Zemplínskej obci Bracovce patrí v košickej župe primát - vo voľbách dalo Ficovmu Smeru hlas 68,27 percenta z 394 voličov, ktorí prišli k urnám. Druhá SNS dostala necelých 10 percent.
„Fico je náš človek a Smer naša strana. Len zopár čudákov volilo niekoho iného. Prečo som mu dala svoj hlas? No... Lebo je mladý a šumný. A ľuďom chce dobre. Jasné, nie?“ hovorí žena v stredných rokoch. Keď zbadala diktafón, rozbehla sa preč.
V Bracovciach má trvalý pobyt 937 ľudí, väčšina práceschopných je bez práce. „Máme problém prežiť. Dzurinda nemyslel na ľudí, skúšal, koľko vydržíme,“ hnevá sa živnostník Miroslav Hrabovský. Volil Smer a nečuduje sa, že jeho popularita rastie: „Už teraz sa mnohým ľuďom aspoň trošku uľahčil život. Nielen u nás, na celom Slovensku. Fico napríklad zariadil, že nešla hore elektrina, plyn.“
Neodsudzuje Fica za oslavu kubánskej revolúcie, chápe, že chce pestovať vzťahy s Líbyou či Venezuelou. „Je to ľavicový politik. Určite má bližšie k Chávezovi ako k Bushovi.“
Členov Smeru je podľa Hrabovského v dedine málo. „Ani ja nie som v Smere. Nie som straník, som starý komunista. A nehanbím sa za to! Straníci po revolúcii odhodili preukazy a vstúpili napríklad do KDH alebo HZDS, a teraz do Smeru.“
Na priedomí postáva starý pán. Na Smer a Fica nedá dopustiť. „S manželkou sme ako dôchodcovia napríklad dostali pod stromček tritisíc korún. Fico dopraje ľuďom, má sociálne cítenie. A tak ho začínajú vnímať aj tí, čo ho nevolili. Čo si viac môžeme želať?“ pýta sa Tibor Pirč. Oceňuje, že šéf Smeru sa neobracia len na Západ. „Keď sa snaží dostať od našich bývalých priateľov dlhy, je to dobré.“
Zástupca starostu Anton Mihaľo je na výsledky volieb v obci hrdý a zo Smeru nadšený: „Dnes by už možno aj sám zostavil vládu. Je to obor medzi trpaslíkmi.“ Mihaľo bol od roku 1982 miestnym predsedom KSS. „Fico bol u nás pred voľbami župana, pred parlamentnými si prišiel zahrať aj futbal. Žiadna iná strana sa o naše hlasy tak neuchádzala. Ľudia veria, že pre nich urobí maximum.“