Izraelskí vojaci možno porušili zákaz veliteľa

Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Dan Haluc tvrdí, že počas letnej vojny v Libanone dal príkaz, aby vojaci obmedzili používanie kontroverzných trieštivých bômb a granátov. Jeho príkaz však ignorovali. Haluc, ktorý sám čelí ostrej kritike za to,

Premiér Olmert pri prejave v parlamente. Izrael nevie, ako prinútiť palestínskych militantov, aby prestali útočiť na jeho územie.Premiér Olmert pri prejave v parlamente. Izrael nevie, ako prinútiť palestínskych militantov, aby prestali útočiť na jeho územie. (Zdroj: (mik))

ako viedol vojnu s hnutím Hizballáh, ustanovil špeciálnu komisiu na vyšetrenie toho, prečo sa to stalo.

Na otázku, či ho prekvapilo, že jeho podriadení nerešpektovali jeho príkazy, odpovedal: „Neviem, či je to prekvapujúce. Skôr ma to sklamalo.“ Podľa denníka Haarec Haluc spustil vyšetrovanie po tom, čo sa od jeho novinárov dozvedel, aký bol skutočný rozsah používania trieštivých bômb v Libanone.

Haarec zverejnil výpoveď nemenovaného dôstojníka, podľa ktorého na vystreľovanie trieštivej munície používala armáda delá. Tie sú menej presné a terč často minú až o jeden kilometer. Preto často zasahovali civilov. Dôstojník tiež naznačil, že jeho nadriadení si prioritne vyberali k civilistom menej citlivé postupy. Včera večer však iný dôstojník v televízii tvrdil, že všetky ciele trieštivých­ bômb v problémových oblastiach schvaľoval generálny štáb. Ten vedel aj to, že budú ostreľovať husto osídlené oblasti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Trieštivé bomby obsahujú množstvo menších bômb, ktoré sa po výbuchu rozletia do okolia. Izrael za ich používanie kritizovali ľudsko-právne organizácie. Mnohé z nich nevybuchli okamžite a aj mesiace po vojne zabíjajú v Libanone. Podľa časti expertov aj OSN by táto munícia mala byť zakázaná, lebo mimoriadne ohrozuje civilistov. Navyše je zákerná, lebo často vyzerá ako hračka a priťahuje pozornosť detí.

Po vojne v Libanone zostali na poliach, v korunách stromov a v ruinách desaťtisíce nevybuchnutých trieštivých bômb. Sú rozmiestnené v 800 lokalitách, často v blízkosti obývaných oblastí.

Izrael tvrdí, že ich používal len proti Hizballáhu a v súlade s medzinárodným právom. Problémom však je, že Hizballáh je infiltrovaný medzi civilné obyvateľstvo, a to hlavne v južnom Libanone, kde sa odohrávali najväčšie boje medzi hnutím a Izraelčanmi.

SkryťVypnúť reklamu

Halucova komisia je ďalšou z mnohých, ktoré vyšetrujú okolnosti a vedenie vojny. Jej správa by mohla odporučiť aj spustenie vojenských procesov proti dôstojníkom, čo neposlúchli príkazy. Izraelčania, ktorí si armádu v zásade veľmi vážia, sa pýtajú, ako je možné, že v nej nevládne disciplína a autorita nadriadených.

Špekuluje sa aj o tom, že generál Haluc sa z obáv o svoje vlastné kreslo snaží preniesť zodpovednosť za zlyhania vo vojne na svo­­jich podriadených. V každom prípade je aj toto vyšetrovanie dôkazom hlbokej krízy izraelskej armády, o ktorej hovoria komentátori aj viacerí politici. Tá sa podľa nich podpísala aj pod problémy armády v Libanone.

Izrael nevie, ako sa účinne brániť raketám

Izraelský premiér Ehud Olmert zakázal ministrovi obrany Amirovi Perecovi stretnutie so šéfom palestínskej samosprávy Mahmudom Abbásom. Pobúrilo ho aj to, že Perec v nedeľu s Abbásom hovoril telefonicky a žiadal ho, aby urobil niečo pre zastavenie ostreľovania Izraela raketami Kassam.

SkryťVypnúť reklamu

Olmertovi ľudia označili Perecovo počínanie za „nezmyselné a bezvýsledné“. Podľa nich­ by sa politika komunikácie s Palestínčanmi mala robiť jednotne. Olmert tiež nechce, aby sa s Abbásom stretol niekto pred ním.

Perecovo konanie je podľa izraelských médií výsledkom zúfalstva, do ktorého sa minister dostal. Je obyvateľom mesta Sderot, najviac ostreľovaného raketami Kassam. Minulý týždeň sa rozplakal, keď v meste raketa ťažko zranila jeho osobného strážcu.

Navyše, zdá sa, že doterajšia taktika izraelskej armády v boji proti skupinám, ktoré na Izrael odpaľujú rakety, je neúčinná. Cieleným útokom na militantov bráni obyvateľstvo, ktoré okolo nich vytvára živé štíty.

(mik)

Autor: Tel Aviv

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 513
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 334
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 912
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 802
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 565
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 437
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 125
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu