BRATISLAVA. Na Slovensku je iba jedna parlamentná strana, ktorá tvrdí, že nechce znižovať dane. Premiér a šéf Smeru Robert Fico sa včera rázne postavil proti návrhu nového zákona, ktorý vypracovala odborná komisia na ministerstve financií a počíta sa v ňom so znížením rovnej dane z 19 na 16 percent.
„Táto vláda nepôjde do znižovania dane z príjmu. Pre nás je sadzba 19 percent na hranici akceptovateľnosti,“ povedal včera premiér. Reagoval tak na rozhovor autora rovnej dane na Slovensku Richarda Sulíka, ktorý poskytol pre SME. Sulík vedie komisiu, ktorá nový zákon o dani z príjmov pripravila. V súčasnosti je ešte stále poradcom ministra financií Jána Počiatka.
Podľa predstaviteľov ostatných parlamentných strán je väčšina Sulíkových návrhov, vrátane zníženia dane, dobrá.
Proti výnimkám
Sulíkova komisia vypracovala návrh zákona o dani z príjmov, ako by „v ideálnom prípade“ mal vyzerať (kliknite pre stiahnutie kompletného návrhu - formát xls). Za ideálne považovala zrušenie akýchkoľvek výnimiek, spolu ich našli vyše štyridsať. Týkajú sa aj firiem, aj ľudí.
Komisia napríklad navrhla zrušiť darovanie dvoch percent neziskovkám, odstrániť daňové výhody v dobrovoľnom sporení na penziu, znížiť paušálne výdavky na 25 percent.
Ráta takisto s odstránením oslobodenia príjmov z prenájmu, ale aj z predaja nehnuteľností, chce zobrať daňové výhody sudcom či prokurátorom a poslancom. Počíta aj s tým, že o nezdaniteľné minimum alebo jeho časť by malo prísť viac ľudí ako doteraz. Od nového roka platí, že nezdaniteľné minimum (v súčasnosti 95 616 korún ročne) klesá a postupne zaniká od príjmu 47,6-tisíca mesačne v hrubom. Po novom by sa táto hranica znížila na 25-tisíc.
Tieto návrhy by štátnemu rozpočtu ušetrili podľa Sulíka asi 15 miliárd korún, čo by sa použilo na zníženie sadzby rovnej dane na 16 percent.
„Dosah na rozpočet by bol neutrálny,“ povedal Sulík, ktorý na ministerstve onedlho končí. Väčšina dane z príjmu fyzických osôb ide pritom do rozpočtu samospráv. Firemné dane inkasuje štátny rozpočet.
Aj bez premiéra
„Nebudeme sa dotýkať dane z príjmu ani dole, ani hore, rešpektujme to,“ povedal Fico.
Poslanec NR za SNS Jozef Ďuračka označil Sulíkove návrhy za „rozumné riešenie“. Vedel by si za určitých okolností predstaviť, že by to SNS podporila aj napriek odmietavému stanovisku premiéra.
Aj ďalší koaličný poslanec Jozef Halecký z HZDS povedal, že by to podporil. „Ekonomika ide takým tempom, že je vhodný čas na zníženie daní.“ Opozičné strany by nemali problém podporiť zákon, ktorý počíta so znížením priamych daní.
Ministerstvo financií tvrdí, že zákon o dani z príjmov meniť nemieni. „V súčasnosti nepripravujeme novelu zákona o dani z príjmov fyzických a právnických osôb, ktorou by došlo k zníženiu daňovej sadzby,“ uvádza sa v stanovisku rezortu, ktorého komisia návrh nového zákona o dani z príjmov pripravila.
Zníženiu daní bráni podľa ministerstva v súčasnosti zavedenie eura v roku 2009, konsolidácia verejných financií, reforma daňovej a colnej správy a snaha udržať prísnu rozpočtovú disciplínu.
Niektoré návrhy Sulíkovej komisie
- znížiť sadzbu rovnej dane z príjmov z 19 na 16 percent
- zrušiť odpočítateľnú položku 12-tisíc korún ročne na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie
- zrušiť oslobodenie od dane pri predaji nehnuteľností
- zrušiť oslobodenie od dane do 5-násobku životného minima, v súčasnosti to platí napríklad pre prenájom nehnuteľností
- znížiť paušálne výdavky podnikateľom na 25 percent.
- nezdaniteľné minimum, ktoré je v tomto roku 95 616 korún, má začať klesať od hrubého príjmu 25-tisíc korún mesačne. Dnes platí, že klesá od mesačného platu 47,6-tisíca korún
- zrušiť odpočet straty pre podnikateľov
- zaviesť väčšiu voľnosť do odpisovania majetku
- zrušiť daňové výhody prokurátorom, sudcom a poslancom
- zrušiť darovanie dvoch percent daní pre podnikateľov
Kompletný návrh daňovej zmeny nájdete tu (dokument - Excel)
Čo hovoria na zrušenie výnimiek a zníženie sadzby dane z príjmov
Viola Kromerová, generálna tajomníčka Slovenského živnostenského zväzu
„Znie to zaujímavo. Užitočnejšie je znížiť dane z príjmov ako DPH.“
Dobroslav Trnka, generálny prokurátor
„Vyjadrenie pána Sulíka som si prečítal. Z ekonomického hľadiska ho považujem za absolútne správne a popísané úpravy, ktoré by sa mali negatívne dotknúť prokurátorov, sudcov, poslancov a iných nepokladám v celom kontexte za negatívne a vôbec by sme sa im nebránili. Podľa môjho názoru majú hlboké ratio.“
Jozef Ďuračka, poslanec NR za SNS
„Beriem to ako rozumné riešenie. Nemám dôvod byť proti tomu. Vedeli by sme to v parlamente podporiť, ale museli by sme mať presnú kvantifikáciu dosahov na štátny rozpočet.“
Jozef Halecký, poslanec NR za HZDS
„Ja by som to podporil. Znižovanie priamych daní je progresívny krok, ktorý je takto chápaný aj vo svete. Aj pre našich voličov by to bolo pozitívne. Ekonomika ide takým tempom, že je vhodný čas na zníženie.“
Pál Farkás, člen predsedníctva SMK
„Znižovanie daňového zaťaženia je pozitívne. Pri daňovej reforme v minulosti naša strana vždy presadzovala, aby výnimiek bolo čo najmenej. Myšlienka zjednodušovať daňové zákony nám nie je cudzia.“
Július Brocka, poslanec NR za KDH
„KDH podporuje zjednodušovanie daňového systému a znižovanie daní. No taká vláda, ktorá by bola schopná presadiť Sulíkove návrhy, tu tak skoro nebude.“
Jozef Mikuš, poslanec NR za SDKÚ
„Podľa toho, čo som čítal, Sulíkov návrh nevyzerá zle. Sme v silnom ekonomickom raste a je priestor na znižovanie daní alebo odvodov. Je to zodpovednejšie ako prejedanie peňazí z rozpočtu.“
Autor: knm