Mečiara komentovať nechcel, o Topolánkovi tvrdí, že sa ho bojí. Dzurindu si váži, Fico mu vyhovuje aj ľudsky. Bývalý český premiér a súčasný predseda ČSSD JIŘÍ PAROUBEK.
Máte ambíciu byť opäť premiérom. Chcete sa stať aj prezidentom?
Pokiaľ budem úspešným politikom, budem mať o to záujem. Ak ním nebudem, logicky nie. Respektíve, skôr nebude záujem o mňa.
Považujete sa za úspešného politika?
Myslím, že ním som.
Aké sú vaše slabé stránky?
Určite ich mám a pracujem na ich odstránení.
Konkrétne?
Nemyslím, že je vhodné, aby som o nich hovoril. Prečo by som na ne upozorňoval politických protivníkov?
Viete si priznať chybu? Hovorí sa, že ak sa stretnete s názorovým oponentom, zbavíte sa ho.
Skôr by som povedal, že na mňa názoroví protivníci v debatách nestačia. Keď však urobím chybu, tak si ju ako jeden z mála českých politikov, možno dokonca aj v medzinárodnom meradle, dokážem priznať.
Prebehlíci sú skauti
Nestáva sa náhodou, že v návale emócií a strese občas poviete niečo, čo neskôr oľutujete? Myslím trebárs vašu reakciu na výsledky českých volieb, ktoré ste označili za neplatné a neregulérne, pričom ste použili prirovnanie k februáru 1948.
Keby som sa vás spýtal, čo bolo obsahom toho povolebného prejavu, tak by ste to pravdepodobne nevedeli. Ten prejav mal správny obsah, ale mal prísť niekedy s odstupom siedmich až ôsmich mesiacov, keď budem mať v rukách dôkazy o prepojení ODS so zložkami bezpečnostných služieb. Dnes ich už mám. Je zrejmé, že plukovníka Kubiceho riadil poslanec ODS Vidím. Celá akcia zverejnenia Kubiceho správy bola zameraná proti mne a ČSSD. Zámerne sa tak udialo krátko pred voľbami.
Myslíte správu, v ktorej vás obvinili aj zo sexuálneho zneužívania maloletej?
Priamo z pedofílie a ďalších zločinov. Napríklad zo spoluúčasti na vražde akéhosi podnikateľa, ktorého som v živote nevidel. Tiež, že mám zahraničné kontá, na ktoré prichádzajú vyprané peniaze. Nič z toho sa samozrejme nedokázalo. Útvar pre boj s organizovaným zločinom „trafil kozla" a ja sa pýtam - bolo to z hlúposti, alebo to uniklo riadene? Pravda je to druhé.
Minuloročné voľby ČSSD nevyhrala napriek tomu, že bola pri moci, napriek tomu, že výsledky svojho vládnutia považujete za úspech, i napriek tomu, že ste mali z pozície moci lepšie možnosti vedenia kampane ako ODS. Kde vidíte príčiny?
Najväčšie chyby sa stali vo vládach sociálnej demokracie tri roky pred mojou vládou. Samozrejme, že i ja som robil čiastkové chyby a volebný výsledok mohol byť lepší. ODS však vyhrala kurióznym spôsobom. Dopadlo to na sto ku sto hlasov medzi ľavicou a pravicou. ODS sa stala najsilnejšou stranou vďaka tomu, že bezškrupulózne použila v politickom boji policajné zložky a koniec koncov - vláda bola inštalovaná až vtedy, keď kúpila dvoch našich poslancov - Melčáka a Pohánku.
To, že ich kúpila, je vaša domnienka, preukázané to nie je.
Tak... určite sú to skauti, pán redaktor.
Vy nepripúšťate, že sa mohli rozhodnúť podporiť vznik vlády len preto, lebo ich už nebavilo neustále naťahovanie toho obdobia o ďalšie mesiace?
Ja myslím, že je v tom niečo iné a nepochybne to časom vyjde na povrch. V krátkej dobe určite podáme aj trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu úplatkárstva.
Mám to ťažké, v médiách vládne pravica
Premiéra Topolánka ste nedávno obvinili, že sa s vami bojí ísť diskutovať do televízie. Prečo si to myslíte?
