"Ak sa niekto dopustí trestného činu, polícia je povinná konať a je jedno, v akom postavení a ako vážený podnikateľ to je," povedal včera na tlačovke k Rehákovmu zatknutiu policajný prezident Ján Packa (na snímke vľavo). FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ
Ďalší Rehákovi blízky človek povedal, že ich vrátnik zavolal večer do práce, keď tam našiel dotyčnú ekonómku: "Priznala sa im, že im vyťahovala peniaze z účtu. Hneď na mieste zistili niekoľko miliónov. Zavolali notára, spísali notársku zápisnicu, uznanie dlhu vo výške 5 miliónov. Zadržali ich."
Polícia dala akcii názov Svätuškár, vraj preto, lebo ju začala na sviatok Všetkých svätých. Za roky 2003 až 2005 daroval Rehák KDH 1 550 000 korún. Rehákov spoločník v mediálnom impériu Martin Lengyel prípad nechcel komentovať. Povedal, že dnes zrejme zvolajú tlačovú besedu.
Polícia včera k prípadu zatknutia Ladislava Reháka a jeho synov neposkytla žiadne bližšie informácie. Platí prezumpcia neviny, reagoval policajný prezident Ján Packa na otázku, či by nemali povedať viac, keďže ide o takého známeho podnikateľa. "Je vecou advokátov, čo hovoria, sú za to veľmi dobre platení, svoju prácu si musia zaslúžiť. Ak sa niekto dopustí trestného činu, polícia je povinná konať a je jedno, v akom postavení a ako vážený podnikateľ to je," dodal Packa.
KDH, ktoré Rehák sponzoroval, prípad nechcelo komentovať.
Polícia najprv na základe súhlasu prokurátora prehľadala istú Rehákovu firmu a aj nespresnený notársky úrad. Tam podľa policajného viceprezidenta Michala Kopčíka zadržala niektoré osoby. "Bol to štandardný postup. Vykonávali sme prehliadku nebytových priestorov. To, že tam boli, nám zjednodušilo úkon," povedal Kopčík. Ako dodal, Rehákovcov nezadržali kukláči, ale "klasickí, v civile oblečení policajti".
Jedného Rehákovho syna podľa informácií SME zadržali v práci, Ladislav Rehák potom prišiel z Prahy sám na políciu.
Premiér Robert Fico nechcel prípad komentovať. Je vraj zvedavý, ako sa bude kauza vyvíjať. "Čaká nás možno niekoľko zaujímavých dní," povedal. Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že polícia je nezávislá bez ohľadu na spoločenské, politické a akékoľvek iné postavenie zadržaných. Kaliňák vylučuje, že by kauza mala politické pozadie. "Netuším, akým spôsobom sa kto kde pohybuje, ale určite viem, že žiadne tlaky na políciu nebudú vyvíjané," zdôraznil.
Rehákov syn Martin pracoval ako koncipient v advokátskej kancelárii Ernesta Valka. Valkovo stanovisko sa SME nepodarilo získať.
Martin Rehák sa tiež minulý rok objavil na takzvanom mafiánskom zozname. Medzi podozrivými autami na zozname bol Mercedes typu G patriaci firme Reháková a synovia. Na ňom Martin Rehák jazdil.
Ladislav Rehák si meno svojho syna na zozname vysvetľoval tým, že bývajú na tej istej ulici ako Piťo - šéf jednej zo skupín podsvetia. Hovoril, že syn Martin, ktorý je dnes právnik, s Piťom chodil do školy, ale nepodnikajú spolu. Auto Ladislava Reháka, v ktorom sedel Rehák s manželkou a synom, kontrolovala v tom čase aj policajná hliadka s kukláčmi a psom. "Správali sa ku mne slušne," povedal vtedy Rehák.
Kto je Ladislav Rehák
Do sveta veľkého obchodu vstúpil v roku 1996 ako šéf predstavenstva spoločnosti Globtel, ktorá začala prevádzkovať mobilnú telekomunikačnú sieť. Najväčším akcionárom Globtelu bola dcéra francúzskeho telekomunikačného operátora France Telecom Mobiles International s 35 percentami. Zo Slovenska to bola firma Hanco s 29 percentami, ktorú reprezentoval práve Rehák. Ďalšími akcionármi boli Slovenský plynárenský priemysel, Slovenské elektrárne a tri regionálne energetické rozvodné podniky. Po čase prevzal francúzsky Orange aj podiel Reháka. Koľko zinkasoval Rehák za obchod, však nikto nezverejnil.
Meno Ladislava Reháka sa vyskytuje v štatutárnych alebo dozorných orgánoch osemnástich firiem. Jedna z nich sa napríklad venuje pestovaniu špargle. V roku 2004 Rehák vytvoril spoločne s bývalým novinárom Martinom Lengyelom mediálnu skupinu, ktorá sa venuje reklamnej, inzertnej a vydavateľskej činnosti. Vo firme pôsobí aj Rehákova manželka a dvaja synovia.
Rehákova rodina stojí v pozadí časopisov .týždeň, Star, Slovenka a Dorka. Pod kontrolu získala Radio B 1 a menšie lokálne rozhlasové stanice, ktoré teraz vysielajú pod názvom Jemné melódie.
Ladislav Rehák bol podľa záznamov Ústavu pamäti národa agentom a tajným spolupracovníkom ŠtB. Pre SME v minulosti povedal, že ŠtB podpísal bianko papier. Pracoval totiž v Technopole, v zahraničnom obchode. "Z každej služobnej cesty sme písali takzvanú B-časť správy," povedal. Do správy pre pracovníkov ŠtB uvádzal, s kým sa v zahraničí stretol a či sa nestalo čosi "mimoriadne". Eštebáci Reháka kontaktovali už na vojenskej službe. Vtedy spoluprácu nepodpísal. Potom ho oslovili znovu. Ponúkli mu miesto v Prahe na ministerstve vnútra, sľubovali byt. "Podpísal som bianko papier, miesto som však nakoniec aj tak nedostal," povedal.
"Nikto nevedel, kedy príde revolúcia. Určite som vtedy nerozmýšľal nad morálnou rovinou," tvrdil Rehák. Povedal, že dnes napríklad preto nemôže ísť do politiky. (sp, mož, Trend)
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁIGOR STUPŇAN