BANSKÁ BYSTRICA. Predseda HZDS Vladimír Mečiar sa zotavuje po nedeľňajšej operácii srdca na ARO banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice. Lekári mu za tri hodiny voperovali štyri bajpasy, ktoré by ho mali ochrániť pred hroziacim infarktom. Nevylučujú, že sa bude musieť časom podrobiť ďalším operáciám.
Na vlastné želanie Mečiara operoval špičkový tím primárov z Banskej Bystrice Ján Seleštiansky a Ivan Job a Košičania Michal Hulman a František Sabol. Hlavný operatér Hulman tvrdí, že operácia bola štandardná a bez komplikácií. Mečiarovi na 41 minút zastavili srdce. „V tom čase nahrádzal funkciu srdca a pľúc mimotelový obeh. Srdce po operácii bez problémov prevzalo späť svoju funkciu,“ povedal Hulman a uistil, že včera už bol Mečiar v poriadku.
Výnimočný pacient
Špecialisti hovoria, že aj keď sa na Slovensku urobí okolo 1700 operácií tohto druhu za rok, vždy hrozí riziko. „Operácia srdca má vždy veľké riziká, počnúc anestéziou, chirurgickým výkonom, až po mimotelový obeh. Samozrejme v podvedomí všetkých ľudí, ktorí sa okolo toho točili, bolo, že ide o pána Mečiara. Pacient bol preto určite výnimočnejší,“ povedal kardiochirurg Sabol.
Mečiar sa prebral a začal komunikovať s okolím sedem hodín po operácii a včera skoro ráno ho odpojili od prístrojov. Približne o dva dni ho vraj preložia do štandardnej izby na oddelení. V nemocnici by mal zostať približne týždeň. Postupne bude chodiť na rehabilitácie a fyzickú kondíciu naberať chôdzou po schodoch. Po dvoch - troch týždňoch by sa podľa lekárov mohol vrátiť do politiky. Bude musieť dodržiavať sprísnený režim a dávať si pozor na životosprávu. „Prianím pána Mečiara bolo začať pracovať už dnes, ale odporučili sme mu, aby začal až od zajtra,“ odľahčene reagoval šéf banskobystrického Kardiocentra Peter Mečiar.
Čakanie na infarkt
Informácie, že Mečiara môžu operovať aj o niekoľko mesiacov, pred zákrokom naznačovali, že jeho zdravotný stav je pomerne dobrý. Nedeľňajší termín operácie však svedčí o opaku, pretože vtedy lekári väčšinou riešia akútne prípady. „Samozrejme, pacient mohol čakať, ale mohlo by to byť čakanie na infarkt. Chcel som, aby sme ho operovali v nedeľu aj preto, lebo sa dalo predpokladať, že by mohol nastať prílišný záujem ľudí,“ zdôvodnil Hulman. „Tento výkon potrebuje pre pacienta aj pre tím pokoj.“
Mečiar mal dlhodobo problémy s dýchaním. Jeho zdravotný stav sa zhoršil natoľko, že ho v polovici decembra hospitalizovali v Banskej Bystrici. Vyšetrenia ukázali, že operácia je nutná.
Včera navštívili Vladimíra Mečiara manželka so synom, ktorý preto priletel z USA. Na zdravotný stav sa prišiel informovať aj minister zdravotníctva za Smer Ivan Valentovič.
Fischera výber zamrzel
BRATISLAVA. Predseda HZDS Vladimír Mečiar si vybral kardiochirurgov z Banskej Bystrice a Košíc, hoci v 90. rokoch prispel k vzniku Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
Šéf Mečiarovho operačného tímu Košičan Michal Hulman hovorí, že Košice aj Banská Bystrica sú špičkové pracoviská a záležalo na Mečiarovi, koho si vyberie. „Napokon, nielen Bratislava, ale aj Banská Bystrica je jeho dieťaťom, a v Košiciach sa robí špičková kardiochirurgia.“
Predseda predstavenstva bratislavského ústavu kardiochirurg Viliam Fischer si myslí, že Mečiarovou motiváciou mohlo byť to, že bystrický šéf Peter Mečiar je jeho príbuzný a dôveroval mu.
Pripustil, že profesionálne ho Mečiarov výber zamrzel. „Neviem, čo iné by mohlo rozhodnúť. Profesionalita to nemohla byť. Máme najlepšie výsledky, robíme ročne toľko bajpasov, koľko v Košiciach operácií srdca dohromady. Patríme medzi európsku špičku.“
Fischer uznáva, že tím bol zložený zo špičkových kardiochirurgov. „Som profesionál a v podstate operovali moji žiaci. Je to tak, ako keby som to robil ja.“
(wm)