Pretože sa takejto konfrontácii vyhýba už päť a pol mesiaca. Zo zákulisných správ som počul, že vedenie televízie Prima dohodlo s pánom Galíkom scenár, ako by mohla prebiehať debata medzi Topolánkom a mnou. Cieľom je, aby som nemohol využiť moje prednosti rýchlej reakcie a nebol tak vidno tento Topolánkov nedostatok. Chcú, aby šlo o dva súbežné monológy, kde by som nemal možnosť na neho replikovať. Takto vypreparovaná debata však nemá zmysel.
Chcete tým povedať, že vaša diskusia na Prime má byť zmanipulovaná?
To je silné slovo. Určite má byť riadená tak, aby sa neodhalili slabiny súčasného premiéra.
Topolánek je tak rétoricky slabý? Analytici predsa o vašich predvolebných televíznych diskusiách tvrdili, že ste síce mali pôvodne navrch, ale minimálne v posledných dvoch to bolo vyrovnané, respektíve z nich vyšiel lepšie Topolánek.
Ale no... to píšu páni z pravicovej tlače v Lidových novinách. My máme k dispozícii analýzy od STEMu, z ktorých vyplýva, že väčšina ľudí považuje za toho, kto vyhral, mňa. Iná vec je, že sa rozdiel medzi nami v posledných dvoch debatách znižoval. To sa však dialo preto, lebo televízie vymýšľali taký formát, aby mi dali náhubok a Topolánkovi naopak umožnili vyjsť z toho trochu čestnejšie, ako z debát, ktoré sú naozaj debatami. Je samozrejmé, že nebudem mať záujem ísť do diskusií, ktoré sú vopred zmanipulované, kde navyše vidím, že je proti mne aj moderátor. Keď s nimi obomi nebudem mať možnosť debatovať ako rovný s rovným, keď ma budú okrikovať, že mám len minútu, že na to a to nemôžem odpovedať, tak...
Prečo si myslíte, že by mali byť zameraní práve voči vám? Moderátorovi môže byť ukradnuté, aby to manipuloval.
To máte pravdu, malo by to tak byť, ale nie je.
Prečo by to robili práve vám?
Naprostá väčšina mladých moderátorov je na strane pravice. To je zrejmé. Ak sa pozriete na niektoré kúsky moderátorov, keď sa nemohli pozerať na to, ako mi Topolánek nestačí, tak vidíte, že do toho zasahovali.
Myslíte si to aj o Václavovi Moravcovi?
Ten je zo všetkých najkorektnejší. Snaží sa udržať absolútnu neutralitu.
Tvrdíte však, že médiá k vám nie sú rovnako spravodlivé ako k oponentom.
Pán redaktor, predovšetkým chcem povedať, že je mi to jedno. Pokiaľ je normálna diskusia, dokážem sa vyrovnať tak s protivníkom ako i s redaktorom. Netrpím pocitmi ublíženosti, hovorím to iba okrajovo, aby si vôbec niekto uvedomil, že vyhrávať v takýchto debatách nie je pre mňa vôbec ľahké.
Čo tlačené médiá? Taký Miloš Zeman používal na novinárov mimoriadne vyberaný slovník.
Ja sa snažím mať korektné vzťahy.
Snažíte sa, alebo ich máte?
Určite je to pre šéfa ľavicovej strany veľmi zložité, pretože totálna väčšina médií v tejto krajine je pravicového charakteru. A drvivá väčšina novinárov má pravicové zmýšľanie.
Prečo myslíte, že je väčšina novinárov vpravo?
Osem rokov tu vládla sociálna demokracia a toto sú mladí ľudia, ktorí prijali množstvo myšlienok ODS. Okrem toho sú často ich zamestnávateľmi konzervatívni nemeckí investori. Ja s tým musím počítať a snažím sa byť korektný. Úplne trpezlivo hovorím i s redaktorom, ktorý sa ku mne korektne nezachoval. Sú však aj výnimky, u ktorých to nemá zmysel, napríklad pan Tuna z Frekvence 1. Myslel som, že sa po svojom neslávnom odchode z Novy stane korektnejším, ale keď som bol u neho naposledy v rozhlasovej debate, zo sedemdesiatich otázok bolo sedemdesiatdva nepriateľských. Takáto diskusia nemá zmysel, takže tam už nabudúce nepôjdem. S výnimkou piatich až desiatich redaktorov, ktorí píšu úplne tendenčne a ktorí by o mne napísali, že som lump, aj keby som šiel len po zemiaky, sa ostatní snažia robiť svoju prácu korektne napriek tomu, že má väčšina z nich pravicové uvažovanie.
