TRIPOLIS. Slovenský premiér Robert Fico označil včera v Tripolise bulharské sestričky a palestínskeho lekára za páchateľov.
Líbya ich odsúdila na smrť za šírenie HIV medzi deťmi v nemocnici v Benghází. Demokratický svet to odmieta a celý proces označuje za spolitizovaný a nespravodlivý.
Fico si myslí, že v prípade detí nakazených AIDS sa problém obetí dostal do úzadia. „Tak intenzívne, ako sa hovorí o páchateľoch, by sa malo hovoriť aj o obetiach,“ povedal včera slovenský predseda vlády na spoločnej tlačovej konferencii s líbyjským kolegom Bagdadím Mahmúdím.
Označenie sestričiek za páchateľky nahnevalo Bulharsko, ktoré je presvedčené, že sú nevinné. „Neverím, že slovenský premiér Robert Fico označil palestínskeho lekára a bulharské zdravotné sestry za páchateľov. Hovorím to ako veľvyslanec Bulharska i ako jeho občan, a to kategoricky a nediplomaticky,“ povedal agentúre SITA bulharský veľvyslanec na Slovensku Ognian Garkov.
Premiér zmienku o páchateľoch vysvetľoval tvrdením, že „v trestnom práve sa bežne používa pre obvinených“. Juraj Kolesár z katedry trestného práva Univerzity Komenského to odmieta a tvrdí, že páchateľ je len ten, komu bola dokázaná vina.
Slovenský premiér v Líbyi hovoril o bulharských sestričkách, súdny proces však nespochybnil.
„Sme radi, že Slovensko uznáva líbyjské súdnictvo,“ povedal premiér Mahmúdí.
Podľa Fica mu jeho partner sľúbil humánny prístup k odsúdeným. Mahmúdí povedal, že obvinené majú šancu obhájiť sa pred najvyšším súdom a na najvyššej súdnej rade.
Kaddáfí pripúšťa oslobodenie sestričiek výmenou za 10 miliónov dolárov za každé nakazené dieťa. Sofia to odmieta, pretože by priznala vinu za niečo, čo sestričky podľa nej neurobili.
Čakanie na Kaddáfího„Stretnutie s Kaddáfím? Potvrdenie dostanete v priebehu niekoľkých hodín,“ hovorí tajomne Gásim z líbyjského úradu vlády.
Aj v deň plánovaného stretnutia slovenskej delegácie s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím bolo vo hviezdach. „Neviem, kedy sa s ním stretneme. Možno o päť minút, možno večer,“ vravela bezradne premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.
Podľa Gásima je to s prijatím u Kaddáfího vždy rovnaké pre všetky zahraničné návštevy. „Je to z bezpečnostných dôvodov.“ Navyše sa to skomplikovalo aj tým, že v čase návštevy slovenského premiéra prišli do Líbye i prezidenti zo Sudánu a Čadu, aby riešili krízu v Darfúre.
Kaddáfí prijíma zahraničných politikov tradične vo svojom stane v areáli Bab Azzija, kde žije obklopený početnou ochrankou. „Nemusí to tak však byť vždy,“ hovorí Gásim.
Diplomatický protokol slovenskej strany ostával v napätí celé dva dni. Medzi diplomatmi sa šuškalo, že slovo protokol nemá v džamahírii žiadny význam a oficiálny program je len zdrapom papiera. Podobne, ako to bolo s potvrdením prijatia u plukovníka Kaddáfího, sa priebežne menil aj zvyšný program oficiálnej návštevy. Presúvali sa alebo odpadávali viaceré jeho body.
Premiér Fico si napriek tomu návštevu pochvaľoval a stále zdôrazňoval, že ide predovšetkým o rozvíjanie ekonomických vzťahov.
Bojoval najmä o získanie zákazky modernizácie líbyjskej letky L-39 Albatrosy. „Máme 20 lietadiel a všetky potrebujú obnovu a modernizáciu,“ povedal predseda líbyjskej vlády Bagdádí Mahmúdí. Nadstavba jedného lietadla sa pohybuje v niekoľkých miliónoch dolárov.
