Fico v Číne: Nebudem ničí pudlík

Premiér Robert Fico tvrdí, že neotáča kurz slovenskej zahraničnej politiky. Chce ju len viac orientovať na ekonomiku, aby z nej mali prospech ľudia. V Pekingu odpovedal na otázky denníka SME, ale iba z oblasti zahraničnej politiky. Okrem Slovenského rozhl

Premiér Fico sa v Číne snaží rozvíjať dobré ekonomické vzťahy.Premiér Fico sa v Číne snaží rozvíjať dobré ekonomické vzťahy. (Zdroj: ČTK/AP)

asu a agentúry TASR Fico neposkytol slovenským médiám od volieb nijaký rozhovor.

Počas cesty v Pekingu lobujete za slovenské firmy a pozývate Číňanov, aby k nám prišli investovať. Podaril sa už nejaký konkrétny projekt?

„Úlohou predsedu vlády je prísť a otvoriť politicky dvere. To som urobil v maximálnej miere. Požiadal som čínsku stranu o podporu konkrétnych projektov, ktoré sme mali vytypované dopredu. Podpísali sme dohodu v poľnohospodárstve. Tu boli všelijaké fikcie, že budeme zalesňovať Čínu. Reálny je záujem o expertov na pôdoznalectvo, lesníctvo a biologické služby. Všade tam, kde som mená firiem pospomínal, tak čínska strana reagovala pozitívne. Táto cesta je prelomová a som presvedčený, že ovocie budeme mať o pár rokov.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste na stretnutí s čínskym premiérom nehovorili o porušovaní ľudských práv?

„Jasne som povedal, že podporujem aktivity, ktoré v Číne vykonával náš generálny prokurátor a ponúkli sme expertnú spoluprácu v tejto oblasti. Ten, kto vie, o čom je činnosť prokuratúry, rozumie aj tomuto signálu. Rovnako som povedal, že podporujeme strategický dialóg medzi Čínou a Európskou ú­niou­, ktorý sa týka aj tejto oblasti.“

Nemohli ste o tom hovoriť priamejšie? Napríklad Amnesty International vás pred cestou vyzvala, aby ste spomenuli aspoň jeden prípad politického väzňa.

„Tak poďme na to otvorene. To vy si naozaj myslíte, že môže prísť predstaviteľ malej krajiny, ako je Slovensko, ktoré má toľko obyvateľov ako hociktoré mesto v Číne a je tu ako hosť na oficiálne pozvanie - a začať tým, že im bude nadávať? To je primitívne myslenie tých, čo takto uvažujú. Treba viesť normálny dialóg a hľadať cestu k sebe. Ja len prosím všetkých tých krikľúňov, aby sa prišli do Číny pozrieť. Ja som obhajcom Slovenskej republiky. Čo bolo treba, sa povedalo. Mám záujem o to, aby sme s Čínou rozvíjali dobré ekonomické vzťahy. Na tunajšom obrovskom trhu by sa stratilo celé Slovensko so svojou produkciou. Tak, prečo nevyužiť príležitosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Stále opakujete, že naša zahraničná politika bude mať silnejšiu ekonomickú dimenziu. Doteraz ju nemala?

„Opakujem, že Slovensko je členom Európskej únie a NATO a plníme si všetky záväzky, ktoré z toho vyplývajú, ale to nemôže brániť, aby sme hľadali aj iné obchodné príležitosti. Je pripravená návšteva Ruska, Ukrajiny, Líbye a Izraela. Úloha politikov nie je vykrikovať spoza plotu, ale sadnúť do lietadla a ísť tam, kde je nejaká možnosť biznisu. Ak si niekto myslí, že urobíme dieru v Európe, tak je na veľkom omyle. Tie možnosti na európskom trhu sú vyčerpané, a treba hľadať nové. Čína je šanca. Dzurindova vláda to zanedbávala absolútne. Za posledných osem rokov sa tu nič neudialo.“

Ako pokračujú plány na cestu do Venezuely a stretnutie s Hugom Chávezom. Pôjdete tam?

SkryťVypnúť reklamu

„Nebudem živiť sprostosti. Neviem, kto si vymyslel Venezuelu. My sme hovorili o troch štátoch - Čile, Brazília a Argentína. A niekto šikovný prilepil Venezuelu. Mne sa tiež páčia články, že ak ide Fico do Líbye, tak to nie je to isté, ako keď tam išli iní predsedovia vlád. A čo tam robil Blair? Išiel si pozrieť Kaddáfího stádo kráv alebo išiel robiť reálny biznis? A ďalší politici? My máme konkrétne ekonomické záujmy - zahraničný dlh a modernizáciu lietadiel. Veď celý svet chodí do Líbye, do Číny. Nerobíme nič, čo by bolo v rozpore s demokratickým vnímaním sveta.“

Opozícia a mimovládne organizácie vás kritizujú, že otáčate kurz zahraničnej politiky. Prestávate sa orientovať na tradičných európskych spojencov a Ameriku?

„Zahraničnú politiku nikto neotáča. To, že sme stiahli vojakov z Iraku, je zmena kurzu? Prepáčte, ja nebudem ničím pudlíkom. Mám svoj vlastný názor.“

SkryťVypnúť reklamu

Kedy teda pôjdete do Nemecka, ktoré teraz predsedá Európskej únii? A čo ďalšie európske štáty?

„Koncom marca idem do Berlína na neformálny summit únie a predpokladám, že sa stretnem bilaterálne s pani Merkelovou. Budeme hovoriť o ústavnej zmluve. Pripomínam, že som už absolvoval niekoľko úspešných ciest v Írsku, Taliansku, Portugalsku a ďalšie sa pripravujú.“

A čo Washington? Budú nejaké stretnutia so súčasnou americkou admistratívou?

„Americká obchodná komora ma pozvala na prednášku. Hľadáme teraz termíny, lebo chcem navštíviť aj Pittsburgh, kde sídli US Steel, ale opäť sa chcem sústreďovať na ekonomickú dimenziu. Ja som taký vyťažený doma, že každá zahraničná cesta znamená odloženie domácich problémov o niekoľko dní. Preto nedávam veľkú prio­ritu cestovaniu. Ak mám vycestovať, tak len vtedy, keď to má význam.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako je to s dopravou? Pôjdete špeciálom alebo bežnou linkou?

„Tým, že sme nešli do Číny špeciálom, sme ušetrili dva a pol milióna korún. Možno sa vám to zdá málo, ale pre mňa je to dosť. A nešli sme prvou triedou, ale biznis class. V budúcnosti budem využívať špeciál iba vtedy, kde je kontakt s krajinou komplikovaný. Keď idem do Afganistanu alebo do Iraku, tak len ťažko nájdem pravidelnú linku. Pokiaľ ide o klasické európske a svetové destinácie, kde sa bežne lieta, pôjdem linkou. Je to šetrenie finančných prostriedkov.“

Autor: Peking

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 751
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 858
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 375
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 301
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 826
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 746
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 443
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu