„Slovensko sa v poslednom období vybralo cestou hlbokých ekonomických reforiem. Výsledkom je, že v rámci Európskej únie sa stalo štátom s jedným z najvyšších ekonomických rastov,“ citovala Jahnátka agentúra TASR.
Slovensko je podľa ministra krajinou, kde investori nájdu jedno „z najnižších daňových zaťažení“ a „vysokokvalifikovanú pracovnú silu“.
Smer pred voľbami reformy ostro kritizoval a dane chcel zvýšiť. Keď šéf Európskej komisie José Manuel Barroso v apríli 2006 Slovensko za reformy pochválil, predseda Smeru Robert Fico to označil „za neprípustné zasahovanie do predvolebnej kampane“.
Hovorca ministra Branislav Zvara tvrdí, že minister hovoril o „poslednom období“. Táto vláda vraj urobila veľa pre zahraničných investorov alebo energetiku.
Analytici hovoria, že iné ako reformy počas Dzurindovej vlády myslieť nemohol.
„Mohol mať na mysli reformu trhu práce, daňovú a dôchodkovú,“ povedal ekonóm ING Bank Ján Tóth. Práve tie podľa Tótha najviac pomohli ekonomike. „Svojimi vyjadreniami ocenil reformy predchádzajúcej vlády,“ povedal Tóth.
Ficova vláda doteraz nijakú neurobila a podľa vyjadrení premiéra aj ministrov sa k zásadným ekonomickým zmenám ani neschyľuje. Dôležité reformy však nezrušila.
Ministrov hovorca Branislav Zvara povedal, že minister je napríklad za rovnú daň, ale na mysli mal posledné obdobie, teda to, počas ktorého vládne.
„O veľmi reformnej vláde sa nedá hovoriť, skôr o vláde, ktorá nebúra reformy zásadným spôsobom,“ povedal šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Eugen Jurzyca.
Smer pred voľbami označoval viaceré reformy za antisociálne a také, ktoré pomohli len bohatým.
„V zahraničí nie je až také dôležité vysielať populistické signály k voličom, ale veci sa hodnotia skôr na odbornej úrovni,“ povedal Tóth.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Smer sa bude snažiť teraz svoju rétoriku zjemniť. Podľa neho premiér Jahnátka podržal pri horšom výroku o úplatkoch a k tomuto sa nebude chcieť vyjadriť. Úrad vlády na otázky SME nereagoval.
Predsedu poslaneckého klubu Smeru Miroslava Číža Jahnátkov výrok nepotešil.
„Samozrejme s takým hodnotením nesúhlasím,“ povedal. „Využil medzinárodné pozadie časti pravičiarov, ktorí to takto interpretujú, lebo tam išiel získavať investorov, to nebola predsa hodnotová konferencia, ktorej úlohou by bolo hodnotiť kvalitu sociálnych procesov.“
Podľa Číža sa výrok nedá označiť za klamstvo, keďže „na prezentáciu a hľadanie investorov je táto rétorika vhodná, ale pevne verím, že o tom nie je presvedčený“. Ide podľa neho o „čisto pragmatické stanovisko“.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš povedal, že zo strany Jahnátka ide o prejav absolútnej bezcharakternosti.
„Tak ako Jahnátek klamal o vyjadreniach pre Trend, tak Smer, za ktorý je Jahnátek vo vláde, klamal voličov pred voľbami o škodlivosti reforiem.“
„Neklameme voličov, ja som známy odporca toho vydávať toto za nejaký ekonomický zázrak,“ reagoval na to Miroslav Číž.
Premiér Robert Fico sa k Jahnátkovi odmietol vyjadriť.
Stĺpček Ivana Štulajtera
Infarkty
Keď bol premiér Fico v Líbyi, o bulharských sestričkách sa zmienil ako o páchateľkách. Bulhari boli na infarkt.
Keď bol včera minister hospodárstva Jahnátek v Dubline, povedal, že sa Slovensko v poslednom období vydalo cestou hlbokých reforiem a vďaka nim má jeden z najvyšších ekonomických rastov v únii. Teraz je asi na infarkt premiér: cestu k moci si vydláždil kritikou reforiem bývalej vlády a odkedy má ochranku, dumá najmä nad ich revíziou.
Koľko sebazaprenia ho muselo stáť, aby Smer opustil svoj volebný program a prestal s nápadmi na zvyšovanie daní. A tuhľa Jahnátek, ktorého cez víkend podržal pri zbraniach, sa teraz v Írsku chváli, že Slovensko je pre zahraničných investorov atraktívne práve pre nízke daňové zaťaženie. Zrada.
Minister však nie je balvan. Aby upokojil svojich doma, Írom povedal aj to, že vláda dnes robí progresívnu reformnú politiku. Záchranka je na čísle 112.