BRATISLAVA - Vo vláde Roberta Fica majú výraznú väčšinu bývalí komunisti, ktorí boli podľa informácií SME v KSS až do novembra 1989. Vo vláde ich je 11 zo 16 členov vlády.
Vláda Smeru, SNS a HZDS má najvyšší podiel bývalých komunistov od roku 1990 na Slovensku i v Česku. V druhej Dzurindovej vláde bol exkomunista iba Eduard Kukan, v prvej s účasťou SDĽ a SOP ich bolo 11 z 20, teda tesná väčšina.
"Také pomery tu ešte neboli," povedal politológ Miroslav Kusý, podľa ktorého podiel komunistov svedčí o "pokračovaní KSS, ktorá prešla cez SDĽ až do Smeru". Samotný Kusý síce taktiež bol v komunistickej strane, ale z nej ho po roku 1968 vylúčili a neskôr sa stal hovorcom Charty 77. Členovia Ficovej vlády naopak zotrvali v KSS až do pádu bývalého režimu. Voličom Smeru, SNS i HZDS takáto zostava vlády prekážať nebude, myslí si Kusý, lebo sú "takto orientovaní".
Český politológ Jiří Pehe povedal, že v Česku by takýto podiel exkomunistov vo vláde vyvolal veľký mediálny rozruch. Už keď sa v českej vláde vyskytnú dvaja či traja, "tak sa o tom píše a hovorí, ale aby ich bolo 11 zo 16, je nepredstaviteľné", povedal.
Komunistom bol od roku 1987 do roku 1989 premiér Fico, ktorého revolúcia zastihla na Právnickom inštitúte ministerstva spravodlivosti. Minister obrany František Kašický zasa ako člen KSS pred rokom 1989 študoval na Vojenskej politickej akadémii Klementa Gottwalda.
Ján Kubiš ako člen KSS a diplomat pred revolúciou pracoval pre federálne ministerstvo zahraničia a rovnako ako Eduard Kukan študoval na moskovskom Inštitúte medzinárodných vzťahov. Komunistkou bola taktiež ministerka práce Viera Tomanová, ktorá v rezorte pôsobila od roku 1988. Bývalí kolegovia ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka i zdravotníctva Ivana Valentoviča pre SME povedali, že aj oni dvaja boli v strane. Nominant HDZS minister spravodlivosti Štefan Harabin bol v strane od roku 1985.
Kto bol v KSS
Robert Fico - premiér (Smer), Dušan Čaplovič - vicepremiér (Smer), ministri: Štefan Harabin - spravodlivosti (HZDS), Ján Kubiš - zahraničia (Smer), František Kašický - obrany (Smer), Marek Maďarič - kultúry (Smer), Ivan Valentovič - zdravotníctva (Smer), Viera Tomanová - práce (Smer), Ľubomír Jahnátek - hospodárstva (Smer), Ján Mikolaj - školstva (SNS), Miroslav Jureňa - pôdohospodárstva (HZDS)
Kto v KSS nebol
Robert Kaliňák - vnútra (Smer), Ján Počiatek - financií (Smer), Ľubomír Vážny - dopravy (Smer), Jaroslav Izák - životného prostredia (SNS), Marián Janušek - výstavby (SNS)
Autor: sp