Správa Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že sme obézni a rakoviny je čoraz viac. Napriek tomu žijeme dlhšie.
BRATISLAVA. Žijeme dlhšie, dojčenská úmrtnosť dlhodobo klesá, vďaka očkovaniam je u nás pomerne málo prenosných ochorení.
Zároveň sme obézni, rakoviny je čoraz viac a lepí sa aj na mladších ľudí.
Slovenskí zdravotníci včera na pôde Úradu verejného zdravotníctva informovali, že zdravotný stav populácie najviac ohrozuje nesprávny spôsob života.
Nezdravá strava, príliš veľa alkoholu, fajčenie, stres, nedostatok pohybu či sedavý spôsob života. To sú typické zlozvyky Slovákov. Priemerná dĺžka života sa napriek tomu predlžuje. Zdravotná starostlivosť sa totiž dlhodobo zlepšuje.
Hlavný hygienik Ivan Rovný hovorí, že „rast kvality života spôsobený rastom ekonomiky a vzdelanosti je spojený so zlepšovaním zdravotného stavu jedinca a spoločnosti“.
Od ekonomickej situácie krajiny závisí úroveň jej zdravotníctva, od obsahu peňaženky zasa možnosť starať sa o zdravie a prístup k zdravotnej starostlivosti, vyplýva zo slov Dariny Sedlákovej zo Svetovej zdravotníckej organizácie.
Ak Slováci hovoria o aktuálnej ekonomickej situácii, sú spomedzi krajín V4 najoptimistickejší. Keď sa agentúra Focus a jej partneri v Česku, Poľsku a Maďarsku pýtali na predpoklad vývoja ekonomiky, bol optimizmus na Slovensku najviditeľnejší.
Obezita i rakovina
Varovných správ je viac. Riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva Ivan Rovný informoval, že onkologické ochorenia postihujú stále mladších ľudí. Ako sa tomu vyhnúť? „Venovať sa sebe, zvýšiť pohybovú aktivitu a správne sa stravovať,“ hovorí Rovný. Podľa rebríčka OECD patria Slováci k najobéznejším na svete.
U mužov pribúda rakovinových ochorení: zhubné nádory pľúc, hrubého čreva a konečníka, prostaty, žalúdka. U žien zhubné nádory prsníka, hrubého čreva a konečníka, tela a krčka maternice, vaječníkov.
Priemerná nádej na dožitie
Od roku 2004 platí, že muž, ktorý sa narodí, by mal prežiť 70 rokov. Žena má nádej, že sa dožije takmer 78 rokov.
Radíme sa tak k európskemu priemeru. „Naša mužská populácia umiera o osem rokov skôr ako švédska. Ženy umierajú o päť rokov skôr ako vo Francúzky.“ Žijeme dlhšie ako obyvatelia Maďarska, Rumunska, Bulharska či pobaltských krajín. Zaostávame za Českom, Rakúskom a Poľskom.
Oproti najvyspelejším krajinám zaostávame aj v nádeji na dožitie v zdraví. Slováci s chorobou dožívajú od osem do 12 rokov. „Vďaka kvalitnej zdravotnej starostlivosti dokážeme predĺžiť vek ľudí, ale nie sme schopní zamedziť veľmi skorý nástup príznakov choroby a ochorení ako takých,“ hovorí Darina Sedláková, zástupkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku.
Úmrtnosť najmenších
Dojčenská úmrtnosť dlhodobo klesá. Predvlani do jedného roka zomrelo sedem z tisíc živonarodených. Rovný tvrdí, že sa údaje nelíšia sa od priemerných údajov v Európskej únii.
Ešte viac môže vypovedať pravdepodobnosť úmrtia dieťaťa vo veku nižšom ako päť rokov. Tento indikátor zaviedla WHO. Slovensko je v rebríčku piate. Podľa Rovného to je veľmi dobré vzhľadom na to, že máme pomerne veľa rómskych detí. Keby sme do úvahy vzali iba majoritnú populáciu, čiže najmä Slovákov a Maďarov, boli by sme už na úrovni Anglicka alebo Česka.
Kde niet ekonomiky, niet ani zdravia
O zdraví Slovákov sme hovorili s DARINOU SEDLÁKOVOU zo Svetovej zdravotníckej organizácie.
Sú podľa vás obyvatelia Slovenska zdravší ako pred desiatimi rokmi?
„Určite z hľadiska strednej dĺžky života pri narodení. Za posledných desať rokov sa zvýšila asi o päť rokov. Podarilo sa znížiť chorobnosť aj úmrtnosť na infekčné ochorenia, proti ktorým existujú očkovacie látky aj vďaka efektívnemu systému očkovania. Slovákov trápia najmä neprenosné chronické ochorenia - kardiovaskulárne, onkologické, duševné, kostrovosvalové, metabolické, a zvyšuje sa aj počet úrazov s trvalými následkami. Slováci sú zdravší z hľadiska výskytu prenosných ochorení a viac chorí z hľadiska výskytu neprenosných ochorení.“
Ktoré vrstvy obyvateľstva sú najmenej zdravé?
„Čím vzdelanejší človek, tým viac si uvedomuje potrebu starať sa o zdravie, domáha sa príslušných služieb aj od spoločnosti.“
Je medzi ekonomickým rastom a úrovňou zdravotného stavu úmernosť?
„Ekonomika a zdravie sú spojené nádoby. S trochou zveličenia sa dá povedať, že kde niet zdravia, niet ekonomiky, a kde niet ekonomiky, niet zdravia. Jedno podmieňuje druhé.“
Stĺpček Toma Nicholsona
Krčmy a kilogramy
Bývali časy, keď Slováci pri návšteve Severnej Ameriky žasli nad ľudskými troskami, horami tuku, ktoré videli na ulici. A bývali tiež časy, keď Severoameričania pri návšteve Slovenska žasli nad hlučným „Na Kráľovej holi“, nesúcim sa z dedinskej krčmy o ôsmej ráno.
Komédia našich vzájomných zdravotných priestupkov nezmizla vďaka neutíchajúcej obľube super veľkých porcií v McDonalde a poldecákom U Fera. No Slováci sa priblížili západniarom životným štýlom. Menej pijú a žijú dlhšie ako za komunizmu, ale sú aj oveľa tučnejší. Podľa OECD malo v roku 2003 56,7 percenta Slovákov nadváhu alebo bolo obéznych, v porovnaní so 65,7 percentami svetových šampiónov z USA.
Vzhľadom na to, že obezita je prevažne západná epidémia, mohli by sme tam aj hľadať liek. Volá sa rekreačný beh. Slovákom by pohyb mohol pomôcť zhodiť kilogramy a určite im to pomôže rýchlejšie sa dostať do krčmy.
Kliknite - obrázok zväčšíte.