Kaštieľ Betliar bude hostiť vládu. Ministri vraj chcú spoznať Rožňavský okres. FOTO - TASR
BETLIAR, BRATISLAVA - Zajtrajšia schôdza vlády sa bude konať v kaštieli Betliar neďaleko Rožňavy. Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou. Ministri budú musieť cestovať z Bratislavy na východ Slovenska, navyše akcia si vyžiada mimoriadne prípravné práce. Betliar totiž slúži predovšetkým ako múzeum.
Pracovníci Úradu vlády sa v kaštieli boli pozrieť prvýkrát už pred dvoma týždňami a odvtedy trvajú aj prípravné práce. Riaditeľka Múzea Betliar Eva Lázárová potvrdila, že zasadnutie vlády bude v historickej knižnici, obed v Sieni Nádasdyho husárov a tlačová konferencia by mala byť v galérii.
Chcú vidieť regionálne rozdiely
Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová povedala, že vláda chce rokovať aj v regiónoch, ktoré sú poznačené regionálnymi rozdielmi. Technicky by sa vraj výjazdové schôdze vlády nemali líšiť od tých, ktoré bývajú v budove Úradu vlády. Každý minister sa dopraví na miesto rokovania individuálne.
"Pre náš (Rožňavský) okres a jeho ďalšie smerovanie je zasadnutie rozhodujúci krok," hovorí poslanec Smeru Ján Babič. Ako prvý bod na rokovanie vlády predkladá premiér Robert Fico informáciu o sociálnoekonomickej situácii v okrese Rožňava. Na jej vypracovaní sa podieľal poslanec Ján Babič (Smer) ako rodák z Rakovnice v okrese Rožňava. Práve od neho vyšiel nápad uskutočniť zasadnutie vlády v kaštieli.
Podľa Glendovej ministri chcú na vlastné oči vidieť život v regiónoch a po rokovaní vlády majú plánované aj stretnutia. Rokovanie vlády by malo trvať zhruba dve hodiny. Hovorca ministra výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka Miroslav Bátovský nevedel včera povedať, aký program čaká ministra v regióne. Zdôvodnil to poslednou skúsenosťou, keď rokovanie vlády trvalo sedem hodín.
Pre zasadnutie vlády musí prejsť premenami niekoľko miestností. Z historickej knižnice sa sťahuje nábytok. Tisícky zväzkov unikátnej knižničnej zbierky ostanú, našťastie, na mieste. "Potrebujeme však veľa stoličiek, a keďže do tohto prostredia hocijaké ísť nemôžu, požičali sme si také s dobovým dizajnom od primátora Rožňavy," povedala Lázárová. Úrad vlády má tiež vlastný catering vrátane kuchárov a čašníkov a v kaštieli bude potrebné variť. Okrem toho treba vybaviť knižnicu mikrofónmi a ďalšou technikou.
"Podobné stretnutie sa zatiaľ na najvyššej úrovni uskutočnilo približne v roku 1995, keď sa tu stretol vtedajší slovenský prezident Michal Kováč s maďarským kolegom Árpádom Gönczom, ale celú vládu sme tu ešte nemali," povedala riaditeľka múzea.
Dzurindova vláda od výjazdov upustila
Za prvej Dzurindovej vlády boli tiež výjazdové rokovania vlády, nie však v minulom volebnom období. Bývalý hovorca premiéra Martin Maruška povedal, že vtedajšia vláda bola za takéto rokovania kritizovaná. Podľa Marušku sa v roku 2002 od zasadnutí mimo Bratislavy upustilo, pretože "presúvať úradnícky aparát a všetkých členov vlády na niekoľko hodín do regiónu neznamená, že ministri v ňom spoznajú situáciu".
Bývalá vláda praktizovala skôr pracovné výjazdy jednotlivých ministrov. "Premiér bol takmer každý týždeň v nejakom regióne a potom sa jednotlivé podnety vyhodnocovali a zapracovali do vládnych dokumentov, ktoré kabinet riešil v súvislosti s regionálnymi rozdielmi," povedal Maruška.
Bývalý vicepremiér a minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH hovorí, že uprednostňoval vlastný pracovný program v regiónoch. "Neviem, prečo by mali byť organizované výjazdy hromadným spartakiádnym spôsobom," podotkol.
Sociológ Pavel Haulík nepredpokladá, že by výjazdové schôdze vlády zaúčinkovali na voličov. Myslí si, že vláda s nimi prestane. "Je to pomýlené a neefektívne," povedal. "V dnešných informačných možnostiach lokalita, kde sa takáto udalosť koná, nehrá nejakú úlohu," dodal Haulík.
Otázkou je, koľko bude výjazdové zasadnutie vlády stáť. Za hodinu romantického sobáša v kaštieli Betliar platia záujemcovia 5-tisíc korún. Pre vládu však bude budova pre verejnosť zavretá až na dva dni. Preto možno predpokladať, že prenájom, pracovníci, náklady spojené s prípravami, ušlý zisk a kompletný servis vyjde na viac než 100-tisíc korún.
Autor: STELA KRAUSOVÁIGOR STUPŇAN