BRATISLAVA. Krátko pred hlasovaním o kandidátovi na šéfa Ústavu pamäti národa dostali viacerí novinári informáciu o koaličnom kandidátovi 30-ročnom historikovi Matice slovenskej Ivanovi Petranskom.
E–mailová správa hovorila, že Petranský sa pred dvomi rokmi zúčastnil na oslave slovenského vojnového štátu, kde bol aj šéf extrémistickej Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba a arcibiskup Ján Sokol.
„Keďže to mám pod gesciou, budem tvrdo dbať, aby si svoje úlohy, ktoré mu vyplývajú zo zákona, plnil aj vo vzťahu k rokom 1939 až 1945,“ povedal prekvapený podpredseda vlády Dušan Čaplovič.
Petranský: Chceli ma zdiskreditovať
Napriek koaličnej dohodne však poslanci Petranského v tajnej voľbe nezvolili. Podľa neoficiálnych výsledkov volieb napočítali o jeden hlasovací lístok viac, ako bolo hlasujúcich poslancov.
Včera večer preto ešte nebolo úplne jasné, či voľbu uznajú za platnú. Ak by sa tak stalo, do dnešného druhého kola by postúpil Petranský a kandidát opozície František Mikloško.
Petranský svoju účasť na oslave nepoprel. Povedal, že v tom čase ani nevedel, kto to je Kotleba. Niekto ho vraj chce zámerne zdiskreditovať: „Je to zákernosť.“
Kandidát SNS povedal, že na akciu si išiel vypočuť prednášku známeho slovenského historika. Jeho meno nechcel prezradiť, aby ho nekompromitoval.
Aktivity Slovenskej pospolitosti, ktorú súd ako politickú stranu zrušil, vraj nepodporuje. „Môj postoj k nej je zásadne negatívny a odmietavý. Nikdy by som sa nezúčastnil na ich akcii.“
Oslavné stretnutie 14. marca 2005 organizovali Slovenská organizácia na ochranu práv ľudských a národných, Spoločnosť Andreja Hlinku, Zväz protikomunistického odboja a Matica slovenská. Ľudia zo Slovenskej pospolitosti na akciu v priestoroch Únie žien prišli priamo od fiktívneho hrobu Jozefa Tisa.
Prekvapení poslanci
Väčšinu poslancov Petranského účasť na akcii prekvapila a dozvedela sa o nej až od novinárov. „Nevedel som o tom a nepokladám to za správne,“ povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni. Veril, že ak parlament Petranského zvolí, „nechá takéto aktivity za sebou“. Ak by HZDS o jeho účasti na akcii vedelo skôr, určite by podľa neho o nominácii diskutovalo s koaličnými partnermi.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že išlo o „akadémiu“, nie o oslavu slovenského štátu. „Žijeme v slobodnej krajine.“
Podpredseda SMK Pál Csáky sa utvrdil v tom, že Petranský nemá na vedenie ústavu dostatočné schopnosti. „Nemyslím, že tam išiel náhodou.“
Daniel Lipšic z KDH povedal, že šéf ústavu by nemal mať žiaden vzťah ku komunistickému režimu, ani k slovenskému štátu. „Ja by som sa nikdy na takejto akcii nezúčastnila,“ poznamenala Iveta Radičová z SDKÚ.
Kandráč zostáva
BRATISLAVA. Pri hlasovaní o novom ombudsmanovi včera poslanci vyberali medzi súčasným verejným ochrancom práv a bývalým poslancom HZDS Pavlom Kandráčom a Vierou Mrázovou s podporou opozície.
Vybrali Kandáča.
(vev)
Autor: Veronika Šutková Miroslav Kern