Podľa ekonóma Richarda Rahna by malo Slovensko postupne znižovať dane. Upozorňuje, že daň vyššia ako 15 percent má opačný efekt, čo znamená, že daňové úrady vyberú menej peňazí. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA |
BRATISLAVA - Napriek tomu, že Slovensko nastolilo slobodný obchod, je v tejto oblasti podľa amerického ekonóma Richarda W. Rahna stále sčasti obmedzené členstvom v Európskej únii. "V rámci únie môžete obchodovať slobodne, ale existujú isté bariéry vo vzťahu obchodu únie s tretími krajinami a tieto bariéry sú kontraproduktívne," upozornil Rahn. Slovensko by sa malo podľa neho snažiť o slobodný obchod.
Podľa ekonóma ide o jeden z desiatich krokov ako zabezpečiť ekonomický rast v krajine. "Medzi tri najdôležitejšie opatrenia pre rast hospodárstva patria vláda zákona, ochrana majetku a nie príliš veľa vládneho vplyvu na trh," povedal Rahn.
Určitý vládny vplyv môže predstavovať aj cenová regulácia, ktorá je však podľa ekonóma nebezpečná. Ak je totiž cena tovaru alebo služby regulovaná, stráca sa dôveryhodná informácia o jej skutočnej trhovej hodnote. Rahn je však presvedčený, že na Slovensku už bola cenová regulácia odstránená, napriek tomu ešte stále môže Slovensko napredovať v ďalších bodoch.
Ide napríklad o redukciu zdanenia. "Akákoľvek daň nad 15 percent je kontraproduktívna," upozornil ekonóm. Podľa neho dane znižujú motiváciu pracovať, šetriť a investovať, čím znižujú ponuku práce a kapitálu a to vedie k znižovaniu investícií a produkcie. Pre každú daň existuje sadzba maximalizujúca príjem z nej a v prípade prekročenia tejto sadzby sa príjem skôr znižuje, než zvyšuje. "Dane znižujú osobnú slobodu tým, že ľuďom odopierajú možnosť ponechať si plody vlastnej práce a kapitálu," dodal Rahn. (tasr)