená voda je pre životné prostredie desaťtisíckrát škodlivejšia než bežná voda z kohútika. Je to dané jej spracovaním, balením a dopravou. "Prečo nepijeme vodu z kohútika? Potrebujeme vôbec balenú vodu? Potravinársky priemysel nám predáva niečo, čo vôbec nepotrebujeme," povedala Anna Watsonová z organizácie Priatelia Zeme.
Briti produkujú v porovnaní so zvyškom Európy, predovšetkým s niekdajšou európskou pätnástkou, oveľa viac odpadu. Používajú dvadsaťkrát viac plastu než pred 50 rokmi. V ostatných európskych krajinách sa oveľa viac dbá aj na recykláciu.
O výrobu ekologických fliaš sa pokúša napríklad aj spoločnosť Coca-Cola, ktorá zamýšľa svoju súčasnú plastovú nádobu stenšiť. Spoločnosť Tesco hodlá do konca roku zaviesť v Británii rozložiteľné igelitové tašky.
(čtk)