BRATISLAVA. Jedna z najspornejších postáv českej politiky Miroslav Šlouf je ďalším mužom z Česka, ktorý má vplyv na Smer.
V rozhovore pre SME povedal, že sa dobre a dlhé roky pozná s Robertom Ficom a s jeho Smerom udržuje kontakty. Český server aktuálně.cz napísal, že sa Šloufovi dokonca podarilo „inštalovať“ do čela slovenských železníc jeho známeho Dalibora Zeleného. Šlouf tvrdí, že ho Smeru len odporúčal.
Niekdajší vysoký komunistický funkcionár nemá v ČSSD žiadnu funkciu a po odchode predsedu Miloša Zemana, ktorému radil, s ním odmietli užšie spolupracovať všetci jeho nástupcovia - Vladimír Špidla, Stanislav Gross aj Jiří Paroubek.
Fico si dáva radiť aj od ďalších ľudí z ČSSD so spornou minulosťou. Externými poradcami sú bývalý český minister zahraničia Jan Kavan, či exminister obrany Jaroslav Tvrdík.
S Kavanom sa spája viacero afér - jeho údajná spolupráca s ŠtB, pochybní kolegovia, peniaze s nejasným pôvodom, ktoré po jeho odchode zostali na ministerstve, ale aj nedávny videozáznam, v ktorom ho švédski novinári nakrútili skrytou kamerou, ako hovorí o korupcii pri nákupe stíhačiek Gripen. Paroubek nedávno SME povedal, že Kavan má pomôcť Smeru opäť získať členstvo v Strane európskych socialistov.
Tvrdík sa po odchode z ministerstva stal šéfom Českých aerolínií, ktoré sa pod jeho vedením dostali do straty.
„Tak ako bol kontroverzný Kavan, bol vždy pre sociálnych demokratov kontroverzný Šlouf, ako človek, ktorý presadzoval radikálno-ľavicové až komunistické maniere,“ hovorí analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson. Myslí si, že ak má Šlouf vplyv na Smer a Fica, znamená to, že „premiér dáva prednosť iba silno ľavicovému prúdu a de facto ide možno až k extrémizmu v samotnej ľavici“.
Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž tvrdí, že Šloufovo meno v súvislosti so stranou najmenej dva roky nezapočul.
Kto je Miroslav Šlouf
Exporadca českého premiéra Miloša Zemana Miroslav Šlouf si vie nájsť cestičku v každom režime. Američania ho označili za bezpečnostné riziko.
BRATISLAVA. Miroslav Šlouf v mnohom symbolizuje zlé z českej ponovembrovej politiky. Pred rokom 1989 bol poslancom parlamentu a šéf jedného z pražských obvodov. Po novembri si pravoverný komunista Šlouf snažil vytvoriť imidž takmer disidenta, ktorý režim iba rozkladal zvnútra.
V roku 1991 odišiel z komunistickej strany a začal podnikať. Spolupracoval napríklad s firmou H-System, ktorá sľúbila 1200 klientom postaviť rodinné domy. Ich peniaze zmizli a domy zostali nedostavané.
Zlaté časy so Zemanom
V roku 1995 sa Šlouf stal šéfom kancelárie predsedu ČSSD Miloša Zemana. Vynikol pri organizovaní jeho volebných kampaní a prišiel s nápadom volebného autobusu Zemák. Rýchlo sa stal Zemanovou pravou rukou.
Keď sa v roku 1998 stal Zeman premiérom, stal sa Šlouf šéfom premiérových poradcov. „Nastalo Palermo českej politiky. Rozoznať, kto je politik, kto štátny úradník a kto zločinec, bolo v množstve prípadov skoro nemožné,“ napísal poradca Zemanovho nástupcu Vladimíra Špidlu Lukáš Jelínek.
Šlouf obsadil vysoké funkcie bývalými komunistickými aparátnikmi a stál v pozadí väčšiny škandálov Zemanovej vlády. Jeho ľudia vypracovali pamflet Olovo ohovárajúci Zemanovu vnútrostranícku kritičku Petru Buzkovú. Zorganizoval tajnú cestu českých podnikateľov do embargovaného Saddámovho Iraku.
Šloufove kontakty s českoamerickým podvodníkom prekazili Zemanovu cestu do USA. Angažoval sa v privatizáciách i pri predaji ruského dlhu pod cenu podozrivej firme. Dosadzoval ľudí do všetkých ministerstiev. Niektorí boli medzitým odsúdení. Karel Srba, šéf sekretariátu ministra zahraničia Jana Kavana, je vo väzení za prípravu vraždy novinárky.
Krátky návrat k Paroubkovi
Z politiky Šlouf dočasne odišiel s odchodom Zemanovej vlády. Špidla s ním odmietol spolupracovať. Podľa českého novinára Erika Taberyho v tom mohli zohrať úlohu Američania, ktorí Šloufa označili za bezpečnostné riziko.
Na čas sa Šlouf k politike vrátil s nástupom Jiřího Paroubka do čela vlády a ČSSD. Zeman Paroubkovi pomáhal v predvolebnej kampani a jeho vystúpenia opäť organizoval Šlouf. Podľa serveru aktualne.cz Paroubek vlani Šloufovi ponúkol post manažéra sídla ČSSD, Lidového domu. Jeho nástup prekazila roztržka Paroubka so Zemanom, ktorá sa skončila Zemanovým vystúpením z ČSSD.
Peter Morvay
Šlouf: Odporučil som šéfa železníc
Zhovárali sme sa s bývalým poradcom Miloša Zemana MIROSLAVOM ŠLOUFOM.
Aké kontakty so Slovenskom a Smerom udržujete?
„Mám u vás polovicu rodiny, mnoho priateľov, aj obchodných či politických. Poznám veľa rokov aj pána premiéra, takže sa nevyhýbam ani stretnutiam s ním. To však neznamená, že by som u vás pracoval prevažujúcim spôsobom, alebo sa miešal do politických vzťahov.“
Smeru ste sa pomáhali?
„Samozrejme. S Milošom Zemanom sme boli na východnom Slovensku, kde som stretol množstvo svojich súčasných priateľov. Takže sa to nedá oddiskutovať.“
Ste poradcom Smeru a Fica?
„Nie. Ak sa stretneme, a teraz sme sa niekoľko mesiacov nevideli, diskutujeme o politike, ale že by som sa s pánom Ficom nejako systematicky stýkal a rozprávali by sme sa o týchto veciach, to určite nie.“
Podnikáte u nás?
„Nie. Ak sa však dostanem do diskusie so svojimi priateľmi, a bratrancom a rodinou, hovoríme aj o ekonomike.“
Vraj ste do čela našich železníc dostali pána Zeleného.
„Pýtali sa ma, či ho poznám - to dokonca myslím nebol ani Fico, ale Vlado Faič, šéf jeho poradcov – a ja som povedal, že áno, dobre. Že ho teda poznám pozitívne a je to dobrý manažér. Zvyšok si dohadovali sami. Ak mám nejakú zásluhu, tak že som sa o pánu Zelenom dobre vyjadril.“
Osobný lobing tam nebol?
„To určite nie.“
(knm)