Rád sa vidíte v médiách?
Je to súčasť mojej práce. Ja potrebujem novinárov a verím, že aj oni potrebujú mňa. Sám často publikujem, jeden až dvakrát týždenne, v čom medzi českými politikmi nemám konkurenciu.
19 miliárd Altnerovi nezaplatíme
ČSSD hrozí krach kvôli požiadavke advokáta Zdeňka Altnera, ktorý pre vás svojho času vyhral spor o Lidový dům a ktorému podľa jeho slov dlžíte aj s úrokmi 19 miliárd českých korún. Vy sám ste to označili za vážnu situáciu.
Označil som to za vážnu vec z toho hľadiska, že nie je dobré, ak sa takáto kauza prepiera na verejnosti. Primárne sme dávali prednosť dohode s Altnerom, ale na to treba dvoch. On o to nemá záujem a je to zrejmé aj z jeho prehlásení. Pokiaľ to nejde, je treba, aby rozhodol súd. Súdime sa s ním už šesť rokov. Altner sa však pokúsil obísť súdy, ich rozhodnutia a podal žalobu na vyhlásenie konkurzu, na ktorý nemá žiadne dôvody.
ČSSD však tú zmluvu s Altnerom podpísala a teda platí. Ide o záväzok, ktorý mal byť dodržaný aj v oblasti pôvodne dohodnutej odmeny advokátovi. Prečo sa teda bránite? Znamená to, že ČSSD nedodržiava dohody?
My chceme dodržať dohody, ale tie nemôžu byť v rozpore s dobrými mravmi. Preto sa s doktorom Altnerom súdime a znovu zdôrazňujem, že sme boli ochotní, a ešte niekoľko týždňov budeme, celú vec usporiadať. Nemôžme však predsa súhlasiť so sankčnými úrokmi vo výške 0,3 percenta denne. To je za rok 110 percent z istiny. Nemôžme súhlasiť so sankčnými pokutami jedno percento denne, veď to je za celé tie roky asi 3650 percent z istiny.
Koho považujete za konkrétneho vinníka tejto zmluvy?
Podpis patrí nepochybne Milošovi Zemanovi a za prípravu zmluvy bol zodpovedný vtedajší miestopredseda ČSSD Ivo Svoboda. To sú ľudia, ktorí nesú zodpovednosť.
Čiže to podpísal štatutár strany a vy ten záväzok odmietate naplniť, pretože je podľa vás v rozpore s dobrými mravmi?
Za taký ho strana považuje už od roku 2001, keď bol ešte Zeman predsedom. Vtedy sme začali súdne spory a odvtedy sa to ťahá.
Miloš Zeman je nízky človek
Zeman vás tiež podozrieva, že ste stáli za trestným oznámením, ktoré na neho podal istý Jaroslav Novák, dokonca kvôli tomu vystúpil zo strany.
Pozrite - to je tak nechutné obvinenie, ktoré môže skutočne povedať iba nízky človek. Je zrejmé, že tým chce Zeman od seba odviesť pozornosť.
Prečo by mal politický dôchodca Zeman potrebu odvádzať pozornosť? Jemu to už môže byť jedno.
Je zrejmé, že chce od seba odviesť pozornosť. Za podpis na tej zmluve zodpovedá on, nikto iný. Ja by som niečo také nikdy nepodpísal.
Novák však údajne vykonával špinavú prácu pre ČSSD častejšie (snaha o založenie ľavicovej frakcie v Strane zelených, trestné oznámenie na Topolánka kvôli nesplateným dlhom jeho firmy, na Bursíka kvôli jeho domu, pred voľbami vydal noviny „Hlas zúfalého voliča ODS", pozn. autora).
Nikdy som nič také nepočul a nikto o tom nemôže podať jediný dôkaz. Nespomínam si, že by niečo také prebehlo v médiách. Mimochodom - pán Novák, prezývaný Večerníček, či ako sa to volá, podával svojho času trestné oznámenie i na mňa. To je notorický kverulant, ktorý do takýchto záležitostí vstupuje v rámci osobnej iniciatívy v snahe zviditeľniť sa. Ja a ani nikto z mojich ľudí nemáme s tým pánom nič spoločného.
