BRATISLAVA. Prvý raz v histórii Slovenska povedie Ústavný súd žena. Jeho predsedníčkou sa včera stala bývalá sudkyňa Najvyššieho súdu Ivetta Macejková (dole na snímke SITA). Obsadila tak štvrtú najvýznamnejšiu funkciu v krajine.
Prezident Ivan Gašparovič ju vybral z trinástich ústavných sudcov a svoje rozhodnutie tajil do poslednej chvíle. Napriek tomu sa ho Macejková dozvedela už v predvečer vymenovania. „Nebolo to oficiálne, ale iba tak v rámci kuloárov,“ povedala podľa agentúry TASR.
Podpredsedom súdu sa stal blízky spolupracovník ministra spravodlivosti Štefana Harabina (za HZDS), šéf sekcie civilného práva Milan Ľalík. O novom vedení súdu rozhodol prezident po tom, ako sa svojich funkcií ujali deviati noví sudcovia. Ústavný súd je tak odvčera kompletný a môže po asi mesiaci naplno fungovať.
Pre mnohých je Gašparovičovo rozhodnutie prekvapením. Nepochybujú o Macejkovej kvalitách, ale na Slovensku nie je zvykom obsadzovať ženy do významných funkcií.
Vo vláde je len jedna ministerka Viera Tomanová. Vo vedení parlamentu v štyroch podpredsedníckych kreslách reprezentuje ženy len Anna Belousovová z SNS.
Šéfka združenia Občan a demokracia Šarlota Pufflerová si preto myslí, že Gašparovičovo rozhodnutie je dobrým krokom aj smerom k verejnosti. „Je to krok k tomu, aby sme si začali uvedomovať, že aj ženy môžu byť v dôležitých funkciách.“
Rozhodnutie podľa Moniky Čambalíkovej zo Sociologického ústavu SAV odzrkadľuje, že je u nás dosť žien, ktoré sú profesionálne a odborne pripravené aj na takéto posty a je celkom prirodzené, že sa do nich aj dostávajú a budú dostávať.
Na prezidentovo rozhodnutie reagovali politici koalície aj opozície pozitívne. Privítali najmä vymenovanie Macejkovej, ktorú si vážia ako veľmi dobrú sudkyňu. Bola vôbec prvou trestnou sudkyňou na Najvyššom súde. Pre Daniela Lipšica (KDH) je zárukou dobrej kvalifikácie novej predsedníčky aj to, že naposledy pôsobila v špeciálnych senátoch Najvyššieho súdu.
Macejková odchádza z Najvyššieho súdu s dobrou povesťou. V rokoch 1997 až 1999 bola predsedníčkou bratislavského krajského súdu. Odvolal ju vtedajší minister Ján Čarnogurský. Dôvodom boli nepriaznivé výsledky kontroly dodržiavania rozvrhu práce sudcov. Čarnogurský o nej dnes hovorí ako o trestnej sudkyni, ktorá má za sebou dobrú bilanciu.
Katarína Tóthová (HZDS) ocenila najmä to, že sa žena dostala do významnej funkcie. „Má skúsenosti z riadenia, je na prvý pohľad sympatická, ale vie byť aj prísna,“ povedal poslanec Mojmír Mamojka (Smer).
Macejková to dokázala už včera, keď vraj prvý raz rokoval novozložený súd asi hodinu priamo v Prezidentskom paláci.
„Prezident využil svoje ústavné právo. Akceptujem ho, ale v každom prípade si myslím, že budúcnosť ukáže, aká to bola voľba,“ povedal Peter Miššík (SDKÚ).
Opozícia má výhrady voči Ľalíkovi
Opozícia nie je celkom spokojná s výberom Ľalíka na funkciu podpredsedu. Pripomenuli vypočutie na ústavnoprávnom výbore, kde ich zaskočil svojím názorom na to, do akej miery je ústavný sudca viazaný textom ústavy. Naznačil, že vždy nemusí byť.Ľalíkovo meno médiá v minulosti spomínali aj v súvislosti s kontroverznými odmenami na Najvyššom súde. Vyšetrovanie v tejto veci však bolo zastavené. Aj preto opozícia celkom nesúhlasí s prezidentovým výberom. Koalícii to neprekáža.
„Hoď kameňom, kto je bez viny. Kto neurobil väčšiu alebo menšiu chybu? Ako odborníka ho uznávam.“ Mamojka si nemyslí, že by to bola chyba, ktorá by mu prekážala byť ústavným sudcom.
Ľudmila Benkovičová vedie štatistiku
Jedinú výmenu podľa vlastných slov chystá nová predsedníčka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová na politickej funkcii podpredsedu úradu, kde je dnes nominant SMK. „Nejdem na nejaké dobyté územie, aby som tam robila čistku. Nikoho nebudem odvolávať z politických dôvodov,“ povedala potom, ako ju vymenoval prezident.
Štatistika by mala byť podľa nej dostupná aj širokej verejnosti a nemali by sa opakovať zlyhania systému, ako sa to stalo pri útoku hackerov počas komunálnych volieb.
Benkovičová bola do roku 1989 členkou KSČ, odvtedy sa politicky neangažovala. S premiérom Robertom Ficom, ktorý ju do funkcie navrhol, sa pozná dva roky. Zoznámili sa, keď si Smer zadal komerčný výskum a ona mu odovzdávala výsledky. Od septembra robila Ficovi poradkyňu, tejto úlohy sa včerajším dňom vzdala.
(sita)Ivetta Macejková
Narodila sa 22. januára 1958.
Štúdium ukončila na Právnickej fakulte UK v Bratislave v roku 1981.
Od roku 1992 pracuje v justícii.
V rokoch 1997 - 1999 bola predsedníčkou Krajského súdu v Bratislave.
Pred vymenovaním na Ústavný súd bola sudkyňou na Najvyššom súde.
|