RATISLAVA - Vianočné nákupy v zahraničí, ale aj zimná lyžovačka v Alpách sú pre našich občanov čoraz lacnejšie. Slovenská koruna už niekoľko týždňov láme jeden rekord za druhým. Jedno euro včera stálo historických 34,62 koruny.
Znepokojenie nad vývojom slovenskej meny včera otvorene vyjadril guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko. "Naše analýzy ukazujú, že je to už príliš silné posilňovanie. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia ďalej," povedal pre TASR. Po tejto slovnej intervencii guvernéra sa koruna oslabila a v závere obchodovania bol jej kurz oproti euru 34,73.
V polovici júla sa pritom euro predávalo za 38,7 koruny. Dovtedy sa oslabovala pre politickú neistotu spôsobenú voľbami. Korunu musela zachraňovať Národná banka, ktorá na to minula vyše tri miliardy eur. Odvtedy však koruna spevnela o vyše desať percent.
Silná koruna robí problémy exportérom. Výrazne im ukrajuje zo ziskov. V zahraničí predávajú svoje výrobky za rovnaké ceny v eurách, ale na Slovensku za ne dostanú menej korún. Len exportéri z chemického priemyslu takto mesačne prichádzajú o stovky miliónov.
Niektorí vývozcovia tvrdia, že oslabovanie meny môže viesť až k prepúšťaniu.
Hlavnými dôvodmi súčasného neustáleho posilňovania koruny sú silný rast slovenskej ekonomiky, pozitívna nálada v regióne a očakávania možného zvýšenia kľúčových úrokových sadzieb zo strany Národnej banky. "V poslednom čase sa neobjavila žiadna negatívna správa, ktorá by mohla tento vývoj zastaviť," povedal díler UniBanky Patrik Malec.
Analytici sa prikláňajú k tomu, že centrálna banka nebude proti silnejúcej mene zasahovať, čiže kupovať eurá za vyššiu cenu, aká je v súčasnosti na trhu. Aj preto, že má príliš zviazané ruky. Členstvo Slovenska v systéme menových kurzov únie ERM II jej neumožňuje intervenovať v prospech alebo neprospech koruny kedykoľvek sa jej zachce. Zasiahnuť môže len vo výnimočných situáciách. Napríklad pri silných útokoch na menu. Tento rok zasahovala dvakrát, a musela to tvrdo zdôvodňovať pred európskymi inštitúciami.
Autor: vf, ľja