Katolícka cirkev zase Ficovi naznačila, že môže počítať s jej podporou.
Premiér včera na Úrad vlády pozval na obed predstaviteľov 15 cirkví.
Podľa Ficovej hovorkyne Silvie Glendovej sa hovorilo najmä o sociálnych témach. Potvrdila však, že spomínané kontroverzné témy nechce vláda otvárať.
Predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra po stretnutí vyhlásil, že vláda môže získať podporu rímskokatolíckej cirkvi, pretože sociálny program, ktorý im premiér predstavil, je prijateľný a chcú ho podporovať.
Evanjelický biskup Július Filo bol opatrnejší. Na otázku o podpore vláde odpovedal: "Budeme sa za ňu modliť, pretože cirkev je nadstranícka a prajeme si vzrast všeoebecného blaha a dobra."
Včerajšie ústretové reakcie cirkví môžu podľa politológa Grigorija Mesežnikova súvisieť s ponukou v sociálnej oblasti, ktorá bola pre ne zrejme zaujímavá.
"Zo strany cirkví je to prejav zdržanlivosti. V minulosti bol ich postoj ku kontroverzným témam jasný," tvrdí Mesežnikov.
Tondra včera o registrovaných partnerstvách povedal, že neotvárať túto tému je aj ich záujmom. O výhrade svedomia nechcel hovoriť, pretože sa týka Vatikánu.
Zo strany Smeru ide o zmenu postoja v rovine praktickej politiky, tvrdí Mesežnikov. V opozícii Smer kritizoval zmluvu o výhrade svedomia a pred tromi rokmi chcel v parlamente diskutovať o odluke cirkvi od štátu a audite majetku cirkví. "Zrejme dali prednosť ceste ústupkov," povedal Mesežnikov.
Vicepremiér Dušan Čaplovič, ktorý nedávno vyzval na diskusiu o registrovanom partnerstve homosexuálov, nepovažuje včerajší premiérov sľub za zmenu postoja strany. Podľa neho to diskusii nebráni. "Spoločnosť treba na to pripraviť. Všade vo svete sa o takýchto otázkach diskutuje aj desať rokov," povedal.
Otvorenou otázkou zostáva podľa Tondru téma financovania cirkví. Pri konferencii biskupov pracuje ekonomická komisia, ktorá má pripraviť zákon o financovaní cirkví. Komisia však doteraz podľa neho nenašla praktické a uskutočniteľné východisko. (dro)