Niečo podobné by pred niekoľkými rokmi nebolo možné. Na Líbyu boli pre jej podporu terorizmu uvalené sankcie OSN. Podľa Fica prešla Líbya „ťažkými rokmi, ale pragmatickými krokmi sa dostala do dobrej situácie“.
Líbyjské deti pôjdu asi do ozdravovne
Nakazené deti sa u násasi liečiť nebudú. Detských pacientov s HIV naši lekári ešte neliečili a liečba netrvá dva týždne. Do úvahy preto skôr pripadajú ozdravné pobyty.Ako sa skončí sľub premiéra Roberta Fica, že sa na Slovensku budú liečiť líbyjské deti choré na AIDS, si naši lekári netrúfajú odhadnúť. Netuší to ani ministerstvo zdravotníctva.
Fico líbyjskému premiérovi predbežne ponúkol dvojtýždňový liečebný pobyt na Slovensku pre časť zo 427 nakazených detí. Líbya ponuku prijala.
Fico mal pôvodne v krajine tému otvoriť, lebo Líbya z úmyselného šírenia vírusu obžalovala päť bulharských sestričiek a palestínskeho lekára a odsúdila ich na smrť, proti čomu protestuje demokratický svet.
Experti na liečbu infekčných chorôb povedali, že priamo o liečbu na Slovensku zrejme nepôjde. Tipujú skôr, že by mohlo ísť o ozdravný pobyt.
„Pokiaľ sú deti diagnostikované, klasifikované, pokiaľ je určené štádium HIV infekcie a je u nich nasadená terapia, nejaký dvojtýždňový pobyt u nás stráca význam,“ povedala odborníčka na liečbu AIDS Mária Vachalíková z banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice. Za dva týždne sa podľa nej dá len diagnostikovať ochorenie a začať s anretrotivírusovou terapiou - to však zrejme už urobili líbyjskí lekári. Slovensko navyše zatiaľ nemá skúsenosti s liečbou detských pacientov s HIV a AIDS, keďže u nás nezistili ani jedno dieťa nakazené týmto vírusom.
Význam by podľa Vachalíkovej malo, keby išlo u ozdravný alebo klimatický pobyt. Detskí pacienti s AIDS totiž majú zvýšený výskyt bakteriálnych infekcií - často v dýchacom systéme.
Premiérovi ľudia podľa našich informácií zatiaľ liečebný pobyt oficiálne nekonzultovali so žiadnym z troch slovenských centier pre HIV a AIDS. Niekoľko podnikateľov Ficovi ponúklo, že preplatia cestu lietadla s deťmi. Na Slovensko by mali priletieť experti z Líbye, ktorí by si vybrali z ponúk na ozdravné pobyty.
Zo 427 nakazených detí v nemocnici v Benghází už zhruba 50 podľahlo AIDS. Niektoré už absolvovali ozdravné pobyty mimo Líbye - najmä v Taliansku.
Miroslav Kern
Stĺpček Ivana Štulajtera
Páchatelia
Robert Fico je premiérom len krátko. Oveľa dlhšie bol právnikom pre oblasť trestného práva. Slovu „páchateľ“ teda veľmi dobre rozumie. Je to označenie človeka, ktorý sa dopustil trestného činu.
Ak týmto pomenovaním označil počas návštevy Líbye bulharské sestričky, uznal, že sa dopustili toho, za čo ich na smrť odsúdila justícia Džamahírie. Nepriamo tak uznal, že súdny proces so sestričkami a palestínskym lekárom bol spravodlivý. Proti tomu pritom protestuje demokratická komunita vo svete vrátane Európskej únie.
Premiérov výrok je taký šokujúci, že bulharský veľvyslanec na Slovensku Ognian Garkov nemohol uveriť, že takto naozaj zaznel.
Vie si niekto predstaviť, že by počas návštevy Československa v 80. rokoch francúzsky prezident Mitterrand hovoril o zatknutých disidentoch, čo využili len svoje právo na slobodu slova či šírenie informácií ako o páchateľoch? Bolo by to absurdné.
Presne taký absurdný je výrok premiéra Fica. V rámci slobody slova má naň právo. Je to však medzinárodná hanba.
Džamahírčan.
Autor: Tripolis