Sulík: Budem vyčkávať a piť čaj

Je spoluautorom rovnej dane na Slovensku. V talóne má aj reformu odvodov, ktorú politické strany zatiaľ odmietajú. Má namiesto súčasných 70 sociálnych dávok zaviesť iba šesť. Radil dvom ministrom financií. Terajší minister Počiatek mu umožnil, aby priprav

Richard SulíkRichard Sulík (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

il nový návrh zákona na zníženie dane z príjmu na 16 percent. Richard Sulík teraz z ministerstva odchádza.


Ste na čele komisie ministerstva financií, ktorá má pripraviť návrh nového zákona o dani z príjmov. Je to paradox, lebo súčasný zákon bol o­ceňovaný pre jednoduchosť a rovnú daň aj v zahraničí. Čo si vynútilo takúto zmenu?

„Nič. Nenachádzame sa v akútnej situácii. Táto komisia napísala nový zákon tak, ako by v ideálnom prípade malo zdaňovanie ľudí a firiem vyzerať.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V čom ten súčasný nespĺňa kritériá ideálneho zákona?

SkryťVypnúť reklamu

„Má napríklad viac ako 40 rôznych výnimiek, ktoré by obsahovať nemal.“

Napríklad?

„Nezdaňujú sa rôzne príplatky sudcom a prokurátorom, odmeny pre hasičov, prvých 24 900 korún napríklad pri príjmoch z prenájmu alebo výnosy zo štátnych dlhopisov registrovaných v zahraničí sa nezdaňuje tiež a pod.“

To všetko by sa malo po novom zdaňovať?

„Navrhujeme zrušiť všetky výnimky, ktoré systém komplikujú a väčšina z nich sa dostala do zákona ako výsledok lobizmu. Suma, ktorá sa zrušením výnimiek ušetrí, použije sa na zníženie sadzby dane pre fyzické aj právnické osoby zo súčasných 19 na 16 percent.“

Štát by potom nahradil príjmy, kto­ré by hasičom, prokurátorom, sud­com a ďalším po zrušení výnimiek klesli?

„Nie. Majú dnes neoprávnené výnimky na úkor všetkých ostatných daňovníkov. Na druhej strane by aj oni platili nižšiu 16-percentnú daň. Vo viacerých prípadoch by sa stalo, že by na výplatnej páske vyšlo zhruba podobné číslo ako v súčasnosti. Ak niekto má veľa takýchto výnimiek, príjem mu klesne.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo je podstatou návrhu nového zákona?

„Aby sa do základu dane zahrnul akýkoľvek príjem, a to presne jedenkrát. Aj dnes sa totiž niektoré príjmy zdaňujú dvakrát. Napríklad správcovské spoločnosti dostanú dividendy z držby cenného papiera už zdanené. Keď následne vyplácajú podielnikom peniaze za podielové listy, ktorých súčasťou sú aj dividendy, tak sa zdaňujú druhýkrát. Túto deformáciu takisto navr­hujeme odstrániť.“

Navrhujete zrušiť aj výnimku, ktorá dáva ľuďom možnosť znížiť si daňový základ o 12-tisíc korún, ak si šetria na životnú poistku?

„Áno, je to v návrhu zákona. Táto výnimka je úplne zbytočná. Pred jej zavedením k 1. 1. 2005 bolo uzavretých 3,6 mil. poistiek, teraz je to 3,8 mil. Chápem, že sa to poistencom nebude páčiť, ale kompenzujeme to 16-percentnou sadzbou, ktorá by inak možná nebola.“

SkryťVypnúť reklamu

Aký by to malo dosah na rozpočet?

„Neutrálny. Vyššie príjmy by sa použili na zníženie sadzby dane.“

Čo sa ďalej má zrušiť?

„Daňové zvýhodnenie lízingu, daňo­vá uznateľnosť opravných položiek, špe­ciálne režimy pre verejnú obchodnú spoločnosť a komanditnú spoločnosť, paušálne výdavky pre SZČO by mali klesnúť na 25 percent pre všetkých atď.“

Pre tieto návrhy sa ťažko bude hľadať podpora nielen v koalícii, ale aj opozícii.

„Nebol by som si tým až taký istý, politici budú predsa môcť ponúknuť citeľné zníženie sadzby bez toho, aby rozpočet utrpel. My sme skratka bez akýchkoľvek politických vplyvov a tlakov napísali ideálnu predstavu zákona. Buď sa ho politici chytia, alebo nie.“

Ako sa k tomu projektu postavil minister financií Ján Počiatek?

SkryťVypnúť reklamu

„Pozdáva sa mu to. Keby bol proti, nezriadi komisiu na prípravu tohto zákona. Informoval ma, že sa o tom rozprával aj s premiérom Ficom. Ten zatiaľ nepovedal áno, ale ani nie.“

Dnes platí, že vlastník domu alebo bytu ho môže predať bez dane, ak tam má trvalý pobyt aspoň dva roky. Alebo nemusí tam bývať, ale mal by ho vlastniť najmenej päť rokov, ak ho chce predať bez zdanenia. Aj to sa má zrušiť?

„Jasné. Ak niekto kúpi dom za štyri milióny a predá ho za päť a zarobí mi­lión, prečo by z toho nemal zaplatiť daň? Bude to však platiť po prechodnom období. Dotkne sa to predajov tých nehnuteľností, ktoré budú zakúpené až po nadobudnutí účinnosti tohto zákona.“

Navrhujete zrušiť aj darovanie dvoch percent pre neziskové organizácie?

SkryťVypnúť reklamu

„Áno.“

Myslíte, že nie sú legitímne dôvody práve na takúto výnimku?

„Dnešná filantropia je falošná. Ide o peniaze, ktoré firmy i ľudia platia na úkor štátu. Ak má nejaká firma základ dane sto miliónov korún, dnes z toho platí daň 19 miliónov a z nej môže neziskovkám poukázať 380-tisíc korún. Po novom by platila len 16 miliónov, takže sa tým vlastne vytvorí trojmiliónový priestor na skutočnú filantropiu.“

Hýbali ste aj s odpisovými sadzbami?

„Áno. Zrušili sme zrýchlené odpisovanie. Má zostať iba jedna odpisová metóda. Odpisovanie sa má robiť po mesiacoch, a nie po rokoch ako teraz. Zostanú len tri odpisové skupiny – 50, 100 a 200 mesiacov. Navyše, firmy nebudú musieť odpisy využiť v plnej mie­re. Väčšiu voľnosť do odpisov navrhujeme aj preto, lebo rušíme opravné položky, prenášanie straty do ďalších rokov či daňové uznávanie pohľadávok.“

SkryťVypnúť reklamu

Zrušenie prenášania straty podnikateľský sektor veľmi nepodporí?

„Netvrdím, že nad každou jednotlivou zmenou, ktorú návrh nového zákona obsahuje, bude podnikateľský sek­tor jasať. Dôležité je, že ako celok návrh uvítajú, lebo zníženie sadzby to vykompenzuje Aj podnikatelia si za posledné roky prelobovali veci, ktoré ideálny daňový zákon neobsahuje. Štát na­príklad nemá záujem, aby tu dlhodobo existovali podniky s veľkou stratou. “

Aký je ekonomický dôvod, aby paušálne výdavky SZČO klesli až na 25 percent?

„Najväčší problém, pre ktorý sa teraz zamestnávatelia pochytili s ministerstvom práce pri Zákonníku práce, sú takzvané “pro forma“ živnosti. Zamestnávateľ ruší trvalé pracovné pomery, ale tých istých ľudí najíma na rovnaké miesta a uzatvára s nimi zmluvu o dodávke služieb už ako so živnostníkmi. Tento problém sa prejavil najmä vlani, keď paušálne výdavky stúpli z 25 na 40 percent. Výrazne to zvýšilo motiváciu nebyť zamestnaný. Tento nezdravý tlak chceme odstrániť znížením paušál­nych výdavkov. Deväťdesiattri percent reálnych živnostníkov si aj tak vedie účtovníctvo. Paušálne výdavky sa vo väčšej miere využívajú na optimalizáciu daní, teda na zníženie daňovej povinnosti, ako na reálne odbremenenie sa od účtovníctva. Plne chápem, že skutočnému živnostníkovi, využívajúcemu paušálne náklady, sa táto zmena pozdávať nebude, ale dúfam, že nižšia sadzba mu to vynahradí.“

SkryťVypnúť reklamu

Odštartovali ste projekt, o ktorom sa bude diskutovať. Teraz, keď ho bude treba obhajovať, odchádzate z ministerstva?

„No, úprimne povedané, nemám nádej, že ľavicová vláda takýto zákon presadí.“

Prečo?

„Pretože je výhodný najmä pre úspešných. S tým môže mať ľavicová vláda problém.“

Pravicová vláda by s takýmto zákonom problém nemala? Zasahuje aj do výhod pre podnikateľov.

