BRATISLAVA. Premiér Robert Fico krátko po tom, čo vyhral voľby, vyhlásil, že pri akomkoľvek pochybení ministra nebude mať problém ho do 24 hodín odvolať. V prípade ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka konať odmieta.
Minister vyhlásil, že k téme už povedal všetko.
Predseda poslaneckého klubu strany Smer Miroslav Číž si nemyslí, že Fico svoj výrok teraz popiera.
„Som ochotný krajne pripustiť, že to vyjadrenie bolo nešikovné a minister by mal vážiť viac slová,“ povedal Číž s tým, že „hovoriť o tom, že by chcel niečo korupčne pre seba, čo je podstatou nášho vyhlásenia, tak to tam nevidím“.
Podľa Číža nejde o zásadné pochybenie, ktoré Jahnátka diskvalifikuje na výkon ministra, ale „mal by si dávať viac pozor“.
Zala: Besnota médií
Jahnátka sa zastávajú aj ďalší poslanci Smeru. Predseda zahraničného výboru Boris Zala hovorí, že celá kauza je „besnota médií“.
Poslanec Vladimír Faič, ktorý je šéfom tímu Ficových poradcov, hovorí, že vec nevníma ako akútny problém, „ktorý by kohokoľvek oprávňoval žiadať premiéra o taký postup, aký krátko po voľbách oznámil“.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Fico teraz bude sledovať reakcie zo zahraničia, ktoré ho môžu podnietiť, aby konal.
Domáci tlak je podľa neho nedostatočný aj preto, že téma laickú verejnosť až tak nezaujíma.
„Výroky tohto druhu dokazujú, že nie všetci úplne chápu dôležitosť boja proti korupcii,“ povedal SME hovorca OECD Nicholas Bray.
Slovensko podpísalo medzinárodný dohovor o zákaze korupcie, „je teda nevhodné, aby verejný predstaviteľ čo i len budil zdanie, že ju schvaľuje,” dodal.
BRATISLAVA. Minister Ľubomír Jahnátek už nechce odpovedať na otázky novinárov o svojich výrokoch. „Pán minister už k téme povedal všetko,“ reagoval jeho hovorca Branislav Zvara.
„Médiá dostali priestor i odpovede.“ Jahnátek pritom nezvolal ani tlačovú konferenciu a na otázky novinárov odpovedal len krátko na chodbe parlamentu. „Od akýchkoľvek nezákonných praktík sa dôrazne dištancujeme. Týka sa to minulosti, súčasnosti a budúcnosti,“ povedal.
Na otázky ohľadom nahrávky hovorca neodpovedá. „Na zvyšné - sugestívne otázky vám odpovieme v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám v zákonom stanovenej lehote.“ Zvukový záznam pritom ukazuje, že Jahnátkove výroky boli prepísané presne.
Poslanec Smeru Boris Zala včera povedal, že „ja som si ten text prečítal veľmi podrobne. Niet v ňom nič o nabádaní na korupciu.“ Jahnátek vraj hovorí o províznych zmluvách, aj keď namiesto toho je tam výraz „čierne peniaze“ a odpoveď na otázku o „úplatku“. „Čierne peniaze použil redaktor a on potom v zmysle priameho rozhovoru s ním použil tento výraz s tým, že by mal byť v úvodzovkách, ešte aj pritom ukázal tie úvodzovky, čiže ide vyslovene o metaforu.“
„Je to vecou pána premiéra. Vôbec nekoná v rozpore s tým, čo povedal,“ povedala podpredsedníčka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková.
„Ťažko by som teraz hodnotila, či výroky boli šťastné, alebo nešťastné. Tak ako to bolo v médiách prezentované, tak to šťastné nebolo,“ povedala. Úrad vlády včera povedal, že Ficov názor sa od štvrtka nezmenil.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že podobne ako Fico by sa správal nielen Dzurinda ale takmer každý slovenský politik.
Opozícia chce počuť Fica, nie Glendovú
Opozičné strany stále čakajú, aký postoj premiér zaujme k výrokom ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Vyjadrenie hovorkyne Silvie Glendovej ich neuspokojuje. Opozícia nevylučuje, že ak Fico nebude konať, navrhnú Jahnátkovo odvolanie v parlamente.
„Ak minister nemá odvahu, aby sám vyvodil zodpovednosť a odstúpil, mal by konať predseda vlády,“ povedal včera podpredseda SDKÚ Milan Hort s tým, že Ficovi ešte treba nechať priestor. „Nepredbiehajme situáciu, na ťahu je pán premiér,“ povedal na otázku, čo urobia, ak sa nič neudeje.
Glendová aj včera povedala, že ich stanovisko je stále rovnaké - na odvolanie nevidia dôvod. Predseda SMK Béla Bugár čaká na Ficovu tlačovú konferenciu, na ktorej sa ho novinári na Jahnátka opýtajú. „To už dvíhame korupciu na vládnu úroveň?“ opýtal sa. „Už chápem, prečo s Ficom chodia hlavne ľudia, ktorí obchodujú v zbrojárskom priemysle,“ povedal Bugár.
O odvolávaní sa podľa neho budú predsedovia opozičných strán ešte radiť.
