Kandidáti na nového šéfa Bieleho domu nazbierali oveľa viac peňazí ako ich predchodcovia v minulých kampaniach. Od začiatku roka ich zbierka presiahla hranicu sto miliónov dolárov. Nie je vylúčené, že sa dočkáme ďalšej miliardovej kampane v americkej histórii.
Bez jednoznačných lídrov
Hlavným dôvodom, prečo sa na túto kampaň toľko míňa, je že súboj o Biely dom je veľmi otvorený. A to ako u republikánov, tak aj u demokratov.
Nikto z kandidátov nechce podceniť kampaň pred straníckymi primárkami na začiatku budúceho roku. Na nich sa rozhodne, kto sa stane oficiálnym kandidátom obidvoch strán. Prvý výber bude v Iowe a New Hampshire. Už 5. februára bude po všetkom. Stále viac štátov sa totiž rozhodlo hlasovať počas tohto superutorka.
Víťazný kandidát musí prejsť voľbami v jednotlivých štátoch a získavať hlasy delegátov. Celý proces doteraz trval týždne. V roku 2008 sa výrazne skráti.
Ako si teda kandidáti počínajú? Čísla, ktoré zverejnili, dokázali, že počet skutočných súperov sa znížil asi o polovicu.
Medzi demokratmi sú najväčšími hviezdami manželka exprezidenta a senátorka Hillary Clintonová (26 miliónov dolárov) a černošský senátor Barack Obama (jeho tohtoročné konto sa odhaduje na 20 až 23 miliónov). Šance má aj John Edwards, ktorý si zarobil slušných 14 miliónov. Väčšinou ide o príspevky bežných ľudí do výšky sto dolárov.
Všetci sú v hre, napríklad posledný prieskum v New Hamsphire ukazuje pokles popularity Clintonovej a vyrovnaný súboj medzi Obamom a Edwardsom.
Väčšina nazbieraných peňazí pôjde na primárky, iba niektorí kandidáti - ako Clintonová - zbierajú peniaze aj do finálneho súboja v novembri 2008.
Najbohatší republikán
Republikáni prekvapili. Najväčšiu podporu donorov získal biznisman a exguvernér Mitt Romney. Zarobil si 23 miliónov. Sponzoruje ho Wall Street a mormonská cirkev. „Tak ako veľa židovských voličov podporuje senátora Joea Liebermana, veriaci mormoni logicky podporia guvernéra Romneyho,“ povedal pre New York Times hovorca Romneyho Kevin Madden.
Vysoká zbierka však automaticky neznamená nárast popularity. Tí, čo súboj o peniaze vyhrávali, nakoniec väčšinou prepadli. Napríklad texaský republikán Phil Gramm v roku 1995 viedol, no odstúpil pred prvými primárkami.
Dobre si počína aj Rudy Giuliani. Najväčším sklamaním je arizonský senátor John McCain, ktorý zarobil iba 12,5 milióna. Preto už vymenil šéfa finančného tímu. Jeho problémom je, že organizuje iba málo podujatí pre sponzorov, pričom Clintonová a Romney sa v ich počtoch predbiehajú.
Voľby však budú až rok a pol a dovtedy sa poradie kandidátov aj ich finančné pozadie môže zmeniť. Jasné je jedno, zrejme pôjde o najdrahšiu kampaň v histórii.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: East Lansing, Michigan