Predseda Smeru Robert Fico včera od prezidenta prevzal poverenie na zostavenie vlády a 30. júna by ho mal informovať o tom, či sa mu to podarilo. FOTO - SITA
Robert Fico, ktorý včera dostal poverenie, aby zostavil vládu, pôsobil u prezidenta ako vymenený. Predvolebný tvrdý slovník nahradil umiernený tón, obmedzil svoje gestá, pôsobil štátnicky.
Bol korektný k novinárom, menšinám odkázal, že garantuje ich súčasné postavenie bez ohľadu na to, či vo vláde bude SNS, alebo nie.
Politológ László ÖllŚs hovorí, že Ficova premena vyplýva z potreby rokovať o zostavení vládnej koalície s každou stranou. "Otvoril brány na všetky možné strany. Slovník zmiernil aj preto, že sa skončila kampaň."
Podľa ÖllŚsa ukázal Fico zatiaľ len zmeny v určitých formách komunikácie, ale až pri skutočných činoch jeho prípadnej vlády sa ukáže, či sa zmenil naozaj. "Teraz chce prezentovať, že sa vie správať umiernene," hovorí.
Fico prišiel k prezidentovi s červenou kravatou, čo je farba
víťazov. Rozprával tlmene, neafektovane. Na prvý pohľad vyzeral, akoby absolvoval školenie diplomacie.
"Uchádza sa o premiérsky post, od začiatku chce doma aj v zahraničí nechať dobrý dojem. A ráta so všetkými koaličnými možnosťami," myslí si ÖllŚs.
(rf)
Kto je vo vyjednávacích tímoch strán
Smer
Predseda Robert Fico a podpredsedovia Monika Beňová, Robert Kaliňák, Pavol Paška, Dušan Čaplovič, Igor Šulaj, Vladimír Maňka. Podpredsedovia sa striedajú podľa toho, s ktorou stranou sa rokuje.
SDKÚ
Predseda Mikuláš Dzurinda, podpredseda Milan Hort. Podľa potreby ešte ďalší predstaviteľ strany.
SMK
Predseda Béla Bugár, podpredseda Pál Csáky, náhradník člen predsedníctva strany László Gyurovszky.
KDH
Predseda Pavol Hrušovský, tím KDH vraj ešte nie je stanovený.
HZDS
Predseda Vladimír Mečiar a podpredsedovia Viliam Veteška a Milan Urbáni.
SNS
Predseda Ján Slota a podľa potreby aj ďalší členovia vedenia strany.
Ako dlho zostavujú vlády u susedov
Česko
V Česku, kde boli voľby 2. a 3. júna, sa zatiaľ o možných koalíciách ešte rokuje. Keďže výsledok volieb priniesol patovú situáciu - väčšina v parlamente sa hľadá ťažko, očakáva sa, že nová vláda vznikne až po dlhšom čase, v menej pravdepodobnom prípade sa dokonca budú musieť uskutočniť predčasné voľby.
Predchádzajúce voľby sa v Česku konali 14. a 15. júna 2002, koaličná vláda sociálnych demokratov, ľudovcov a liberálov pod vedením premiéra Vladimíra Špidlu vznikla po mesiaci 15. júla 2002.
Maďarsko
V Maďarsku sa dvojkolové voľby konali 9. a 23. apríla. Parlament schválil druhú vládu premiéra Ferenca Gyurcsánya až 9. júna, napriek tomu, že vládu tvoria rovnaké dve strany, socialisti a liberáli, ktoré boli v predchádzajúcej vláde a vedie ju rovnaký premiér.
Ukrajina
Na Ukrajine boli voľby v marci, ale krajina ani po troch mesiacoch nevie, kto bude novým premiérom. Napriek tomu, že strany bývalej oranžovej revolúcie majú v parlamente dostatočnú väčšinu, nevedia sa dohodnúť na rozdelení postov.Napriek tomu, že o pár dní vyprší lehota na zostavenie vlády, jej podoba je stále veľmi otázna.
(pm, rek)
Vyjadrenia Roberta Fica po poverení
Čo povedal Čo to môže znamenať
Rokuje so všetkými stranami, v prvom kole o programových prienikoch, podľa reakcií politických subjektov bude zužovať sériu stretnutí. Sú štyri varianty vládnej koalície. Myslel tým doteraz opozičný variant Smer, HZDS a SNS alebo kombinované Smer, SDKÚ, prípadne Smer, KDH, SMK alebo Smer, KDH, SNS.
Každý bude musieť ustupovať zo svojich stanovísk, o ktorých hovoril pred voľbami. Smer nechce ustúpiť z plánu zavedenia dvoch sadzieb DPH. Smer je ochotný rokovať o ďalších prioritách a možno aj zmierniť požiadavky. Hneď u prezidenta Fico ponúkol alternatívu - nemusí byť progresívne zdaňovanie fyzických osôb, namiesto toho by boli premenlivé odpočítateľné položky. Ľudia s nízkymi príjmami by mali vyššie odpočítateľné (nezdaniteľné) položky, ako ľudia s vyššími príjmami. Fico chce vyššie dane pre monopoly a banky, lebo nechce ísť do vlády plniť pravicový program. Naznačil však, že "veci, ktoré navrhujeme, môžu byť predmetom diskusií".
Smeru záleží na udržateľnom hospodárskom raste a na plnení kritérií na vstup do menovej únie. Rešpektuje stratégiu vstúpiť do menovej únie v roku 2009. Keď sa to ukáže ako nevýhodné, bude hľadať iné riešenia. Z týchto slov sa dá vyčítať, že nechce rozhadzovať peniaze, nechce hazardovať. Chce udržať primeraný deficit verejných financií aj nízku infláciu. Je otázne, či sa mu to podarí, keďže jeho program môže zakladať určité riziká.
Nie je pravdivá informácia, že preňho osobne je najzaujímavejší variant koalície s KDH a SMK, ako sa o tom hovorí v kuloároch. Je to len jeden zo štyroch variantov. Tesne pred voľbami o SMK povedal: "SMK potrebuje opozičnú diétu." V Smere však niektorí naozaj považujú koalíciu s KDH a SMK za prijateľnú.
Bez ohľadu na to, či bude vo vláde SMK, alebo SNS, garantuje doterajšie postavenie národnostných menšín. Fico pravdepodobne nebude chcieť rušiť maďarské školy na južnom území, ani zastaviť výstavbu rýchlostnej komunikácie. Tvrdí, že on osobne je garantom, že zachovajú všetko, čo si juh v poslednom období zabezpečil.
Jeden z variantov vládnej koalície je Smer, SDKÚ. Je to naozaj len jeden z variantov. Programové odlišnosti týchto strán sú veľmi veľké, aj keď Fico tvrdí, že všetky strany akceptujú sociálny rozmer, ktorý ponúka Smer a zároveň je Smer ochotný rokovať o zmiernení svojich požiadaviek.
Keďže má v ruke poverenie na zostavenie vlády, vyvinie všetku energiu, aby to využil. Vládnu koalíciu zostaví. Keď sa nepodarí iná, tak bude vládnuť aj s HZDS a SNS.