Nemeckej kancelárke Angele Merkelovej sa podarilo presadiť ambiciózny cieľ a únia zvýši podiel vyrábanej čistej energie.
V roku 2020 by tak mala každá piata kilowatthodina pochádzať z veternej, vodnej, solárnej elektrárne alebo z biomasy. Záväzok 20–percentnej čistej energie za trinásť rokov podpísali šéfovia členských štátov na summite v Bruseli.
„Som veľmi spokojná,“ komentovala schôdzku Merkelová. Kancelárka to považuje za „jasný signál“, že Európania to myslia vážne so znižovaním emisií a s tým súvisiacim bojom s globálnym otepľovaním.
Slovensko dosiahlo svoje. Obhájilo jadro
Plán vyrábať až pätinu prúdu z obnoviteľných zdrojov predstavuje trojnásobný skok oproti súčasnému stavu. Vietor a svetlo sa teraz v únii priemerne pohybujú šiestimi - siedmimi percentami na celkovej produkcii. Mnoho štátov vrátane Slovenska preto proti nemeckému plánu dlho protestovalo.
Zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov považovali za príliš drahé a nedosiahnuteľné, hoci číslo 20 percent sa týkalo priemeru celej únie a nie povinnej méty pre každý jednotlivý štát. Nakoniec Slovensko a ďalšie štáty dostali prísľub, že ich národná situácia sa zohľadní pri stanovení podielu čistej energie. Znamená to, že komisia prihliadne na geografickú polohu či štruktúru priemyslu v krajine a podľa toho navrhne číslo pre obnoviteľné zdroje. Na vláde potom zostane, či predstavu komisie prijme alebo nie a zvyšok únie to bude musieť rešpektovať. Prvé návrhy za by mali prísť na jeseň.
V prípade Slovenska a ďalších jadrových štátov zohralo dôležitú úlohu odtabuizovanie tejto energie, ktorá sa považuje za čistú, hoci nie obnoviteľnú.
Hoci to nebolo explicitne povedané, jadrové krajiny majú šancu obhájiť si menšie investície do obnoviteľných zdrojov skôr ako krajiny, ktoré vykurujú alebo svietia prevažne uhlím.
Slovensko sa na summite tiež pokúsilo získať podporu na umiestnenie jadrového fóra v Bratislave, akejsi európskej platformy na sledovanie trendov v nukleárnej energii.
O rovnakú vec sa usiluje aj Česko. Nijaký záväzný sľub Slováci ani Česi nezískali. Únia im však sľúbila, že „možnosti a riziká“ jadrových zdrojov energie bude podrobne študovať.
Autor: Brusel