BRATISLAVA. Vládna koalícia podstúpi v parlamente ťažkú skúšku. Vláda doň včera poslala Zákonník práce z dielne ministerstva práce, ktoré kontroluje Smer.
Predseda vlády Robert Fico povedal, že všetci v niečom ustúpili – vláda, odbory aj zamestnávatelia. Premiér zákonník označuje za „zákon roka“, napriek tomu prichádza k poslancom bez jednoty v koalícii.
Predseda SNS Ján Slota tvrdí, že podporia len to, čo je v programovom vyhlásení vlády. „Čo je nad rámec, to je už vecou sily jednotlivých poslaneckých klubov.“ Nechal sa počuť, že SNS je konzervatívnou pravicovou stranou.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že o niektorých veciach chce ešte jeho strana diskutovať.
Pripomienky má aj SDKÚ. O pozmeňujúcich návrhoch chce vyjednávať s každou koaličnou stranou.
Zákonník sa ešte bude meniť
Vo vyhlásení vlády napríklad nie je odmeňovanie odborových predákov. Slota hovorí, že to treba nechať na parlament.
Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie nominant Smeru Ivan Valentovič, dokonca vôbec netají, že rezort môže mať veľký problém v prípade, ak prejde v navrhovanej podobe. Len v lôžkových zariadeniach na Slovensku totiž môže chýbať 2157 lekárov, ak sa pracovná pohotovosť zmení podľa návrhu novely. Jeho ministerstvo to konštatuje v správe o optimalizácii siete zdravotníckych zariadení, ktorou sa vláda bude čoskoro zaoberať.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni hovorí, že chcú ešte diskutovať o odstupnom, hoci premiér Robert Fico to po rokovaní vlády označil za dohodnuté. „Sú tam malé drobnosti, ktoré sa, pevne verím, doladia,“ povedal.
Opozícia sa chystá predložiť pozmeňujúce návrhy a chce o nich hovoriť aj s koalíciou.
Podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová povedala, že ich majú pripravené a mienia vyjednávať nielen s SNS a HZDS, ale aj so Smerom. Takto podľa nej rokovali aj o dvoch percentách daní z príjmov na verejnoprospešnú činnosť či o spoločnom zdaňovaní nízkopríjmových rodín.
Napriek tomu podľa Radičovej „momentálne nie je podstatné, kto s kým“. „Je priam našou povinnosťou návrh dokončiť, lebo vláda nám ho posúva nedokončený.“
Fico nevidí dôvod, prečo by koaliční partneri Smeru mali konať proti jeho vôli. „Veď aj ich ministri alebo predstavitelia budú predkladať návrhy zákonov, ktoré sú veľmi dôležité,“ poznamenal.
Pripustil, že ak poslanci návrh novely zmenia natoľko, že sa vláde nebude páčiť, ministerka ho môže stiahnuť.
„My nemienime koalíciu trieštiť,“ povedal Urbáni.
O čom včera rozhodla vláda
Sporné body, ktoré pôjdu do parlamentu bez dohody v tripartite:
definícia závislej práce
súčasné plynutie výpovednej lehoty a vyplatenie odstupného
schvaľovanie noriem spotreby práce odborármi
sankcia pre zamestnanca, ktorý počas výpovednej lehoty odíde l zavedenie dohody o pracovnej činnosti
krátkodobé uvoľnenie odborára na funkcionársku prácu
zákaz reťazenia pracovných pomerov
Slota: Zákonník? Sme viac doprava
O podpore pre Zákonník práce sme hovorili s predsedom SNS JÁNOM SLOTOM.
Dohodne sa koalícia na Zákonníku práce?
„Koalícia je preto koalíciou, že určite sa vždy na niečom dohodneme. Niektoré veci sú pre nás, samozrejme, neprekročiteľné. To je môj osobný názor, nie oficiálny názor SNS. Dáva sa príliš veľký priestor odborárom. Je to trošku odpudzujúce pre zahraničných investorov. Som hlboko presvedčený, že za enormný nárast ekonomika vďačí predovšetkým veľkým zahraničným investíciám.“
Pripúšťate, že by ste hlasovali s HZDS alebo opozíciou proti Smeru?
„Sme dohodnutí, že čo je v programovom vyhlásení vlády, to musí byť zakomponované v Zákonníku práce. Čo je nad rámec, to je už vec sily jednotlivých poslaneckých klubov. Nebudeme si zakrývať oči nad tým, že SNS je určite konzervatívna strana. Tým, že je konzervatívna, i keď nemám rád označovanie vpravo-vľavo, určite viac smerujeme doprava ako doľava.“
Nebude Smer hlasovanie vnímať ako podraz?
„V žiadnom prípade nie. Niekoľkokrát sme o tom rozprávali aj s predsedom Smeru. Preto sú oni sociálni demokrati, a preto presadzujú taký variant. Keby sme všetci predstavovali to isté, tak sme všetci sociálni demokrati.“
Koaličný konflikt pre zákonník nehrozí?
„My sme najstaršia politická strana, či to bude niekto tak vnímať, alebo nevnímať, to je jeho vec. My niečo máme za sebou, máme určité presvedčenie. To, čo je v programovom vyhlásení vlády, za tým si stojíme, to nemôžeme nijako zradiť, ale všetko, čo je nad rámec, je, samozrejme, na diskusiu.“
Nehrozí nejaký rozkol v koalícii?
„Myslím si, že k tomu je veľmi ďaleko.“
Robert Fico je teda informovaný o tom, že SNS a HZDS môžu proti nemu hlasovať s opozíciou?
„V zásadných veciach určite vie, že nebudú nijaké problémy, a to je dôležité. To dostal jednoznačne od obidvoch ako prísľub. Tieto detaily, ktoré sa týkajú trebárs odmeňovania odborových predákov, zastavenia prevádzky z dôvodu, že predák si myslí, že nespĺňa bezpečnostné kritériá, to sú rozdielnosti, ktoré necháme na parlament.“
A závislá práca?
„Viac-menej je dotiahnutá do nejakého konsenzu. Pevne verím, že dovtedy, kým to bude predložené v parlamente, budú ukončené diskusie medzi odborármi a zamestnávateľskými zväzmi.“
Monika Žemlová
Stĺpček Mariána Leška
Slota „smeruje“
Predseda Smeru investoval do novely Zákonníka práce príliš veľa energie a prestíže na to, aby si mohol dovoliť ťažkú prehru na body. Došlo by k nej vtedy, ak by jeden alebo dokonca obaja koaliční partneri podporili v parlamente také pozmeňovacie návrhy opozície, ktoré by zásadne zmäkčili už aj tak dosť zmäkčenú novelu.
Vladimír Mečiar vždy vedel, že ak mu predseda Smeru nesplní požiadavky vtedy, keď ho potrebuje, tak ich nesplní nikdy. Teraz to vie i Slota. Preto si spomenul, že „SNS je určite konzervatívnou stranou“ a že „určite viac smerujeme doprava ako doľava“. V skutočnosti SNS „smeruje“ k tomu, aby za hlasovanie o zákonníku dostala to, čo jej Fico odopiera.
Slotove reči, že SNS nepodporí, čo ide nad rámec programového vyhlásenia vlády, sú zábavné aj preto, lebo novela sa medzičasom upravila do takej podoby, že klesla pod rámec vládneho programu.
Autor: Tomáš Halán