Správanie sa Zemana teda považujete iba za urazenú snahu odviesť pozornosť inde?
Určite áno. A tiež za snahu presadzovať určité politické ciele. Keby chcel byť seriózny, odišiel by zo strany dva dni dni po zjazde ČSSD a nie dva dni pred ním.
Mali ste však dobré vzťahy. Kedy sa zmenili?
Nechcem špekulovať. Pokiaľ vám ide o špekulácie, mohli by ste sa pýtať pána Železného, bývalého riaditeľa televízie Nova, ktorý vyšiel so zaujímavou teóriou. Tvrdí, že na čele strany, ktorú dnes buduje Jana Volfová, má byť v budúcnosti Zeman a spolu s ním by tam malo byť šesť našich bývalých poslancov. Možno taká úvaha skutočne existovala, podľa mojich informácií sa na takej teórii pracovalo, ale ukázalo sa, že pretiahnuť k sebe našich ľudí nie je také ľahké. Ostalo teda iba u pánov Melčáka a Pohánku. Z tej strany neostalo nič, takže nejaký comeback do politiky sa Zemanovi asi nepodarí.
Prečo sa zhoršili vaše vzťahy?
Zeman ma svojho času po voľbách do Senátu a po komunálnych voľbách začal „peskovat". To som bol na čele ČSSD päť mesiacov, pritom strana pod mojim vedením dosiahla šesť volebných mandátov do Senátu, pričom v tých istých volebných obvodoch Zeman šesť rokov dozadu získal jediný mandát. A to bol na čele strany sedem rokov. Zeman vždy považoval ČSSD za akési svoje „léno" a nedokázal sa zmieriť, že existujú aj jeho nástupcovia. Podotýkam, že som štvrtým predsedom ČSSD, ktorý s ním mal problém - Jiří Horák, Vladimír Špidla, Stanislav Gross i ja. Je mi to ľúto, lebo som mal osobný záujem zapojiť ho nejakým spôsobom do práce, ale jeho zrejme zaujímajú iné veci. Teraz hovorí, že už politiku komentovať nebude, ja si nič iné neprajem a preto nebudem komentovať ani ja jeho.
Máte strach zo Zemanovho návratu? Stále na seba viaže dosť vašich členov.
Nie je to také dramatické, ja tých jeho podporovateľov odhadujem na nejakých päť percent.
Nejde o žiadny kult osobnosti
Nedávno o vás vyšla kniha Minúty s Jiřím Paroubkom, ktorá je na kriedovom papieri, má 872 strán. Takéto niečo o inom českom politikovi nevyšlo. Nepestujete si kult osobnosti?
Je to súkromný projekt a ten, kto ho robil, musí niesť zodpovednosť za to, či to skončí so ziskom alebo stratou.
Ako k tomu došlo? Niekto prišiel za vami, povedal, že chce niečo také vydať a vy ste súhlasili?
Samozrejme. Ale ja nemám čo dávať súhlas alebo nesúhlas. Keby to chcel napísať bezo mňa, tak tu urobí. Aj tie fotografie mohol vydať bezo mňa rovnako, ako to môže urobiť váš fotograf. Vznikli texty, na ktorých som sa podieľal, pretože o tie som mal hlavný záujem. Na moje prekvapenie tam bolo zverejnených asi dvaapoltisíca fotografií. Nie sú nezaujímavé, mne by však ku šťastiu stačila aj desatina. Tá kniha ukazuje rok premiéra a z tohto hľadiska to môže byť pre ľudí zaujímavé. Hovorím, že ide o podnikateľský projekt, ktorý nie je môj.
Cena mala byť pôvodne 990 korún, z ničoho nič dramaticky klesla na 490. Prečo?
Niekto do toho vstúpil, dal do toho peniaze, to je jeho vec. Odkúpil časť nákladu a proste zmenil ekonomiku. Ja každému prajem, aby mal rovnakých priateľov.
Dosť čudné - vyjde netradične obrovská kniha o politikovi, niekto skúpi časť nákladu a cenu zrazí na polovicu.
Ja v tom nevidím nič zlého. Každému by som prial priateľov ako mám ja, že sú ochotní investovať takúto sumu.
