Cirkev oficiálne mestským poslancom, starostom ani primátorom z kresťanských strán civilné obrady nezakazuje. Aj v Trenčíne pritom doteraz mestskí poslanci za KDH na úrade sobášili.
Podpredseda KDH Martin Fronc hovorí, že výhrada vo svedomí by sa mala rešpektovať. "Mám pre to pochopenie, ale KDH určite nebude vyzývať miestnych poslancov, aby nesobášili," hovorí.
"Ľudia z prostredia cirkvi zaoberajúci sa kánonickým právom nám odporúčali, že by sme sa týmto smerom nemuseli angažovať," povedal predseda poslaneckého klubu Marián Kvasnička. Dodal však, že oficiálne odporúčanie cirkvi nedostal. "Bolo to skôr intuitívne rozhodnutie, na základe rôznych diskusií. Keď mám možnosť vybrať si, snažím sa neprísť do roztržky s kánonickým právom." Aj Kvasnička pritom v minulých volebných obdobiach bežne na úrade sobášil.
Tajomník biskupského úradu Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Tibor Hajdu hovorí, že o podobnom prípade ešte nepočul a neexistuje preto ani oficiálne stanovisko cirkvi. Kánonické právo podľa neho civilné sobáše nespomína. "Javí sa mi to ako praktické uvedenie výhrady vo svedomí do praxe. Politici odmietajú sobášiť, lebo zrejme majú morálny problém posvätiť manželstvo, ktoré je z hľadiska katolíckej cirkvi neplatné," hovorí.
Konferencia biskupov Slovenska sa problémom podľa neho bude zaoberať.
Jednotný názor na civilné sobáše neexistuje ani v samotnom KDH. Dlhoročný trnavský primátor Štefan Bošnák bežne sobáši, sobášia aj členovia mestskej rady, ktorí sú tiež najmä z KDH. "Je to dané zákonom a je zbytočné do toho vnášať nejakú ideologickú rovinu," tlmočil hovorca mestského úradu Pavol Tomašovič.
V Košiciach sobášia starostovia mestských častí, v ktorých je matrika. V minulosti sobášil aj primátor Košíc František Knapík (KDH), ktorý bol starostom Košickej Novej Vsi. "Nie som si celkom istý, či je to šťastné rozhodnutie." Členstvo v KDH by nemalo byť dôvodom na spochybňovanie zákonne legitímneho sobáša, hovorí Knapík.
V ďalšej parlamentnej strane, ktorá sa hlási ku kresťanským hodnotám, v SDKÚ, s civilnými sobášmi problém nemajú. "Nezaregistroval som nijaký podobný prípad u nášho poslanca," tvrdí podpredseda SDKÚ Pavol Kubovič, ktorý sám ako bývalý dlho-ročný starosta Ružinova sobášil.
Právnik Milan Galanda hovorí, že hoci zmluva o výhrade vo svedomí nebola prijatá, poslanci, ktorí nechceli z akéhokoľvek dôvodu sobášiť, mali právo to odmietnuť. Odvolávať sa na kánonické právo je preto podľa neho zbytočné. "Keby však odmietol primátor alebo starosta, tak by riskoval, že bude porušovať sľub, že bude plniť všetky povinnosti a funkcie."
Právnička Katarína Zavacká upozorňuje: "Čo potom v prípade, keď sú sobášiaci poslanci dlhodobo neprítomní alebo chorí? Alebo keby v nejakom meste ovládlo celé zastupiteľstvo KDH?" Sobášenie by podľa nej malo byť nielen právom poslanca, ale aj jeho povinnosťou. "To by bolo s krajinou veľmi zle a ocitla by sa vo veľkom chaose, keby katolícki poslanci boli viazaní kánonickým právom a vyzdvihovali by ho nad zákony republiky," mieni.
Poslanci bývajú za sobášenie zväčša odmeňovaní. V Trenčíne je to 500 korún za hodinu.