„Letisko v Kandaháre je dobre chránené, je to taká malá ozbrojená pevnosť,“ ubezpečoval Fico. Presun podporí, ak bude 57 slovenských vojakov pracovať len priamo na letisku v Kandaháre.
Ešte v októbri minulého roka pritom tvrdil, že Kandahár nie je bezpečný, a požiadavku NATO odmietol.
NATO chce pomoc
Analytik Ivo Samson považuje za zaujímavé, že Fico zmiernil prístup práve včera, keď sa v Bruseli stretli ministri zahraničných vecí NATO.
Výsledkom ich neformálnej schôdzky je totiž viac peňazí pre Afganistan a výzva šéfky americkej diplomacie Condoleezzy Riceovej, aby sa členské krajiny intenzívnejšie zapojili do operácií v krajine.
„Premiér zmiernil tvrdú líniu a v podstate pristúpil na požiadavky NATO. Vyšiel však s čistým štítom, lebo to vyzerá, že zachráni slovenských vojakov pred ešte väčším nebezpečenstvom,“ myslí si Samson.
Fico na otázku SME, či jeho návšteva súvisí so schôdzkou v Bruseli, odpovedal: „Viete, čo si myslím o akýchkoľvek tlakoch. Afganistan je niečo iné ako Irak. Ak by sa táto operácia skončila neúspešne, vyvolalo by to otázky o opodstatnenosti NATO.“
Vláda by mala o presune našich vojakov rozhodnúť v priebehu dvoch až troch týždňov.
HZDS nebude mať podľa poslanca Jána Kovarčíka problém podporiť vo vláde presun vojakov. SNS je opatrnejšia, počká, ako premiér vysvetlí zmenu.