Čínska tlač: Premiér Fico nám rozumie

„Politici konštatovali, že upevnenie bilaterálnych vzťahov je v záujme oboch krajín.“ „Snaha Slovenska o dialóg a porozumenie je pozitívne prijímaná.“ To je slovník, ktorým čínske médiá informujú o návšteve slovenského premiéra Roberta Fica v Číne.

Priehrada Tri rokliny urobila na premiéra Fica veľký dojem.Priehrada Tri rokliny urobila na premiéra Fica veľký dojem. (Zdroj: SITA/AP)

„Politici konštatovali, že upevnenie bilaterálnych vzťahov je v záujme oboch krajín.“ „Snaha Slovenska o dialóg a porozumenie je pozitívne prijímaná.“ To je slovník, ktorým čínske médiá informujú o návšteve slovenského premiéra Roberta Fica v Číne.

Čína sa za posledných desať rokov zmodernizovala a v mnohom to platí aj o médiách pokiaľ ide o technológie i marketing, ktorý využívajú. To, čo sa nemení, je poslušnosť novinárov komunistickej strane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čínske médiá si kroky slovenského premiéra všímajú v týchto dňoch pomerne podrobne. Správy svojím spracovaním pripomínajú tie, ktoré sa písali pred dvadsiatimi rokmi v socialistickom Československu. Sú nekritické a nudné.

SkryťVypnúť reklamu

Blahoželám čínskemu ľudu

Obšírny materiál o Slovensku zverejnil včera komunistický denník China Daily, ktorý vychádza aj v angličtine. Na úvod píšu, že Fico „súhlasí s volaním Číny po ustanovení harmonickej spoločnosti doma i v zahraničí“. Redaktor ďalej opisuje slovenské ekonomické úspechy a vyzdvihuje, že vzájomný obchod v poslednom roku narástol o 85 percent.

Opisuje tiež pocity premiéra Fica, ktorého prekvapili rýchle zmeny v Šanghaji. Navštívil ho dva roky po sebe a nestačil sa čudovať. „Môžem iba blahoželať Číne k tomu, čo pre ňu robia jej ľudia,“ cituje denník premiéra. Fico tvrdí, že má s Čínou fantastickú skúsenosť a bude o nej hovoriť na Slovensku.

„Článok mal úspech a dostal som zaň dobré hodnotenie od hlavného editora,“ hovorí autor Su Qiang. Tvrdí, že v denníku zvažovali, že Fica dajú aj na titulku. Pre veľký rozsah však skončil na tretej strane.

SkryťVypnúť reklamu

Cenzúra

Komunistická Čína kontroluje informácie pre občanov a všetky články prechádzajú procesom cenzúry. Týka sa to aj internetu, čo sa dá vyskúšať v ktorejkoľvek internetovej kaviarni. Prehliadač Google blokuje informácie o dalajlámovi, Tibete, budhistickej sekte Falung Gong a neotvorí ani stránky BBC. V hoteloch s vyšším štandardom je tento britský spravodajský kanál dostupný.

Jednoduché nie je ani prebojovať sa do redakcie niektorého z médií. „Bohužiaľ, nemôžete prísť. Chce to dlhšiu prípravu a musí to prejsť schvaľovacím procesom,“ reagovala zamestnankyňa rozhlasu China International na žiadosť SME o návštevu českej redakcie. Pracuje v nej aj novinár, ktorý študoval na Slovensku.

Len z oficiálnych zdrojov

Stretnutia Fica s čínskym premiérom Wen Ťiao-paom sledovala štátna agentúra Sinchua, denník People's daily, rozhlas aj televízia. Po stretnutí predsedov vlád nebola tlačová konferencia, ako je zvykom v Európe. Novinári mali informácie len z oficiálnych zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Jedného z čínskych novinárov zaujalo, že sa Slovensko prezentuje ako logistická brána Číny do Európy. „Niečo podobné tu pred pár týždňami hovoril bulharský premiér,“ tvrdil s úsmevom.

Ďalšia mladá novinárka hovorila, že návšteva Fica je druhou najdôležitejšou správou dňa. Prvou je cesta čínskeho prezidenta po Afrike. Hneď za premiérom sú v novinárskej hierarchii informácie o čínskom premiérovi. Médiá podrobne sledujú, čo v ten deň robil.

Premiér bol pri priehrade

PEKING. Počas štvrtého dňa v Číne mal premiér Robert Fico voľnejší program. Prezrel si múzeum najväčšej vodnej elektrárne na svete Tri rokliny a budhistické pamiatky v provincii Čunking.

„Je to stavba, ktorá sa svojím objemom absolútne vymyká z našich predstáv," hovorí Fico. Priehrada Tri rokliny leží na strednom toku rieky Jang-c-ťiang a pre svoju ohromnosť sa prirovnáva k Čínskemu múru.

SkryťVypnúť reklamu

Environmentalisti ju označujú za monštrum a tvrdia, že ide o ekologickú katastrofu. Úrady tvrdia, že stavbou zabránili častým záplavám a zabezpečili dostatok energie, ktorú Čína potrebuje pri svojom rapídnom raste.

Premiér Fico sa ešte v stredu predpoludním čínskymi aerolinkami presunul z Pekingu do Čunkingu, ktorý leží 1500 kilometrov južne od hlavného mesta.

Spolu s ním cestovala aj skupinka slovenských podnikateľov, ktorí majú obchodné záujmy aj v tejto oblasti. Čunking je strediskom automobilového priemyslu, telekomunikácii a informačných technológií.

Delegácia dnes ráno priletela späť do Pekingu a ešte pred návratom na Slovensko si plánovala prezrieť čínsky múr.

„Už som bol na múre dvakrát. Ale teraz to bude časť, ktorú som ešte nevidel," tešil sa premiér na jedinú ľudskú stavbu, ktorú vidno aj z vesmírnej sondy.¶

SkryťVypnúť reklamu

Video - Priehrada Tri rokliny

Autor: Peking

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 958
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 524
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 879
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 842
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 160
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 497
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 594
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu