BRATISLAVA. Špeciálny súd v Pezinku po troch rokoch uzavrel kauzu račianskeho exstarostu a bývalého funkcionára KDH Pavla Bielika. Od jej začiatku ju sprevádzali viaceré záhady - únik informácií, stratené odpočúvania alebo záujem SIS. Niektoré dodnes zostali nevyšetrené.
Bielik je podľa súdu vinný, že prostredníctvom Šuščáka žiadal päťmiliónový úplatok za súhlas s výstavbou na vinohradoch. Úplatok mal predstavovať päť percent z objemu zákazky - zo sto miliónov.
Podnikateľovi Kollárovi, ktorý kúpil starý objekt v Rači a chcel ho prerobiť, sa ohlásil Šuščák a naznačil mu, že bez neho to nepôjde. Neskôr mu sprostredkoval stretnutie s Bielikom, na ktorom starosta na papierik napísal číslo päť. Podnikateľ sa obrátil na políciu a odvtedy sa ich stretnutia nahrávali.
Bielik aj Šuščák sa odvolali a kauzu definitívne ukončí až Najvyšší súd.
Ojedinelá kauza
Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Jána Hrivnáka je rozsudok adekvátny. On žiadal päť rokov a zákaz činnosti verejného činiteľa na sedem rokov, súd k tomu ešte pridal pol miliónovú pokutu. Ak ju Bielik nezaplatí, odsedí si ďalší rok.
„Je slovenskou tragédiou, keď má čestný občan rokovať so skorumpovaným úradníkom,“ povedal prokurátor. Kauza je podľa neho ojedinelá, práve preto, že k prevzatiu úplatku nedošlo.
Brocka: Je mi to ľúto
V čase Bielikovho obvinenia bol ministrom vnútra Vladimír Palko. „Pre mňa bol tento prípad nočná mora, keďže išlo o kolegu z KDH.“ Verdikt je podľa neho tvrdý.
Bielik bol jeho stranícky kolega - predseda bratislavskej krajskej rady, v ktorej sedí aj Palko. „Ukazuje sa, že polícia nemala problém stíhať funkcionára z tej istej strany, ako bol minister vnútra, dovtedy nič také nebolo možné,“ dodal Palko.
Časť KDH nechcela starostu až do právoplatného rozhodnutia súdu trestať. Napokon strana zmenila stanovy. „Pán Bielik má už vyše roka pozastavené členstvo v KDH, preto v tejto veci môžem len rešpektovať rozhodnutie súdu,“ povedal včera predseda hnutia Pavol Hrušovský.
Už po vznesení obžaloby sa Bielika v televízii zastal podpredseda KDH Július Brocka. Vyhlásil, že „skutok sa vôbec nestal“ a že Bielik je slušný a skromný človek. Médiá pokarhal, že si nevybrali najlepší prípad na pranierovanie korupcie. „Je mi to veľmi ľúto,“ povedal včera o rozsudku. Svoje vtedajšie vyjadrenie ospravedlňuje tým, že v relácii bol s poslancom HZDS, ktorého kolegu prichytili s kufríkom plným peňazí. Vidí medzi oboma prípadmi rozdiel.
Bielik mlčal
Bielik včera rozsudok nijako nekomentoval. Podnikateľ Šuščák sa niekedy pri sudcovom zdôvodňovaní pousmial, advokát Dušan Ivan krútil nesúhlasne hlavou. Podľa neho bol rozsudok napísaný dávno dopredu. Šuščák hovoril o politickej objednávke a spolieha sa na odvolacie konanie.
Bielik sa snažil obhájiť tým, že nemal rozhodné slovo pri súhlase s výstavbou, súd však vyhlásil, že ako štatutárny zástupca ho mal. Mandátna zmluva, ktorú pre Kollára pripravil Šuščák, bola podľa súdu len zastieracia.
Ak Najvyšší súd potvrdí rozsudok, pôjdu do väzenia do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Senát chce rozhodnutím pôsobiť výchovne aj na ostatných členov spoločnosti. Sadzba za tento trestný čin je tri až osem rokov.
Výšku rozsudku odôvodnil súd aj tým, že Bielik je netrestaný a na Šuščáka sa tak hľadí. Skutok však podľa senátu spáchali v čase, keď celá spoločnosť bojuje proti korupcii a má to ako jednu zo svojich priorít.
Ďalší na rade
Už na budúci týždeň súd pokračuje v pojednávaní s ďalším regionálnym politikom – bývalým viceprimátorom Košíc Eugenom Čuňom. Vo februári bude pojednávanie s primátorom Čadce Jozefom Pohančeníkom. Právoplatný ešte nie je rozsudok s primátorom Veľkého Medera Samuelom Lojkovičom, ktorého súd odsúdil na 32 mesiacov.
Chronológia
apríl 2004
Polícia zverejnila, že starosta Rače Pavol Bielik pýtal úplatok 5 miliónov korún, ale sa jeho prevzatie neuskutočnilo.
máj 2004
Bratislavská krajská rada Bielika ako svojho predsedu podržala.
júl 2004
Bielik je obvinený aj z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. V roku 1999 mal bez súhlasu mestského zastupiteľstva neoprávnene odsúhlasiť 750-tisíc korún na rôzne projekty. Vyšetrovanie dnes ešte pokračuje.
august 2004
Zo systému ministerstva vnútra sa stratilo 8 nahrávok z korupčnej kauzy. Celý škandál nakoniec nebol taký horúci, pretože ich prepisy zostali zachované a sú vo vyšetrovacom spise.
október 2005
KDH zmenilo pre Bielika stanovy. Predsedníctvo môže funkcionárovi KDH povznesení obžaloby pozastaviť členstvo v strane až do právoplatného rozhodnutia súdu - tak aj urobili.
november 2005
Na Špeciálnom súde sa začalo prvé pojednávanie. Bielik povedal, že nerozumie obžalobe.
Podpredseda KDH Július Brocka o Pavlovi Bielikovi povedal, že je slušný človek. Podľa neho sa skutok vôbec nestal.
Bielika nezvolili za poslanca krajského zastupiteľstva v Bratislave.
marec 2006
Do kauzy sa zaplietla SIS. Jej agentka s krycím menom Kováčova od vyššieho súdneho úradníka vyzvedala informácie o procese. Ten to nahlásil predsedovi senátu, ktorý Kováčovu zavolal svedčiť. Nepriamo sa tak prevalila jej identita a dnes už v SIS pravdepodobne nepracuje.
Deň po tom Špeciálny súd prehral odpočúvania získané políciou. Tie ukázali, že Bielikovi pripravovanú akciu, na konci ktorej mal prevziať úplatok, niekto vyzradil. Dodnes sa to nevyšetrilo.
jún 2006
Prokurátor špeciálnej prokuratúry na súde oznámil, že Bielikov advokát Dušan Ivan chcel ovplyvňovať hlavného svedka v celom procese a to cez jeho svokra. Ivana polícia obvinila, ale prokurátor stíhanie zastavil.
december 2006
Bielik na súde vyhlásil, že Špeciálny súd je protiústavnýa argumentoval aj návrhom ministra spravodlivosti Štefana Harabina na jeho zrušenie.
január 2007
Bielika Špeciálny súd odsúdil za korupciu na päť rokov väzenia a zákaz vykonávať funkciu verejného činiteľa počas siedmich rokov. Bielik sa odvolal. Prípad tak pôjde na Najvyšší súd. (mož)
Vypýtal úplatok
Úplatok pre starostu Bielika podľa rozsudku vypýtal podnikateľ Jaroslav Šuščák. V minulosti bol trikrát trestaný
- v roku 1989 súd upustil od potrestania, zrejme išlo o nepodstatnú vec
- v roku 1993 odsúdený na peňažný trest za výtržníctvo a poškodzovanie cudzej veci
- v roku 2002 prokurátor podmienečne upustil od jeho potrestania. Mohlo ísť napríklad o jazdu pod vplyvom alkoholu.
(mož)
Nie sme obchodníci z Miletičky, hovorili
Kollár: „Tak ako sme sa dohodli, bol som za starostom overiť, či je to tých päť percent.“
Šuščák: „Nemám dôvod hovoriť vám niečo iné.“
Kollár: „Starosta chcel peniaze dopredu, ale snažil som sa ho presvedčiť, aby to rozdelil na dve časti - územné rozhodnutie a stavebné povolenie.“
Šuščák: „Kreslil vám niečo starosta?“
Kollár: „Áno, kreslil. Vie počítať.“ (Podľa súdu to dokazuje Kollárove slová, že sa stretol s Bielikom a ten mu na papierik napísal číslo päť.)
Šuščák: „Starosta vie naozaj dobre počítať.“
Kollár: „Starosta nebol ústretový, povedal päť percent.“
Šuščák: „Určite tlačil aj na nejaký pozemok preňho.“
Kollár: „Aj štyri percentá by boli dosť.“
Šuščák: „Keby som o tom ja rozhodoval, vedel by som sa vyjadrovať.“
Kollár: „Starosta povedal, bez neho ani krok.“
Šuščák: „Ja na vás netlačím.“
Kollár: „Vy nie, ale pán starosta.“
Šuščák: „Ja z toho nič nemám, ja to robím iba ako službu pre starostu, pretože on mi iné veci vyrieši. Mám firmy cez ktoré akože spravíme inžiniersku činnosť a bla-bla-bla.“ (Podľa súdu je to dôkaz, že mandát na zmluva bola iba fikciou.)
l l l
Šuščák: „Forma prevzatia by mala byť iná.“
Kollár: „Aká?“
Šuščák: „Kebyže dáme akože návrh zmluvy, že akože moja firma pre vás stavia nejaké bludy.“
Kollár: „Rád by som videl podpísaný papier.“
Šuščák: „My nie sme obchodníci z Miletičky. Buď tam je dôvera alebo nie je.“ (Šuščák počas stretnutia telefonoval Pavlovi Bielikovi, že sedí na rokovaní s ich priateľom.)
l l l
Šuščák Kollárovi: „So starostom je to dohodnuté, tak to ide, jak sme sa dohodli, veď Bielik to povie jasne.“
l l l
Šuščák: „Chcel by som vás poprosiť, aby ste zobral so sebou Duslo.“
Bielik: „Pokúsim sa.“
Šuščák: „Ja som mu povedal presne, čo ste mi povedali.“
l l l
Šuščák: „Dnes sa má zastaviť Šala.“
Bielik: „Dobre, to ma zaujíma.“
l l l
Šuščák: „Dostanete súhlasko z Rače, ja budem večer so starostom.“
Kollár: „Musím mať istotu, že to prejde.“
Šuščák: „Poviem starostovi, že sme zohraní.“
l l l
Kollár: „Ako to oddaníte?“
Šuščák: „Normálne 19 percent.“
Kollár: „A to mu bude stačiť?“
Šuščák: „Nebude.“
Kollár: „A ako teda?“
Šuščák: „To sa dohodneme.“
l l l
Kollár: „Ja aj dnes mám so sebou hotovosť. Keď je taký majster, tak nech to podpíše.“
Šuščák: „Ja vám hovorím, že s tým nepohnete.“
Kollár: „Mal by som rád istotu, že keď my odovzdávame balík 5 miliónov niekomu, aby som ja videl papier... “