m je nariadenie ministerky „dokresliť“ do nových učebníc zemepisu tzv. Zelenú líniu, teda hranicu Izraela spred roka 1967.
Vtedy židovský štát po vojne s Arabmi anektoval významné časti západného brehu vrátane východného Jeruzalema, pásmo Gazy (stiahol sa odtiaľ minulý rok), Sinaj (ten vrátil po podpise mierovej zmluvy s Egyptom) a Golanské výšiny. V doterajších učebniciach táto hranica nie je, hoci podľa viacerých učiteľov sa roky v školských atlasoch zakresľovala a deti sa o nej učili. Zmena nastala pred necelými piatimi rokmi, keď ministerstvo školstva prebrala ministerka za Likud Limor Livnatová.
Tamirová tvrdí, že označenie vtedajších hraníc Izraela je dôležité pre pochopenie histórie krajiny. Pravicová opozícia a členovia osadníckeho hnutia to považujú za politikárčenie. Tamirová je zakladateľkou ultraľavicového mierového hnutia Mier teraz, ktoré požaduje zrušenie židovských osád na západnom brehu a vrátenie územia Palestínčanom.
Bývalá vysokoškolská profesorka a jedna z hlasných zástankyň dialógu s Palestínčanmi v médiách vyslovila prekvapenie nad tým, akú búrku jej nariadenie vyvolalo. Podľa nej ide o zbytočnú hystériu. Podobný názor má aj premiér Ehud Olmert, ktorý so Zelenou líniou v učebniciach nemá problém. Zdôrazňuje však, že školákom by mali povedať, že Izrael sa časti anektovaných území nemieni vzdať.
Líder Likudu Benjamín Netanjahu Tamirovej rozhodnutie označil za „neprimerané“ a opýtal sa jej, prečo do učebníc nenariadila zakresliť aj hranice z roku 1948. Pravica spochybňuje aj Tamirovej právo zasahovať do školských osnov. Ministerka na to pripomenula, že aj predchádzajúce rozhodnutie o nezakreslení hraníc prišlo z ministerstva.
,,Problém je, že pravica je presvedčená, že Izrael má nárok na sporné územia, a tak Zelenú líniu považujú za zbytočnú. Keď ju nevidia na mape, je to pre nich psychologické potvrdenie, že je to tak správne,“ povedal v televízii profesor kartogarfie Moše Braverman. Myslí si, že Tamirovej argumenty, že deti nevedia, čo je Zelená línia, sú scestné. „Deti predsa cestujú po krajine a vedia čo sú kontrolné stanovištia, aj ako vyzerá bezpečnostný múr so západným brehom.“
Podľa kartografických firiem bude vydanie nových učebníc a atlasov veľmi nákladné.
Autor: Tel Aviv