Takéto projekty nebývajú ziskové pri náklade tritisíc kusov ani pri pôvodnej cene, nieto zníženej na polovicu.
Neviem, či sú ziskové alebo stratové. Keď dal do toho niekto milión svojich peňazí, určite je to pre neho strata. Asi ho to teda teší, alebo má z toho iný benefit. Je to môj priateľ a urobil to z priateľstva.
Ulahodila tá kniha vášmu egu?
Aj keby som hneď chcel, aby tá kniha slúžila k vytváraniu akéhosi kultu osobnosti, pri trojtisícovom náklade má skôr dokumentačný charakter a bibliofilské zameranie.
Ficovi nemám čo vytýkať
Kritizujete Topolánka, že s vami odmieta chodiť do televíznych diskusií. Takto sa však správa aj náš premiér Fico. Od volieb sa konfrontačným debatám s opozíciou vyhýba. Vytkli ste to teda aj jemu?
Nie som na Slovensku a nepoznám tamojšie podmienky.
Komunikujete spolu často a zrejme viete, že médiám sa vyhýba.
To je samozrejme jeho vec a ja nie som jeho súperom. Neviem, prečo by som mu mal niečo vytýkať.
Tak váš osobný názor - ak považujete u Topolánka za nesprávne, že s vami nejde diskutovať, logicky to zrejme považujete za nesprávne aj u Fica.
Neviem, či o to vaša opozícia stojí tak intenzívne, ako o to stojím ja. To je vec Slovenska.
Ako ste s Ficom nadviazali také blízke vzťahy?
Naše pohľady na svet sú veľmi podobné a pán Fico je človek, ktorý mi vyhovuje aj ľudsky. Takéto vzťahy vznikli v posledných dvoch rokoch. Slovenskí sociálni demokrati hľadali nejaký model, ktorý by fungoval podľa ich predstáv a našli ho u nás. Pripomeniem, že kým na Slovensku za posledných osem rokov narástla reálna priemerná mzda o deväť percent, u nás za vlád sociálnej demokracie až o štyridsaťtri percent. A to je pre sociálnych demokratov najpodstatnejšie - zaistiť rast životnej úrovne ľudí a kvality ich života. Vaši sociálni demokrati sa pozerali cez hranice k nám, začali sme sa kontaktovať, debatovať a zistili sme, že máme k sebe blízko.
Európski socialisti Smeru pozastavili členstvo pre vytvorenie koalície s SNS. Vy ste jeho jediný zástanca. Robíte to pre priateľské vzťahy alebo máte naozaj odlišný názor?
Pokiaľ ide o idey, Nemci majú trochu iný pohľad na veci, nepoznajú tak dobre stredoeurópsku problematiku. Dnes už má aj spolkový kancelár Rakúska Alfred Gusenbauer podobný názor ako ja. Všetko chce čas a diskusie, tie veci sú dnes už inde, ako boli pred niekoľkými mesiacmi.
Očakávate teda, že pri prehodnocovaní Smeru v PES v júni budú eurosocialisti akceptovať SNS ako partnera Smeru?
Predovšetkým by som povedal, že pán Slota za obdobie, čo je jeho strana vo vláde, nezadal nejakými extrémistickými výrokmi príčinu na to, aby výčitka európskych sociálnych demokratov trvala. Správal sa veľmi rozumne a aj keď nepoznám všetky detaily, predpokladám, že keby opakoval niektorý zo svojich „slávnych" výrokov z minulosti, v Českej republike by sme sa to i vďaka starostlivosti médií dozvedeli.
Viaceré extrémistické vyjadrenia mal aj počas tejto vlády, trebárs o Kosove a Ahtisaarim.
No dobre, to je o Kosove. Priznávam, že tento jeho názor nezdieľam. Určite tam však neboli nejaké silné výroky, za ktoré bol v minulosti veľmi silne a oprávnene kritizovaný.
Nie je čudné, ak ľavicový sociálny demokrat pripúšťa spoluprácu na vládnej úrovni s krajnou pravicou? Ak to preženiem, je to ako keby ČSSD vytvorila koalíciu so Sládkovými republikánmi.
