Amatéri na titulkách

Videli ste prvé snímky a videozáznamy z minulotýždňovej tragédie v Novákoch? Ich autormi neboli profesionáli so státisícovou technikou, ale ľudia, ktorí sa náhodou ocitli v blízkosti nešťastia a zdokumentovali ho svojimi amatérskymi prostriedkami.

Túto fotografiu výbuchu v Novákoch poslal do SME Alexander Fröhlich. Pripísal k nej: Fotená je po prvej detonácii, ktorú som zaznamenal v Prievidzi na ul. Rudnaya. V čase fotenia dymu z prvej detonácie nastal druhý výbuch, ktorý je zachytený na fotografiiTúto fotografiu výbuchu v Novákoch poslal do SME Alexander Fröhlich. Pripísal k nej: Fotená je po prvej detonácii, ktorú som zaznamenal v Prievidzi na ul. Rudnaya. V čase fotenia dymu z prvej detonácie nastal druhý výbuch, ktorý je zachytený na fotografii

Nešlo o superkvalitné zábery, mohli sme však hneď vidieť, čo sa tam dialo. Bol to jeden z najvýraznejších prípadov občianskej žurnalistiky na Slovensku.

Ak máte mobilný telefón s fotoaparátom, ste potenciálny fotograf alebo kameraman. Ak sa kdekoľvek udeje niečo zaujímavé, je pravdepodobné, že nablízku sú ľudia, ktorí to odfotia alebo nafilmujú. Ak sa takáto fotka či záznam dostane do médií, z náhodných svedkov udalosti sa stávajú novinári. Veď poslať fotku do médií dnes vďaka internetu nie je problém. Pri rôznych udalostiach už aj samy médiá vyzývajú čitateľov, aby posielali obrazové dokumenty. Neprofesionáli môžu byť tí najrýchlejší spravodajcovia, môžu nám približovať život v exotických krajinách, náročné športové výkony, čokoľvek, čím žijú oni sami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Občianska žurnalistika

V posledných rokoch sa čoraz častejšie hovorí o rozmachu takzvanej občianskej žurnalistiky. Jej súčasťou sú aj weblogy, skrátene blogy. Pôvodný význam slova weblog je internetový denníček, niektoré stránky však majú skôr charakter novín. Blogy píšu väčšinou ľudia, ktorí nie sú profesionálni novinári, stránky niektorých z nich sú však veľmi navštevované a v pravom zmysle slova mienkotvorné. Aj na portáli blog.sme.sk sa môžu realizovať stovky amatérskych publicistov aj novinárov. Najzaujímavejšie príspevky uverejňujú aj "papierové" noviny.

Exkluzívne z miesta činu

Podľa Tomáša Bellu, šéfeditora sme.sk, bol výbuch v Novákoch definitívnym prielomom občianskej žurnalistiky na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Nešťastie sa stalo za špecifických podmienok - podvečer a na mieste, kde nijaké väčšie médium nemá svojich stálych redaktorov. Ráno po tragédii tak prvýkrát v histórii tri veľké slovenské denníky uverejnili na titulných stranách fotografie čitateľov. Na stránke www.sme.sk sa ich napokon nazbieralo asi dvesto.

V zahraničí vznikli už aj špecializované agentúry, ktoré sa snažia kupovať fotografie a záznamy od amatérov a predávať ich médiám. Zatiaľ však nie sú veľmi úspešné. Udalosti v Novákoch ukázali, že ani u nás ľudia zatiaľ netúžia na exkluzivite zarábať. Fotografie a videá posielali viacerým médiám súčasne bez nároku na honorár.

Emancipácia amatérov

Amatérske spravodajské fotografie sa publikovali už po teroristických útokoch na USA 11. septembra 2001. Tak ako pribúdalo fotoaparátov v mobilných telefónoch, stával sa potenciálnym spravodajským fotografom každý jeho majiteľ. Zlomovými bodmi boli dve udalosti - cunami v Ázii v decembri 2004 a teroristické útoky v Londýne v júli 2005. Pri oboch zohrali amatérske zábery veľkú úlohu, hoci sa to stretlo s nedôverou a kritikou profesionálov. "Ukazuje sa, že občianska žurnalistika dobre funguje, keď ide o fotografie spod sukní susedky odvedľa. No keď ide o skutočnú spravodajskú udalosť, neostáva médiám nič iné, iba spoľahnúť sa na starých dobrých (cynických a povrchných) reportérov," napísal Miloš Čermák do Reflexu.

SkryťVypnúť reklamu

To bolo ešte pred popravou Saddáma Husajna, ktorej záznam ukázal aj odvrátenú, hyenistickú stránku amatérskeho spravodajstva.

