Odborníci hodnotia vraždu ruského agenta ako vysoko profesionálnu. „Spáchal ju umelec vo svojom odbore,“ vyhlásil ruský biológ Pavel Lobkov.
„Vieme, že dostal vysokú dávku radiácie,“ povedala zástupkyňa britskej organizácie na ochranu verejného zdravia. Polónium je veľmi toxická látka už pri vdýchnutí nepatrného množstva. Takáto otrava je veľmi ojedinelá.
Litvinenko vo vyhlásení pred smrťou okrem obvinenia ruského prezidenta poďakoval britskej vláde, lekárom i polícii a manželke. Hlavná časť sa však týkala Putina: „Myslím, že je čas povedať niekoľko slov človeku, ktorý je zodpovedný za môj súčasný stav... Ukázali ste, že si nevážite život a slobodu ani nijaké iné civilizačné hodnoty. Nie ste hodný sedieť na svojom mieste... Nech vám Boh odpustí, čo ste urobili nielen so mnou, ale s mojím milovaným Ruskom a jeho národom,“ obrátil sa Litvinenko priamo na Putina. Ten včera vyhlásil, že smrť sa teraz len využíva na politické provokácie.
Putinov poradca Sergej Jastržembskij vyjadril domnienku, že ide o operáciu namierenú na diskreditáciu Ruska. Ostatní ruskí politici aj šéfovia tajných služieb jednoznačne odmietli podiel Moskvy na smrti.
Litvinenko zrejme nepochyboval o tom, kto sa zaslúžil o jeho brutálnu likvidáciu. „Tí zradcovia ma dostali, ale všetkých nedostanú,“ vyhlásil krátko pred smrťou na adresu bývalých kolegov ruských agentov. Do poslednej chvíle pri jeho lôžku zostávala manželka a otec, ktorý priletel do Londýna. Večer s plačom vystúpil pred novinármi: „Som na svojho syna hrdý. Do poslednej chvíle bol statočný. Zabila ho malá jadrová bomba.“
Priatelia bývalého agenta FSB a ruskí politickí emigranti v zahraničí sú presvedčení, že smrť Litvinenka, ktorý získal v roku 2002 politický azyl vo Veľkej Británii, môže súvisieť so smrťou ďalšieho tvrdého kritika Kremľa a osoby Putina, novinárky Anny Politkovskej. Litvinenko totiž dal najavo, že o jej vrahoch niečo vie a snažil sa zistiť ďalšie podrobnosti.
Okrem toho už predtým obviňoval Kremeľ z viacerých teroristických útokov vrátane explózie moskovských nájomných domov v roku 1999. Nepriateľ Kremľa Litvinenko prežil odporkyňu Putina Politkovskú len o niekoľko týždňov.