Neviem, či je Slota krajnou pravicou. V podmienkach Žiliny, kde pracoval ako primátor, odviedol na komunálnej úrovni veľmi slušnú prácu a sociálnu činnosť. Mám na mysli výstavbu bytov a podobne. Nemyslím, že by sa v praktickej politike - oddeľujem tie jeho neprijateľné výroky - ukázal v nejakej extrémnej polohe. Ja by som SNS zaradil skôr niekam medzi nacionalisticko - populistické strany a to je už trochu iný rozmer, ako keď je Slota nálepkovaný za nacionalistického „pravičáka" typu Le Pena alebo Sládka. To nie je objektívne hodnotenie jeho strany alebo osoby.
Nacionalisticko - populistická strana je už v poriadku?
Ja v tom ale nevidím prehnaný nacionalizmus. Ide o národoveckú stranu, ktorá má svoje miesto v slovenskom politickom spektre. A v slove populizmus nevidím nič pejoratívneho. Niekto je jednoducho populista a to je určite niečo iné, ako keď niekto povie, že je to extrémista. SNS sa chová primerane svojej vládnej zodpovednosti. Cez československé hranice neboli vidieť žiadne excesy v jej chovaní.
Ako hodnotíte spoluprácu Fica s Mečiarom, dodnes podozrivého zo zločinov, ktoré sa nedajú vyšetriť kvôli jeho amnestiám? Ľavica operuje pojmom spravodlivosť, pričom spoluvládne s tými, ktorí ani len nedokážu vysvetliť pôvod svojho majetku.
Nemôžte sa na mňa hnevať, že vám na tieto otázky neodpoviem.
Zaujíma ma váš osobný názor.
Nie, neodpoviem, pretože to je vaše tvrdenie, že došlo k nejakým - povedzme - záležitostiam. Ja to nepoznám a rozhodne by som nepovažoval za vhodné, aby som sa vyjadroval k vládnym kolegom Roberta Fica. Urobil som určitú výnimku, pokiaľ ide o pána Slotu, lebo som potreboval za nutné vymedziť jeho pozíciu v politickom spektre, ktorú vidím niekde inde ako politickí komentátori. Snažil som sa mu svojim spôsobom prospieť. Bolo by dobré, keby si každý hľadel toho svojho. Ja si hľadím Českej republiky.
Pred voľbami ste si nehľadeli iba Českej republiky. Vtedy ste dosť ostro napadli Dzurindovu vládu a jej výsledky, čo je v poriadku. Prečo ste však tento názor nemali aj vtedy?
To bolo trochu inak. Pripomeňme si, že sa pán Dzurinda zúčastnil kongresu ODS. Vystúpil tam a vydali nejaké prehlásenie. Ja som na to musel reagovať a povedal som, že slovenské reformy nie sú pre Českú republiku žiadnou cestou a správnou alternatívou. Dzurindu si veľmi vážim, mali sme korektné vzťahy ako premiéri a myslím, že je to veľmi kvalifikovaný človek.
Ako dnes pozeráte na reformy jeho vlády?
Mám iný názor na svet ako on alebo pán Mikloš, ale to neznamená, že si ich nemôžem vážiť.
Pýtam sa to preto, lebo Fico vyhral voľby aj tým, že sľuboval rušenie a zásadné zmeny reforiem, pričom to dodnes, s výnimkou kozmetických úprav, nerobí. Fico ako keby potichu uznal, že tie reformy boli nutné a treba ich zachovať.
Podľa mojich informácií bude v tomto smere postupovať. To znamená postupné modifikácie a úpravy tých reforiem. Je zrejmé, že nechce robiť žiadnu revolúciu.
On ale voličom revolúciu sľuboval.
No, ale keď potom príde k vláde, tak vidí, že nie je také jednoduché previesť tie veci revolučne. Nemyslím si, že sľuboval revolúciu, ale skôr postupnú nápravu tých drastických opatrení pravicovej vlády. A v tom postupuje, takže nevidím žiadne porušenie volebného sľubu.
Vy ste proti rovnej dani, ktorú chce u vás zaviesť ODS. Fico tiež sľuboval jej zrušenie, nakoniec ju ponechal s kozmetickou úpravou.
Podľa mojich informácií urobil tých zmien viac. Neviem teraz presne, ktoré zmeny to sú, ale urobil to tak, aby bola progresia do zdanenia premietnutá.
Považujete za správne zdaňovanie dividend?
Myslím, že by mali byť zdaňované.
