BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry chce, aby poplatky pre Slovenskú televíziu a rozhlas platili všetky domácnosti. Povinnosť platiť plánuje naviazať na odber elektriny, u toho, kto elektrinu neodoberá, na samotné vlastníctvo bytu. Navyše na výber peňazí chce zriadiť nový úrad, ktorý bude platený z koncesionárskych poplatkov.
Tradične sú koncesionárske poplatky viazané na vlastníctvo prístroja, celú sumu z nich však dostávajú verejnoprávne médiá, a vo všeobecnom povedomí sa stali poplatkami za vysielanie STV a SRo. Po novom sa nimi majú stať aj oficiálne a platiť ich majú aj ľudia, ktorí nemajú záujem, či možnosť sledovať nijakú televíziu a rádio.
Keď pred mesiacom denník SME informoval o základných zásadách pripravovaného zákona, stretol sa návrh s kritikou. „Určite nepotrebujeme nejaký štátny orgán, ktorý by bol medzičlánkom medzi verejnoprávnymi médiami a štátom,“ povedal napríklad o pripravovanom úrade Pavol Minárik z KDH. Finálna verzia má však len niekoľko kozmetických úprav.
Ministerstvo nekomentuje
Návrh ministerstvo poslalo verejnoprávnym médiám na pripomienkovanie. V sprievodnom liste samo vyhlasuje, že sa k nemu nebude vyjadrovať, a na „podobný postup“ vyzýva aj šéfov STV a SRo. Až potom pôjde do medzirezortného pripomienkovania. Na otázky SME ministerstvo neodpovedalo.
„Je to pracovná verzia, preto sa k nej vedenie nebude vyjadrovať,“ tlmočil slová riaditeľa STV Radima Hrehu hovorca televízie.
Zemková je proti
Riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková má k návrhu viacero výhrad. Vo všeobecnosti ho považuje za vysoko neštandardný a ťažko vykonateľný a nepredpokladá, že prinesie rozhlasu viac príjmov.
Počudovala sa najmä nad návrhom zriadiť úrad, ktorý má poplatky vymáhať. „Považujem to za dosť odvážny experiment, ktorý nemá v Európe obdobu a nie je odôvodnený.“ Ak si nemajú verejnoprávne médiá vymáhať poplatky samy, nech sú radšej podľa nej financované zo štátneho rozpočtu.
Výhrady má aj k plateniu poplatkov štvrťroka vopred.
Mediálna analytička Zuzana Mistríková si tiež nemyslí, že by návrh priniesol efektívnejší výber peňazí. Okrem nového úradu je podľa nej sporné napríklad to, že ako platiteľ je definovaný zamestnávateľ, ktorý bude musieť platiť podľa počtu zamestnancov a nie podľa toho, koľko, a či vôbec, vlastní nejaké prijímače.
Nový úrad má podľa návrhu odvádzať poplatky STV a SRo, ktoré z nich majú spätne financovať činnosť úradu a jeho rady. Úroky z poplatkov majú zostať úradu a výnosy z pokút ísť do štátnej pokladnice. Na chod nového úradu môže ísť podľa odhadov aj 70 miliónov korún ročne.
Médiá majú sankcie, úrad nie
Návrh zákona stanovuje STV a SRo povinnosť, dokedy a ako majú posielať peniaze úradu, inak budú musieť platiť penále. Ako má úrad posielať vybrané poplatky televíziám, sa v návrhu nehovorí, ani o sankciách pre úrad, ak ich nepošle.
Mistríková vidí zásadný problém návrhu práve v novom úrade, ktorý by mal prísť v čase zoštíhľovania štátnej správy. „Odporúčanie Rady Európy hovorí, že ak sa mení niečo na tradičnom modeli financovania verejnoprávnych médií, treba otestovať, či je to efektívny spôsob, či to nijakým spôsobom neobmedzuje doterajšie slobody verejnoprávnych médií,“ povedala bývalá šéfka mediálnej sekcie na ministerstve.
Ak poslanci zákon schvália, platiť by mal od polovice budúceho roka.
Čo obsahuje nový návrh
platiť sa nebude dobrovoľne, ale povinne: podľa prípojok elektriny, prípadne podľa vlastníctva bytu
okrem fyzických osôb budú platiť aj zamestnávatelia, výška sa stanoví podľa počtu zamestnancov
fyzické osoby budú platiť 140 korún (65 percent patrí Slovenskej televízii a 35 percent Slovenskému rozhlasu)
oslobodené od platenia budú domácnosti s osobou s ťažkým zdravotným postihnutím
dôchodcovia a osoby v hmotnej núdzi budú platiť polovicu
platiť sa bude štvrťroka dopredu
pokuta pre neplatičov fyzické osoby bude do 2000 Sk
pokuta pre neplatičov zamestnávateľov bude do 10 000 Sk
už to nebude koncesionársky poplatok, ale poplatok za služby verejnosti poskytované STV a SRo
poplatky bude vyberať nový úrad
úrad bude môcť kedykoľvek kontrolovať platiteľov poplatkov, ktorí mu budú musieť ukázať platby tri roky dozadu
na čele úradu bude riaditeľ, ktorého bude vymenovávať a odvolávať novozriadená päťčlenná rada. V nej bude mať po dvoch zástupcoch STV a SRo a jedného ministerstvo
(hr)