„Na jednej strane zasahuje, na druhej ponúka nižšiu sadzbu. Pravicová vláda by tento zákon mohla prijať a strana SDKÚ by si ho chcela osvojiť.“

Čo by z toho mala ľavicová vláda, keby váš projekt prijala?

„Bol by to prínos pre zdravý rozum.“

Čo z toho budú mať jej voliči? Politici potrebujú argumenty.

„Fakt, že neviem dostatočne dobre na túto otázku odpovedať, asi potvrdzuje, že si nemyslím, že to prijmú.“

SkryťVypnúť reklamu

Rušíte aj progresivitu, ktorú ste zaviedli cez takzvanú milionársku daň?

„Sú dve alternatívy. Buď posunúť hranicu klesania nezdaniteľnej časti nižšie, alebo ju celkovo znížiť. Tento bod treba dôkladne prediskutovať. Ak je nezdaniteľná časť sociálny aspekt v daňovom zákone, potom tam nemá čo hľadať a treba ju spolu so sadzbou znižovať. Alebo je to vstupná cena práce, potom ju neznižujme a zároveň obmedz­me jej uplatnenie len na príjmy z práce.“

Ak je SDKÚ ochotná osvojiť si Sulíkov daňový zákon, nie je SDKÚ ochotná osvojiť si aj Sulíka?

„To neviem. Najprv by to musel chcieť aj Sulík.“

A Sulík nechce?

„Nie.“

Prečo vás to neťahá do SDKÚ?

„Pre niektorých ľudí, ktorí tam sú. Nemyslím si, že SDKÚ je skutočne liberálna strana, ktorá bude presadzovať politiku zdravého rozumu. V pravicovom spektre si ešte len hľadá priestor. Okrem toho Mikloš niekoľkokrát odmietol odvodový bonus. Ak niekam pôjdem, tak určite len s odvodovým bonusom.“

SkryťVypnúť reklamu

Nijaká zo strán neprijíma váš odvodový bonus.

„Ale pociťujem zmenu. To nie je totiž vyslovene pravicový projekt. Je v ňom aj veľa sociálnych a ľavicových aspektov. Viem si predstaviť, že aj Smer by ho prijal. To by tam však nemohli byť ľudia, ktorí nemajú ani potuchu o tom, čo odvodový bonus je. Napríklad ministerka Viera Tomanová ani netuší, o čom to je, hoci sa to týka práve zmien v sociálnom systéme. Exminister Ľudovít Kaník tu zanechal časovanú bombu v priebežnom dôchodkovom systéme a ministerka Tomanová v nemom úžase pozerá na to čudo. Čas uteká, prešiel pomaly rok a výsledkom je analýza, ktorá medzi iným navrhuje zaviesť princíp dôchodok alebo príjem. To si treba predstaviť tak, že dôchodca, ktorý si privyrába, lebo mu dôchodok nestačí, oň príde.“

SkryťVypnúť reklamu

Vy poznáte riešenie?

„Áno, treba zrušiť zásluhovosť v prvom pilieri. Na to je tu druhý pilier. Práve o tom hovorí odvodový bonus. Menilo by sa to postupne tak, aby sa neznížili záväzky k súčasným dôchodcom.“

Čo si myslíte o hospodárskej politike súčasnej vlády?

„Nie je to také zlé, ako sa mnohí obávali. Ale v zdravotníctve a v prvom pilieri sú beznádejne stratení. Nemajú víziu.“

Prečo odchádzate z ministerstva?

„Čo som chcel, som urobil. Mal som tri ciele. Prvý bol zachrániť rovnú daň, čo sa podarilo. Druhý - pokúsiť sa presadiť odvodový bonus. To nie je priechodné. Treťou aktivitou bolo dopísať tento zákon. Je hotový. Už by som tu nebol vyťažený.“

Čo budete robiť teraz?

„Abwarten und Tee trinken. (Vyčkávať a piť čaj.)“

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ľuboš Jančík. Ivan Štulajter

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 824
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 499
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 212
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 254
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 761
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 340
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 250
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nemocnica Ružinov.

Uplatňujeme nulovú toleranciu k drogám, tvrdí UNB.


9
Voči doláru sa rubeľ dostal na 83.

Silnejúca mena už robí problémy rozpočtu.


24
Ilustračné foto

Na pozadí je zrejme tvrdý stret s kartelmi.


Jakub Bronec a 1 ďalší 10
Trump, Putin a ďalší siloví lídri prinášajú „vek nemieru“.

Dnešná globálna politika je ako nevydarené manželstvo.


Mark Leonard 28
SkryťZatvoriť reklamu