Ceny hudobnej akadémie Aurel sú rozdelené do dvoch kategórií. O hlavnej (speváčka, spevák roka, skupina roka a podobne) sa rozhoduje v dvoch kolách. V prvom sa hlasuje z celej množiny, do druhého kola prechádzajú najúspešnejší z prvého a môže sa vyberať len z nich.
Ceny v tvare modernistického tučniaka sa nezískavajú za popularitu ako Slávik, ale mali by odrážať aj kvalitu a progresivitu. Tento rok však akoby väčšina akademikov hlasovala len podľa rotácií v rádiách. Mnohí členovia boli preto znechutení a niektorí odmietli hlasovať v druhom kole.
Jediná skupina s viac-menej progresívnym soundom bola Lavagance v kategórii objav roka. Záhadnou výnimkou bola aj Barbora Haščáková. Jej album napriek ortodoxne strednoprúdovému zvuku v rádiách veľmi nerotoval, no napriek tomu Haščákovú členovia akadémie vybrali do druhého kola. Ako to dopadne, sa dozvieme zajtra o ôsmej v STV, kde divákov čaká celý galaprogram.
Druhá kategória cien Aurel je zaujímavejšia pre tých, čo neradi tancujú po povrchu stredného prúdu a idú po niečom hlbšom či odlišnom. Odmeňujú sa totiž alternatívne alebo ako sa kedysi zvyklo hovoriť, menšinové žánre. Oficiálne sa tomu hovorí žánrové ceny.
V nedeľu večer v Malom Babylone naživo hrala svoj gitarový, britsky znejúci pop skupina Diego, ktorá boduje so svojím debutovým albumom v rebríčkoch predajnosti.
Samotné odovzdávanie bolo možno až priveľmi civilné. Aj takéto pre šoubiznis nepodstatné ceny by mohol uvádzať človek, pre ktorého sa hodí označenie moderátor, čo žiaľ nebol prípad Rada Pažeja. Cenu za obal roka (ktorá sa „zviezla" so žánrovými cenami) dostal výtvarník Marcel Haščič za obal k albumu Roba Grigorova Balady. Najúspešnejšou skupinou v kategórii Folk a worldmusic sa stala Družina, ktorá výrazne boduje aj v zahraničí úpravami slovenských ľudoviek do rockovej polohy. V kategórii Gospel bola odmenená Trinity Group za umne sprodukovaný album Na tisícich miestach, veľmi dobre stráviteľný aj pre ateistu.
Z rockových kapiel (kategória hard, heavy a punk) bola najúspešnejšia skupina Konflikt, ktorá oslavuje 17. narodeniny, z alternatívnych skupín sa akademikom najviac pozdávala Lavagance, tučniaka za country, bluegrass a trampskú pieseň si vzali Veslári a jazzovo-bluesovú cenu zaslúžene získal klavirista a skladateľ Pavol Bodnár a jeho album Ecce Jazz s účasťou slovenskej muzikantskej elity má svetové parametre.
Je čudné, že ceny úplne obišli skupinu Longital (bývalé Dlhé diely), asi najtvrdšie pracujúcu alternatívnu jednotku u nás. Možno preto, že dvojica Dano Salontay a Šina hrá v zahraničí viac ako u nás. Minuloročný výnimočný album Výprava / Voyage je mimoriadny nielen v rámci Slovenska. Najbližší koncert chystajú Longital s pražským hudobníkom Tomášom Dvořákom známym pod pseudonymom Floex. Ich spoločný projekt uvidíte už vo štvrtok v bratislavskom A 4 - nultom priestore.
Kto a ako hlasoval v rámci Aurelov, bude po vyhlásení cien zverejnené na stránke www.aurel.sk .
Autor: Marián Jaslovský (Autor je redaktorom SME a viceprezidentom Hudobnej akadémie)