Niekto to rád lokálne

Všade sa nájdu ľudia, ktorí cítia nedostatok informácií, aké potrebujú a hľadajú. "Napríklad v Južnej Kórei, kde sa presadil server občianskej žurnalistiky OhMyNews, možno zohrala veľkú úlohu nespokojnosť s tradičnými médiami a túžba po alternatívnych informáciách," hovorí mediálny analytik Adam Javůrek z českého Respektu. "Vplyv môže mať aj homogenita spoločnosti. Občianska žurnalistika v extrémne homogénnej Južnej Kórei sa týka prevažne celoštátnych udalostí, občianska žurnalistika v USA ide naproti tomu cestou hyperlokálnou, teda extrémne regionálnou. Tamojšie servery smerujú k spravodajstvu z našej ulice."

SkryťVypnúť reklamu

Strážcovia zákona

Amatérski spravodajcovia sa dajú využiť aj v boji so zločinom či priestupkami.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg predstavil v januári plán, ako povzbudiť obyvateľov, aby zaznamenávali pouličnú kriminalitu či nebezpečné situácie a záznamy okamžite posielali na tiesňovú linku.

Radnica jednej z pražských mestských častí zase vyzvala občanov, aby prostredníctvom fotografií posielaných z mobilných telefónov upozorňovali na neporiadok, nelegálne skládky odpadu a nesprávne parkujúce autá.

Aj na Slovensku máme prípad, ktorý pomohol spravodlivosti. Vedenie banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice nedávno prepustilo ošetrovateľa, ktorý brutálne napadol pacienta - bezdomovca, čo sa prišiel dať do nemocnice ošetriť. Situáciu nafilmoval návštevník nemocnice a videozáznam poslúžil ako dôkazový materiál.

SkryťVypnúť reklamu

Viac ako lacná fotobanka

"S občianskou žurnalistikou sa dá pracovať systematickejšie než len tak, že médiá sa budú spoliehať, že sa niekto stane svedkom niečoho spravodajsky zaujímavého," hovorí Adam Javůrek. "Nenovinári a novinári sa môžu dať dokopy a ísť spoločne po nejakej téme. Napríklad americký politický publicista a spisovateľ Joshua Micah Marshall chcel zistiť, ako hlasovali jednotliví politici v tajnom hlasovaní. Namiesto toho, aby ich zdĺhavo obvolával a informácie z nich doloval, oslovil čitateľov svojho blogu. Každý mal zatelefonovať svojmu volenému zástupcovi a chcieť od neho odpoveď na otázku, ako hlasoval. Dohromady tak získali potrebné informácie. Databázová žurnalistika, ako sa takémuto postupu hovorí, je tiež jedna z ciest občianskej žurnalistiky."

SkryťVypnúť reklamu

Adam Javůrek zdôrazňuje, že médiá momentálne pracujú iba s vyslovene amatérskou občianskou žurnalistikou, berú si výtvory amatérov a používajú ich. Je to logické, pretože to je najjednoduchšie a najlacnejšie. Nová kvalita sa však dá podľa neho dosiahnuť jedine spojením profesionálov a amatérov. "Ostrejšie povedané: ľudia majú na viac, ako byť len lacnou fotobankou médií. Táto cesta je však časovo náročnejšia, drahšia a menej výnosná, preto sa rozvíja trochu pomalšie."

Veľký posun možno nastane, ak uspeje projekt profesora New York University Jaya Rosena NewAssignment.net. Web má ešte viac prepojiť čitateľov s novinármi. Čitatelia budú môcť navrhnúť tému, vyjadriť sa k nej a pridať svoje znalosti. Potom môžu tému podporiť finančnou sumou.Keď bude téma od čitateľov dostatočne prediskutovaná, editor ju priradí novinárovi, ktorý napíše článok. Do projektu NewAssignment.net investovali agentúry Reuters a Craigslist.org. Projekt zrejme ukáže, nakoľko je občianska žurnalistika a spolupráca amatérov s profesionálmi schodná a ekonomicky životaschopná, a zrejme ovplyvní jej ďalší vývoj.

SkryťVypnúť reklamu
Wikipédia je tiež amatérsky projekt

Slovo amatér sa síce často používa v negatívnom význame ako nedouk, označuje však aj nadšencov, ktorí sa niečomu venujú neprofesionálne. Amatérskym projektom je aj obľúbená internetová encyklopédia Wikipedia

(www.wikipedia.com), ktorú netvoria profesionáli. Na základe myšlienky "viac hláv - viac rozumu", nepresnosti a chyby v údajoch opravujú samotní čitatelia.

Články sa napokon vyčistia tak, že encyklopédia neobsahuje viac chýb ako profesionálne publikácie.

Amatérska fotografia vlny cunami v Ázii v roku 2004.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 607
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 377
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 837
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 278
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 062
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 488
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu