V súvislosti so zavedením celoročného svietenia je treba venovať zvýšenú pozornosť práve svetlám. Majitelia moderných áut majú svetlá, ktoré sa dajú naprogramovať tak, že sa rozsvecujú automaticky. Sadou na automatické rozsvietenie sa dajú v servise vybaviť dodatočne všetky typy vozidiel približne za 1800 Sk.
Svetlo slúži ľudskému oku
Ďalším pokrokovým článkom vo výbave automobilov sú xenónové svetlomety. Ich výhodou je trojnásobne vyšší svetelný výkon oproti halogénovej žiarovke, ktorý zaručuje rovnomerné osvetlenie vozovky a predĺženie viditeľnosti z 35 na 60 metrov. Výhodou xenónov je farba svetla, ktorá sa blíži dennému. Ľudské oko je na denné svetlo najcitlivejšie, preto svetlo z xenónov je pre jazdu príjemnejšie a znižuje rýchlu únavu očí. So zvyšujúcim sa vekom vodiča klesá aj citlivosť na svetlo. Preto, napríklad, päťdesiatročný vodič potrebuje trikrát väčšiu intenzitu osvetlenia vozovky ako dvadsaťročný, aby rozpoznal prekážku na ceste.
Najväčšou nevýhodou xenónových svetiel je ich cena, ale nielen tá. Ide o zložité technické zariadenie, ktoré má byť použité s automatickou reguláciou výšky svetiel. Tá zabezpečuje reguláciu ich sklonu, výška sa prispôsobuje rozmiestneniu a váhe nákladu vo vozidle tak, aby svetlá svietili stále v rovnakej výške a nespôsobovali oslnenie protiidúcich účastníkov premávky. Životnosť xenónových výbojok je 2500 hodín, to je 6,5 násobok životnosti klasických halogénových žiaroviek, tu sa teda vyrovnávajú vyššie obstarávacie náklady. Postupom času sa svetelný tok výbojky znižuje a farba svetla sa mení. Na sklonku životnosti sa tieto hodnoty blížia halogénovým žiarovkám. Preto, pokiaľ svietime celý deň, najvhodnejší interval na výmenu výbojok je každých 110 000 km.
Vozidlo so xenónmi nápadnejšie
Oproti idúce vozidlo so xenónmi vodiči registrujú častokrát preto, že sú ním osvetlení a znižujú im prehľad na ceste. Čistota svetlometu má vplyv na to, aby jeho svetelný výkon bol usmernený správnym smerom. Znečistený svetlomet spôsobuje pri vysokom jase smerovanie svetla nielen na vozovku. Aby boli vždy čisté, zabezpečujú
vysokotlakové ostrekovače. Ich používaním vodič nielenže dobre uvidí, ale nebude nepríjemne oslňovať ostatných. Všetky xenónové svetlomety sú fotometricky konštruované tak, aby nespôsobovali obmedzujúce oslnenie v priamom pohľade na vozidlo.
Xenóny sú v autách najmä pre ich funkčné parametre, zvýšenie bezpečnosti a komfortnosti všetkých účastníkov premávky nielen v noci, ale aj počas dňa. Ich vysoká estetika a dizajn je len ich prirodzenou súčasťou.
Servis:
výmena, ktorú nezvládnete
Nevýhodou výbojky je okrem ceny novej, aj zložitá výmena. Tá predpokladá značné znalosti a zručnosť. K zapáleniu xenónovej výbojky je používané veľmi vysoké napätie do 25 kV, čo je úroveň nebezpečná aj pre zdravie človeka. Výbojky treba vymie-ňať v servise, pretože je nutné
diagnostickým softvérom skontrolovať regulovanú výšku svetlometov a funkčnosť riadiaceho systému. Ak sa výbojka rozbije, do vzduchu sa uvoľnia v škodlivé výpary. Servis zabezpečí zber a bezpečnú likvidáciu.
"Mám halogénové svetlomety so žiarovkou H1, jazdím veľa a osvetlenie vozovky mi vôbec nestačí".
< Najideálnejšou cestou získania xenónových svetlometov je kúpiť si nové vozidlo s vyššou výbavou. Získate tak originálne schválené xenóny s novým vozidlom. Táto možnosť je najťažšie uskutočniteľná.
< Druhá možnosť je vymeniť na vozidle halogénové svetlomety za xenónové, ak sa také vyrábajú, doplniť kabeláž vozidla so senzormi na nápravách, vymeniť riadiacu jednotku vozidla, inštalovať nový softvér a celý systém sfunkčniť. Získate techniku originálneho xenónového systému. Pre veľmi komplikovanú inštaláciu a cenu od 50 000 Sk do 120 000 Sk je táto možnosť tiež viac ako nereálna.
< Tretia jedine technicky aj finančne dostupná možnosť, je inštalovať do pôvodných halogénových svetlometov xenónové výbojky s príslušenstvom špeciálne upraveným pre použitie v halogénových svetlometoch. K tomu je nutné inštalovať systém ostrekovačov. Takáto prestavba zabezpečuje vlastnosti originálnych xenónových svetlometov, no nespĺňa legislatívne podmienky. Prestavby halogénových svetlometov na xenónové nie sú podľa platnej legislatívy povolené, pretože použitie iných, ako výrobcami automobilov určených systémov, nie je schválené.
Beata Plachá