šila.
Napríklad v okrese Prešov „znevýhodnený“ nezamestnaný môže dostať 88 785 a tí ostatní po 64 122 korún. Zuzana Estočková z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove povedala, že mesačne o príspevok požiada a začne podnikať priemerne 40 - 45 ľudí, „od novembra očakávame približne 50 žiadateľov“.
Nárok na tento príspevok má každý, kto najmenej po štyroch mesiacoch v evidencii nezamestnaných „živnostníči“ najmenej dva roky.
Podľa prezidenta Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimíra Sirotku je takáto „sociálna dávka“ nesprávne určená a už vonkoncom nepredstavuje „podporu podnikania“. Pripomína, že aj podnikanie si vyžaduje nejakú aktivitu, takže ho zaujíma, aký podnikateľ môže byť z človeka, ktorý si dva roky nevie nájsť prácu, ani založiť firmu. „Tie peniaze sa majú dať podnikateľovi, keď vytvorí pracovné miesto,“ dodáva.
Estočková vyratúva, že vlani sa prostredníctvom príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť v okrese Prešov umiestnilo 649 osôb. V tomto roku zatiaľ 511. „Do konca roka očakávame približne ešte 100 umiestnených uchádzačov o zamestnanie.“
Dagmar Furianová z Úradu práce v Malackách mieni, že zvýšenie príspevku „v našom regióne určite povedie k odlevu nezamestnaných“. Pri ostatných príspevkoch neočakáva výrazné zmeny v počte žiadateľov. „Bolo by skôr vhodné zmeniť náročnú administráciu za jednoduchšiu.“
Ivana Rajecová z mimovládneho Inštitútu zamestnanosti nepredpokladá výrazný odlev z evidencie nezamestnaných. Živnostníkom, ktorí poistné odvádzajú z výšky minimálnej mesačnej mzdy, sa totiž jej zvýšením zvýšili odvody, „čo môže potenciálnych uchádzačov od zámeru uplatniť si príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť skôr odradiť“. Pripúšťa však, že pre niektoré skupiny nezamestnaných zvýšenie príspevkov môže byť atraktívne.
Viola Kromerová zo Slovenského živnostenského zväzu si myslí, že v tomto prípade štát môže „jednou ranou zabiť dve muchy“. Jednak sa zbaví starostlivosti o nezamestnaných, keď si otvoria živnosť, a jednak začne od nich vyberať odvody. Takéto riešenie je však podľa nej často dočasné.