Slabá pamäť oslabuje spoveď

Odkedy sa nemecký nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Günter Grass priznal, že bol v jednotkách SS, objavilo sa nespočetné množstvo článkov a nespočetné množstvo publicistov a politikov, čo sa pridávajú na jednu alebo na druhú stranu.

Priezvisko nemeckého spisovateľa Güntera Grassa je vyryté na vrchole pamätníka nemeckej literatúry, postaveného na námestí Bebel 16. augusta 2006 v Berlíne. Dočasný pamätník bol súčasťou kampane tohtoročných futbalových majstrovstiev sveta pod názvom Nemecko, krajina ideí.

FOTO – TASR

Odkedy sa nemecký nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Günter Grass priznal, že bol v jednotkách SS, objavilo sa nespočetné množstvo článkov a nespočetné množstvo publicistov a politikov, čo sa pridávajú na jednu alebo na druhú stranu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samotný Grass sa vyslovil - málo presvedčivo - v jednej z dvoch mimoriadnych televíznych relácií, že dôvodom dlhého mlčania bola hanba. A ešte odkázal na svoju autobiografiu Pri šúpaní cibule.

Predchádzajúcu stredu, dva týždne pred plánovaným termínom vydania tejto knihy, sa titul objavil na trhu a čitatelia sa oň trhajú. Za 24 hodín sa predalo 130 000 výtlačkov, okamžite išiel do tlače ďalší stotisícový náklad. Grass už nestál len v strede záujmu literárnej verejnosti, ale bol viac dní „Tou témou“. Na základe verejných diskusií sa v televízii okamžite vysielali dokumenty o jednotkách SS.

SkryťVypnúť reklamu

Po fejtónoch v denníkoch prišli so svojimi stanoviskami aj významné týždenníky ako Stern a Spiegel - z Grassa sa stala v oboch­ titulka aj hlavná otváracia téma. Aj medzinárodné reakcie, ktoré stáli na dvoch brehoch - Grassova obrana ako v prípade Salmana Rushdieho, alebo silné odsúdenie napríklad od Lecha Walesu, sa v Nemecku stali predmetom komentárov. Informovalo sa tiež o obrannej SS jednotke, ku ktorej Grass patril.

Niektorí autori za celým prípadom vidia generačný konflikt medzi poslednými účastníkmi vojny a povojnovou generáciou. „Shit storm“ (búrka sračiek), tak nazval americký spisovateľ a Grassov priateľ John Irving prílev rozhorčenia, v ktorom sa podľa neho Grassova tvorba haní.

Toto pohoršenie sa zdá byť samozrejmé a nemecká elita vo viachlasnom chóre jeden cez druhého hučí za sprievodu nepochopenia veľkej časti obyvateľstva. Cieľ niektorých hlasov je pritom zjavne spoločný so starými ľavicovými kritikmi - vyúčtovať s vplyvným, ale tiež márnomyseľným, k sebakritike len málo schopným moralistom Grassom.

SkryťVypnúť reklamu

Nikto nevyčíta vtedy sedemnásťročnému mládencovi, že sa zaplietol s nacistickou ideoló­giou. Vyčíta sa mu iné - pretrvávajúce mlčanie. Nielen vo svojich knihách, ale aj vo verejných diskusiách hovoril o priznaní sa k nemeckej vine bez toho, aby bol sám na to pripravený alebo nebodaj toho schopný. Akoby seba vyňal z toho, čo požadoval od ostatných.

Žiaľ, aj jeho autobiografia, ktorá je inscenovaná ako akýsi zúfalý rozhovor so sebou samým, objasňuje len málo. Vzhľadom na to, že vina jednotiek SS je v knihe prítomná (veď ho tak zaťažila), a tiež vzhľadom na to, že ešte 61 rokov potom sa musí spovedať, sa dokáže prekvapivo slabo rozpamätať. Len na to, že žiaden výstrel nevykonal.

V konečnom dôsledku sa prípad Grass vníma aj ako ďalšia divoká debata o nemeckej identite, nemeckých životopisoch a o zaobchádzaní s nacistickými dejinami. Takáto, ako ju sám Grass roky rokúce vyžadoval a kázal, je len vítaná. Zlé by to bolo až vtedy, ak by Nemci o takúto debatu záujem nemali .

SkryťVypnúť reklamu

Autor: HOLGER LÜBKEMANN (Autor je literárny a filmový kritik, žije v Nemecku)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 062
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 548
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 332
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 452
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 618
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 528
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 288
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 869
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu