To sú niektoré z otázok prieskumu verejnej mienky, ktoré robila česká firma Takt na objednávku ministerstiev vnútra a spravodlivosti v čase, keď na ich čele stáli Vladimír Palko a Daniel Lipšic (obaja KDH). Ďalšie otázky sa týkali problémov v rezortoch.
Ministerstvo vnútra si objednalo bez súťaže za takmer 7 miliónov korún 7 prieskumov, z nich päť agentúra stihla urobiť do Palkovho odchodu z funkcie. Jeho nástupca Martin Pado (SDKÚ) o zvyšné dva nemal záujem.
Z prieskumu vyšiel Palko ako skôr neúspešný minister, ale ľudia oceňovali jeho slušnosť a priamočiarosť. Prekážala im jeho povýšenosť.
Palko sa k tomu odmietol vyjadriť, jeho bývalý hovorca Boris Ažaltovič povedal, že cieľom prieskumu bolo stanovenie komunikačnej stratégie ministerstva a "kvalitatívne otázky týkajúce sa ministra nijako nemenili konečnú cenu prieskumov".
Prieskumy sa po Palkovom odchode "stratili" a ministerstvo dostalo od českej agentúry kópie.
Lipšicovo ministerstvo si objednalo tri podobné prieskumy za 3,5 milióna, ale do Lipšicovho odchodu stihla česká agentúra urobiť len dva. Lipšicovi vyšlo, že je "slušný, čestný, seriózny, bez škandálov", ale že je málo priebojný.
Riaditeľ slovenskej agentúry MVK Pavel Haulík tvrdí, že "tento typ prieskumu silne zaváňa skôr straníckymi záujmami" a okrem toho, na Slovensku sa robia asi za polovičnú cenu.
Konateľ českej firmy Takt Rudolf Hilšer obhajuje vyššiu cenu tým, že ich prieskumy nie sú kvantitatívne, ale kvalitatívne a vyhodnocovanie výsledkov je teda oveľa náročnejšie.
Postoje ľudí zisťujú aj na iných ministerstvách, ale za výrazne menšie sumy. Okrem toho bývajú prístupné na internetových stránkach ministerstiev, čo nie je prípad agentúry Takt.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play si myslí, že niektoré otázky spojené s imidžom politika už nie sú "vo verejnom záujme, a preto nevidím dôvod na ich hradenie z verejných zdrojov". Privítala by diskusiu o tom, čo je verejný záujem.
Autor: RADOVAN CHOLEVA