BRATISLAVA. Ak ste vlani nemali živnosť, ale pracovali iba na pracovnú zmluvu, nemusíte podávať daňové priznanie. Daňové účty so štátom za vás vyrovná zamestnávateľ. Do 15. februára, teda do štvrtka budúceho týždňa však musíte písomne požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane za minulý rok.
Firmy potom za svojich zamestnancov porovnajú celkovú sumu dane, ktorú im mesačne zrážali a odvádzali štátu, s tým, čo mali odviesť podľa skutočnej výšky príjmu za minulý rok. Tlačivo žiadosti by mal mať každý zamestnávateľ vo firemnej učtárni. Tí, ktorí vlani pracovali u viacerých zamestnávateľov, požiadajú o zúčtovanie firmu, kde podpísali vyhlásenie o uplatnení nezdaniteľného minima. Zvyčajne je to posledný zamestnávateľ.
K žiadosti treba pripojiť ďalšie doklady o prípadných príjmoch od iných zamestnávateľov alebo doklady, podľa ktorých si môže pracovník nárokovať nižšiu daň alebo, naopak, musí daň doplatiť. Ide napríklad o doklady o zaplatených príspevkoch na životné poistenie, účelové sporenie či potvrdenie o zárobku od iných zamestnávateľov. „Každý zamestnávateľ je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o príjmoch zo závislej činnosti, preddavkoch na daň, prípadne o daňovom bonuse a doručiť ho zamestnancovi do 10. februára,“ povedala Mária Tolnaiová z Daňového riaditeľstva. Táto povinnosť platí, ak zamestnanec požiada predošlých zamestnávateľov o doklad najneskôr do 5. februára, teda dodnes.
Preplatok
Zamestnávateľ musí urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancov najneskôr do 31. marca. Po zúčtovaní môže pracovníkovi vyjsť preplatok, nedoplatok alebo sa vypočítaná daň sa rovná zaplateným preddavkom.
Preplatok na dani môže vzniknúť, ak napríklad zamestnanec nepodpísal s firmou vyhlásenie o uplatnení nezdaniteľného minima. Alebo si dodatočne uplatňuje nezdaniteľné minimum na manželku. „Preplatok vznikne, aj keď zamestnanec nepracoval počas roka pre práceneschopnosť, staral sa o dieťa, bol nezamestnaný alebo zaplatil nedoplatok poistného vyplývajúci z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za minulý rok,“ povedala Tolnaiová.
Nedoplatok sa môže zrážať z platu do konca roka
Príčinou nedoplatku môže byť nepeňažný príjem rôzne naturálie, ale aj preplatok pri zúčtovaní zdravotných odvodov. Preplatok musí firma vyplatiť zamestnancovi najneskôr v aprílovej výplate, čiže v máji. Nedoplatok mu môže podľa dohody zrážať z platu až do konca roka.
Keď zamestnanec o zúčtovanie z rôznych dôvodov nepožiada, nehrozí mu nijaká sankcia, ale starosti s daňovým priznaním. Musí ho podať najneskôr do 1. apríla. Podáva ho aj ten, kto bol síce zamestnaný, ale popri tom aj podnikal alebo mal príjmy z prenájmu, alebo tlmočenia. Sankcie hrozia, ak včas nedodá daňové priznanie.
Termíny, na ktoré treba pamätať
5. februára
Zamestnanec, ktorý mal vlani viacerých zamestnávateľov, musí ich najneskôr do tohto dátumu požiadať o doklady o príjmoch zo závislej činnosti, preddavkoch na daň, príp. o daňovom bonuse.
10. februára/12. februára
Firmy musia dovtedy zaslať doklady potrebné k ročnému zúčtovaniu. Termín pripadne na víkend, preto sa posúva na 12. februára.
15. február
Posledný termín, dokedy môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Keď to nestihne, musí podať daňové priznanie.
31. marec/2. apríl
Zamestnávateľ je povinný do konca marca vykonať ročné zúčtovanie dane. Keďže 31. marec pripadne na víkend, termín sa posúva na 2. apríla.
Máj
Zamestnávateľ musí pracovníkovi vyplatiť prípadný preplatok na dani najneskôr vo výplate za apríl, teda v máji.
December
Zamestnanec musí najneskôr do konca roka uhradiť prípadný nedoplatok dane.
Doklady k ročnému zúčtovaniu
ak zamestnanec pracoval u viacerých zamestnávateľov, potrebuje od nich doklady o vyplatených príjmoch
doklad o vyplatenom preplatku alebo zaplatenom nedoplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia, ak si ho robil sám
ak si neuplatnil daňový bonus, potrebuje rodný list dieťaťa, potvrdenie o návšteve školy
sobášny list pre uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku
doklady o zaplatení príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie