Kubiš: Srbi pre Kosovo falšovali

Srbské úrady podľa slovenského ministra sfalšovali referendum o ústave tak, aby bolo platné.

Prišiel k urnám v Srbsku dostatočný počet voličov?Prišiel k urnám v Srbsku dostatočný počet voličov? (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA, BELEHRAD. Minister zahraničia Ján Kubiš povedal, že jeho srbský kolega Vuk Draškovič mu v osobnom rozhovore priznal, že Srbi v októbri sfalšovali referendum o ústave.

Kubiš to povedal v parlamente na výbore pre európske záležitosti, kde obhajoval pozíciu slovenskej diplomacie k návrhu usporiadania Kosova. To smeruje k vyhláseniu nezávislosti, s čím Belehrad nesúhlasí a referndum je jedným z jeho najsilnejších argumentov.

Stretnutie Draškoviča a Kubiša sa malo uskutočniť nedávno medzi štyrmi očami. Srbský politik mu vraj povedal, že na referende sa zúčastnilo len 42 percent voličov. Oficiálne úrady tvrdia, že to bolo o niečo viac ako potrebných 50 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Draškovič bol včera v Paríži a jeho tlačové oddelenie nechcelo reagovať. Zastihnúť sa nedal ani minister Kubiš.

Dnes Draškovič správu, že niekomu povedal, že účasť na referende o ústave Srbska bola nižšia ako 50 percent poprel.

Informácie z rozhovorov medzi štyrmi očami by sa na verejnosť mali dostať len po vzájomnej dohode. Podľa Iva Samsona je nepravdepodobné, že by skúsený diplomat Ján Kubiš spravil prešľap.

Kubiš získal podporu pre Kosovo. Aj od SNS

Slovenská diplomacia podporí návrh splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho, ktorý smeruje k vzniku nezávislého Kosova.

Šéf slovenskej diplomacie Ján Kubiš je presvedčený, že osamostatnenie Kosova je nezvratné. „Je to proces, ktorý ide len jedným smerom. Nemôžeme to zastaviť. Myslím si, že by to teraz bolo aj nebezpečné,“ citovala Kubiša agentúra SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Ahtisaariho plán

Na najbližšom stretnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie na budúci týždeň tak pricestuje do Bruselu s jednoznačnou podporou pre Ahtisaariho návrh. Ten Srbi považujú za úplne neprijateľný.

V Ahtisaariho správe sa nespomína slovo nezávislosť, jeho balík návrhov však nesie všetky atribúty suverenity pre Kosovo, ktoré by malo fungovať nezávisle pod dohľadom splnomocnenca medzinárodnej spoločnosti. Malo by mať vlastnú vládu, armádu aj kreslo v Organizácii spojených národov.

SNS: sme v menšine

Kubiša na pôde parlamentného výboru pre európske záležitosti včera prekvapivo podporila nielen opozícia, ale aj všetky koaličné strany vrátane SNS, ktorá doteraz vystupovala proti odtrhnutiu sa Kosova od Srbska najhlasnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

„Naše stranícke stanovisko ostáva nezmenené, stále zohľadňujeme precedens, ktorý by to mohlo znamenať pre Slovensko, aj slovanské väzby na Srbsko,“ povedal Rafael Rafaj (SNS). Podľa neho Ahtisaariho návrh na výbore podporili, aj keď s ním nesúhlasia, pretože ich názor je v koalícii v menšine.

Poslanec SMK Pál Csáky podporu SNS označil ako mimoriadne prekvapujúcu. Predseda výboru pre európske záležitosti Milan Urbáni to hodnotí ako znak, „že koalícia je pevná“.

Rozhodne OSN

Slovenská diplomacia, ktorá považuje Balkán za jednu zo svojich priorít už niekoľko rokov, bude stáť veľmi blízko pri rozhodovaní o budúcom statuse Kosova. Kedže srbská ani kosovská strana sa nevedeli na ničom dohodnúť, o dvojmiliónovej provincii na juhu Srbska sa rozhodne na pôde Bezpečnostnej rady OSN. Tam má stoličku aj slovenská diplomacia.

SkryťVypnúť reklamu

Očakáva sa, že Slovensko v súlade s politikou Európskej únie podporí takú rezolúciu, ktorá bude smerovať k vyhláseniu nezávislého Kosova.

Naopak, s nezávislým Kosovom môže mať problém Rusko, ktoré doteraz Belehrad podporovalo a nevylúčilo, že môže prípadné rozhodnutie o suverénnom Kosove zablokovať vetom.

Minister Kubiš podľa agentúry SITA vyhlásil, že o slovenskom stanovisku ku Kosovu chce ešte rokovať s premiérom Robertom Ficom aj prezidentom Ivanom Gašparovičom. Obaja sa v posledných vyhláseniach prikláňali skôr k Belehradu než kosovskej Prištine, ktorá nič iné ako nezávislosť neprijme.

Zmanipulovali Srbi referendum?

Srbský šéf diplomacie údajne priznal, že v skutočnosti na voľby neprišlo dosť ľudí

Referendum o novej Ústave, v ktorej si Srbi robia nárok na Kosovo, v skutočnosti možno nebolo vôbec platné.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš včera pred slovenskými poslancami povedal, že na nedávnom stretnutí s Vukom Draškovičom sa mu srbský šéf diplomacie zdôveril, že na októbrovom referende sa v skutočnosti nezúčastnilo dosť voličov.

Namiesto oficiálnych 53 percent sa na ňom podľa Draškoviča malo zúčastniť len 42 percent a referendum malo byť neplatné.

Reakciu Draškoviča sa včera nepotvrdilo získať. V centrále jeho Srbského hnutia obnovy ani na ministerstve zahraničných vecí to nechceli komentovať.

„Pán Draškovič je na zahraničnej ceste v Paríži, zavolajte zajtra,“ povedala Tanja Olič z ministerskej kancelárie.

Kubišove slová Belehrad prekvapili. „Je to mimoriadne zaujímavé, Draškovič doma v Srbsku doteraz výsledky referenda nespochybnil,“ povedal šéfredaktor belehradského denníka Danas Mihal Ramač. „Skôr očakávam, že také vyhlásenie teraz poprie,“ domnieva sa Ramač.

SkryťVypnúť reklamu

Vysokopostavený diplomat Európskej únie, ktorý nechcel byť vymenovaný je skeptický, či sa spochybnenie referenda dostane na stôl do Bruselu.

„Očakávam, že nebude veľká vôľa otvárať túto otázku. Nepochybujem však, že to ešte oslabí pozíciu Belehradu vo vyjednávaní o budúcom statuse Kosova.“

Šéfka belehradského Helsinského výboru pre ľudské práva Sonja Biserka je presvedčená, že referendum bolo zmanipulované, tak aby vyhovovalo premiérovi Vojislavovi Koštunicovi. Ten o referende hovoril ako o historickom momente, ktorý potvrdil, že Kosovo je neoddeliteľné od Srbska.

Politici v Belehrade napriek jasným signálom svetového spoločenstva nie sú ochotní pripustiť stratu Kosova.

„Vieme to už dlho. Referendum bolo plné pochybností. Manipulovalo sa napríklad s volebným schránkami,“ povedala Biserko. Medzinárodní pozorovatelia však referendum označili za platné. „Monitorovalo ho len 150 zahraničných pozorovateľov. Taká mala skupina nemohla zachytiť skutočný priebeh hlasovania,“ povedala Biserko.

SkryťVypnúť reklamu

Celé referendum podľa nej Koštunica len zneužil ako predvolebnú kampaň pred parlamentnými voľbami. „Koštunica už dlhodobo zatiahol Srbsko politiky, ktorá nemá s realitou nič spoločné,“ dodala.

Platnosť referenda spochybnila aj vplyvná medzinárodná mimovládna organizácia International Crisis Group. „Svedkovia aj videonahrávky dokazujú, že hlasovali aj voliči bez preukazov totožnosti, pričom mohli hlasovať opakovane.“

Najzásadnejšie porušenia sa podľa ICG odohrávali až ku koncu hlasovania, keď začalo byť zjavné, že volebná účasť nebude postačovať na úspešné referendum.

Mirek Tóda

Stĺpček Mariána Leška
Kolega diplomat

Máloktorá otvorená otázka obsahuje takú nálož ekrazitu ako téma budúceho statusu Kosova. Od každého zodpovedného politika a diplomata sa očakáva, že ak sa k nej vyjadrí, tak úzkostlivo korektne. Je nepochopiteľné, že to prehliadol taký skúsený diplomat, akým je Ján Kubiš.

SkryťVypnúť reklamu

O svojej januárovej ceste do Srbska informoval vládu diskrétne a utajene. Lenže pred poslancami parlamentného výboru pre európske záležitosti sa správal celkom inak. Jeho vyjadrenia, že osamostatneniu Kosova nahráva nezáujem srbskej verejnosti, že referendum bolo platné iba „oficiálne“, ale skutočná účasť bola len 42 percent, sú neprofesionálne a nekorektné, aj keby mu to srbský minister zahraničia Vuk Draškovič naozaj povedal. Oficiálne stanovisko ministra nemôže operovať tým, čo mu povie jeho kolega v dôvernom rozhovore.

O Draškovičovi Kubiš poznamenal, že je známy kontroverznými tvrdeniami. Včera sa slovenský minister podobal na Draškoviča, nie na generálneho sekretára OBSE, ktorým bol šesť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 966
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 166
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 260
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 262
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 4 700
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 079
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 252
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 098
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu