Na Slovensku má stále významné postavenie ťažký priemysel, ktorý je náročný na energie. Ceny výrobkov aj preto rastú rýchlejšie ako vo väčšine štátov únie. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Zdražovanie plynu a energií pociťujú ľudia na Slovensku viac ako vo väčšine ostatných štátoch Eú. Inflácia, ktorá patrí u nás medzi najvyššie v únii, stúpa najmä pre zdražovanie energií a pre veľký podiel ich ceny na spotrebných výdavkoch domácností.
"Slováci vynakladajú na energie pomerne veľkú časť svojich príjmov," povedal hlavný analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Kým napríklad v roku 2000 dávali domácnosti zo svojich rozpočtov na energie, teplo, plyn a iné palivá 10,3 percenta, v roku 2004, keď Štatistický úrad začal pravidelnejšie meniť zastúpenie tovarov a služieb v spotrebnom koši, to bolo už 11,7 percenta. Vlani podiel stúpol na 12,3 percenta.
V júli bola inflácia 5 %. Najväčší vplyv na rast cien má už dlhodobo podľa Eurostatu práve zdražovanie energií. Rast cien energií na Slovensku bol štvrtý najvyšší v únii. Ak by v júli energie vôbec neovplyvnili ceny, inflácia by bola oproti skutočnej zhruba polovičná - asi 2,6 %.
Zdražovanie energií pôsobí na infláciu dvakrát. "Okrem priameho vplyvu cez nárast cien plynu či elektriny je to aj druhotný dosah, keď stúpajúce náklady podnikov na energie tlačia na rast cien ich tovarov a služieb," vysvetľuje analytik ING DSS Pavol Ondriska. Ceny energií tak tlačia na infláciu, aj keď už nerastú. "Slovensko je energeticky náročná krajina," vysvetľuje ekonóm SAV Pavol Kárász. Priemysel tvoria najmä podniky, ktoré spotrebúvajú veľa energie. "Veľmi veľké zastúpenie má hutníctvo, ťažké strojárstvo a chémia." Ľudia míňajú na energie veľa aj preto, že v domácnostiach chýbajú úsporné spotrebiče. "Veľká časť ľudí zatiaľ na ne nemá," hovorí Kárász.
Spotrebu energie zvyšuje aj to, že zatiaľ je na Slovensku zateplená iba malá časť bytov. "Vysoký podiel energií v spotrebnom koši ovplyvňujú aj domáce geografické podmienky či vysoká miera plynofikácie, čo tlačí na vyššiu spotrebu v zimných mesiacoch," povedal Ondriska.
Vplyv energií na ceny môže podľa Pätoprstého zvyšovať aj "oneskorená a nefungujúca liberalizácia trhu, nedostatočný výkon roly regulátora a cenová politika niektorých firiem". (ľja)