Pre KDH je „zľahčovanie tak vážnej veci, akou je korupcia zarážajúce.“ Predseda strany Pavol Hrušovský hovorí, že žiadne výhovorky neobstoja. „To, čo hovorí premiér, je zarážajúce. Všetci, nielen politici, to počuli a mohli čítať.“ Preto podľa neho treba hľadať ďalšie „ústavné možnosti“.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že v otázke odvolávania je opozícia realistickejšia ako bol kedysi Fico. Ten podával návrhy na odvolanie ministrov každú chvíľu. „Situácia v parlamente bola vtedy oveľa menej prehľadná, vládna koalícia nebola jednotná.“ Fico skúšal odvolať hlavne nepopulárnych ministrov, ktorí robili reformy, a tak získaval body vo verejnosti. „Drvivej väčšine radových občanov je obchodovanie so zbraňami v zahraničí ľahostajné,“ myslí si politológ s tým, že tak uvažuje aj Fico. Premiér je podľa neho otrokom prieskumov verejnej mienky a ak by videl, že verejnosť s tým nesúhlasí, konal by razantnejšie.
Čo povedal
Dnes sú to požiadavky tretieho sveta, politicky nestabilných štátov. Pán minister, v týchto štátoch sa obchoduje hlavne cez úplatky - buďme realisti. Budú si vedieť štátne firmy zúčtovať úplatky?
„Pozrite sa, hovoríme o netradičných formách predaja. Tieto netradičné formy skutočne fungujú, to by sme klamali, keby sme nepotvrdili tento fakt. Ale ja si myslím, že aj toto je ošetriteľné, aj v štátnych podnikoch. Len to musí byť niekde evidované. Ja sa vás opýtam - ako môže ten súkromník, ktorý má takisto dodržiavať zákony tejto republiky, má dodržiavať účtovnú osnovu, má dodržiavať daňový systém, akým spôsobom on vygeneruje čierne peniaze, ktoré idú na netradičnú formu obchodu? Veď ju musí takisto len nejakým zákonným spôsobom vyčleniť. A prečo to nemôže urobiť štátna firma?“
Zdroj: Trend
ANKETA
Pochopili médiá správne Jahnátkove slová alebo boli vytrhnuté z kontextu?
Eduard Chmelár, ľavicový publicista
„Nepochybujem, že minister hovoril o korupcii, a to, čo povedal, ma ani neprekvapuje.
Prekvapuje ma smerovanie mediálnej kritiky. Vyznieva trocha pokrytecky, akoby bolo v poriadku, keď o korupcii vieme, ale o nej nehovoríme. Minister Jahnátek sa však nemôže tváriť ako jahniatko. Vysoký ústavný činiteľ by mal po čomsi takomto ako chlap odstúpiť.“
Martin Bútora, bývalý veľvyslanec v USA
„Mám pocit, že ten kontext je žiaľ, práve takým určitým spôsobom uvažovania, ktoré pán minister predviedol. Myslím si, že to vyslovene ohrozuje slovenské obchodné záujmy. Takéto výroky sa stávajú predmetom pozornosti partnerov a sú starostlivo študované.“
Samuel Abrahám, politológ
„Nezdá sa mi, že je to vytrhnuté z kontextu, ale keď si myslí (Jahnátek), že to je vytrhnuté z kontextu, nech otvorene povie, že úplatky štátne podniky nikdy dávať nesmú.“
Tomáš Kamenec, právnik
„Neviem si to vyložiť inak, ako že minister vedome hovorí o použití takzvaných čiernych peňazí ako netradičných foriem obchodovania. Čo sú čierne peniaze v ponímaní ministra, je asi ťažko presne určiť, ale bežne sa takto označujú peniaze, ktoré nie sú legálne evidované a nepoužívajú sa na legálne účely.“
Pavel Nechala, Transparency International
„Najpresnejšie to povedal pán Beer z Trendu - že to bolo úprimné konštatovanie pána Jahnátka. Bolo to úprimne o tom, ako to asi chodí. A ten záver o čiernych fondoch a štátnych podnikoch - to by minister nemal povedať.“
Stĺpček Petra Schutza
Rovnakí
Od chvíle, čo Ľubomír Jahnátek verejne propagoval „netradičné formy predaja“ zbraní, už dávno uplynulo dvadsaťštyri hodín, ktoré premiér stanovil ako hornú hranicu prežitia, „ak minister urobí nejakú chybu“. Jahnátek vo funkcii však zostáva aj zostane.
Presne tak ako po inštalácii Rezeša (a svojho budúceho zaťa) v Transpetrole sú výzvy opozície na odvolanie Jahnátka iba volaním do líbyjskej púšte.
Nech „jeden z najlepších ministrov od roku 1989“ (vyhlásenie Smeru) povie a urobí čokoľvek, v očiach premiéra to nemôže byť chyba.
Kto sleduje vládu pozorne, už zistil, že práve s Jahnátkom si rozumie Fico najlepšie. Tí dvaja sú nielen jedna krvná skupina, ale rovnakú majú azda aj DNA. V knihe, z ktorej sa spolu učili, bolo na prvej strane, že štát musí predávať zbrane. A ak sa inak nedá, tak zrejme treba „generovať čierne peniaze“.
Čo je na tom také čudné? Z rečí o boji proti korupcii sa nenajeme a sociálny štát nevybudujeme. Zneli a znejú veľmi dobre, ale ani v komunizme ich predsa nikto nebral vážne. Tak prečo teraz, tak zhurta?