V Ústave pamäti národa boli včera všetci smutní. Na Langošovom stole horela sviečka, pri vrátnici bola kondolenčná listina. Vyhliadky ústavu do budúcna sú neisté. FOTO SME - PAVOL MAJER |
BRATISLAVA, KOŠICE - Bývalý minister vnútra a šéf Ústavu pamäti národa Ján Langoš včera zomrel. Pri Košiciach narazilo do jeho Škody Octavia malé nákladné auto.
Celý život bojoval proti zlu. Posledné tri roky v ústave, ktorý na tento boj vybudoval. Ústav pamäti národa skúma zločiny nacizmu a komunizmu.
"Som hlboko zasiahnutý správou o Jánovej smrti. Je to strata pre nás všetkých, a zvlášť pre nás, jeho priateľov, ktorí sme ho mali radi," povedal bývalý československý prezident Václav Havel.
Podľa Františka Mikloška, ktorý sa s Langošom poznal viac ako tridsať rokov, odišla jedna z najvýraznejších postáv Slovenska druhej polovice 20. storočia.
"Bol disident a potom po novembri sa zvýraznil jasným životným postojom vo všetkých životných situáciách," hovorí Mikloško.
"Bol to človek oddaný svojmu poslaniu, hodnotám, pre ktoré žil. Bol veľmi statočný, skvelý človek," povedal Fedor Gál.
Hudobník Marián Varga hovorí, že "nielen ja, ale aj Slováci prišli o svojho anjela a neviem, čo bude s nimi, keď bude najhoršie".
Ján Langoš bol československým ministrom vnútra. S dlhými vlasmi a protikomunistickou minulosťou začal čistiť krajinu od agentov ŠtB a praktík bývalého režimu. Pomohol presadiť lustračný zákon.
"Svojím správaním, dôveryhodnosťou a vystupovaním zásadným spôsobom prispel k tomu, že sa ľudia v 90. rokoch prestali báť aparátu ministerstva vnútra," povedal Langošov bývalý námestník na ministerstve Ján Ruml.
Langoš mal po celý čas veľa nepriateľov, ktorým sa jeho práca nepáčila.
V roku 2002 napriek tomu presvedčil politikov, že Slovensko sa konečne potrebuje začať vyrovnávať so svojou nacistickou a komunistickou minulosťou. Vznikol Ústav pamäti národa a o rok neskôr ho parlament postavil na jeho čelo.
"Vytvoril inštitúciu, ktorá nastavuje tvár slovenskému národu," povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
,Jeho najbližší kolega v ústave Miroslav Lehký hovorí, že táto práca bola jeho snom. "Vyrovnanie sa s komunizmom nebral nikto z politikov dôsledne a vážne. V tomto bol osamotený."
Otázne je, čo sa stane s Ústavom pamäti národa. Po voľbách bude musieť parlament zvoliť nového predsedu.
Autor: ba, mož, čtk, ks