To je tiež vec, na ktorej Fico pred voľbami staval. A po nich od toho rýchlo ustúpil.
Pozrite - nepoznám všetky tieto veci, ale myslím, že nie je možné v tej situácii urobiť ich rýchlo.
Nemáte teda pocit, že Fico v tomto smere nedrží slovo?
To si vôbec nemyslím a okrem toho, ako sa pozerám na prieskumy verejnej mienky, tak si to nemyslí ani významná časť Slovákov.
Boli podľa vás Dzurindove reformy potrebné?
Neboli potrebné v takej miere a hĺbke. Ja by som ich proste robil inak.
Hospodársky rast však akceleroval až po nich.
Nejde o hospodársky rast. Určite sa neurazíte, ak českú ekonomiku zaradím na trochu vyšší stupeň ako slovenskú.
Súhlasím, netreba však zabúdať na inú štartovaciu čiaru Česka a absenciu mečiarizmu v rokoch 1994-1998.
Samozrejme, ale tu ide o čosi iného. Dosiahnuť dynamickejší hospodársky rast je zložitejšie pre stredne vyspelú ekonomiku než pre menej vyspelú, ktorou nesporne tá slovenská v porovnaní s českou bola. Pre mňa však nie je meradlom iba hospodársky rast. Pre mňa, ale i pre pána Fica je meradlom rast životnej úrovne a ten sa vyjadruje rastom reálnej mzdy. U vás to bolo za osem rokov deväť percent, u nás štyridsaťtri percent.
Chcem slúžiť obyčajným ľuďom
Viete povedať, prečo ste ľavičiar?
Určite nie som typickým ľavičiarom. Svojimi príjmami patrím a vždy som patril k najvyššej strednej vrstve, i čo sa majetku týka. To je proste ideové zameranie. Ľavicová strana slúži obyčajným ľuďom a ja im chcem slúžiť.
Máte pocit, že pravicové strany obyčajným ľuďom neslúžia?
Určite tiež slúžia ľuďom, ale skôr tým etablovanejším.
V čom sú horšie?
Nechcem povedať, že sú horšie. Jednoducho slúžia ľuďom z tých privilegovanejších skupín obyvateľstva. Ľavicové strany slúžia skôr stredným a - rímskym výrazom povedané - plebejským vrstvám obyvateľstva. Nevidím v tom pojme žiadnu urážku. Ja som skrátka na strane obyčajných ľudí.
Napriek tomu, že sa nepovažujete za typického ľavičiara.
Spoločenským statusom som ním nikdy nebol a nikdy som to nezapieral.
Mentálne ním ste?
Určite nie som žiadny revolucionár. Som socialista, ako to o sebe celý život tvrdil trebárs Edvard Beneš.
Miloš Zeman vo svojej knihe Ako som sa mýlil v politike napísal, že politika môžu ľudia nenávidieť, milovať, ale nikdy sa nesmie stať smiešny. Máte pocit, že ste niekedy pre verejnosť boli smiešny?
Keby som bol smiešny, tak mi to masovokomunikačné prostriedky určite radi oznámia. Mne sa nepodarilo ani vyplazovať jazyk na galérii v poslaneckej snemovni ako pánovi Topolánkovi, ani ukazovať vztýčené prsty, ani sa vyjadrovať hrubo na novinárov, kopať do auta a podobne. Keby som predviedol len desatinu z toho, čo súčasný premiér, tak by som bol smiešny.
Dá sa v tomto smere povedať, že je Topolánek hulvát?
Povedal by som to inak. Určite jeho výchova nepodlieha tým najprísnejším kritériám podľa Gutha-Jarkovského. (preslávaný príručkami spoločenského správania sa, ako popredný znalec etikety sa v roku 1918 stal ceremoniárom kancelárie prezidenta republiky, pozn. autora)
Predchádzajúce rozhovory si môžte prečítať tu.
Na SME.sk pripravujeme:
PETER LIPA, džezový spevák
PETER RIAVA, riaditeľ hudobného vydavateľstva Universal
DOROTA NVOTOVÁ, speváčka a cestovateľka
MAGDA BOOROVÁ, charizmatická osemdesiatnička o svojom živote
Do pripravovaných rozhovorov sa môžu zapojiť aj čitatelia. Stačí, ak svoje otázky zašlete na karol.sudor@smeonline.sk.